Nathan Aké

Celé jméno: Nathan Benjamin Aké
Twitter účet:
Datum narození: 18. října 1995 (29 let)
Místo narození: Den Haag, Holandsko
Debutový zápas: 26.12.2012, Norwich City 0:1 Chelsea
Předchozí kluby: ADO Den Haag, Feyenoord
V klubu od: 1. července 2011
Smlouva do: 1. června 2018

Životopis

Rodák z Haagu se ve svých dvanácti letech stal součástí akademie Feyenoordu Roterdam. Zlom přišel v roce 2011, kdy se rozhodl, že by rád zkusil své štěstí v Anglii, kde o něj měla zájem londýnská Chelsea. Feyenoord se ovšem velmi bránil ztrátě další vycházející hvězdičky (před pár lety odešel z jejich klubu Jeffrey Bruma – rovněž do Chelsea), dokonce se tomu pokusil zabránit legislativní cestou, ale holandský parlament tomuto odchodu stopku nevystavil.

Jeho hvězda však letěla v Londýně velmi strmě vzhůru. Během první sezóny ukázal, že je schopen hrát nejen levého beka, ale rovněž stopera či defenzivního záložníka. Prošel U-18 i U-21, kde podával stále lepší a lepší výkony. Navíc dovedl svůj tým k vítězství v FA Youth Cupu.

O rok později už prožil sezónu snů. Debutoval v prvním týmu Chelsea! Hrál FA Cup, Evropskou ligu a třikrát nastoupil v Premier League. Byl součástí týmu, který vybojoval vítězství v UEFA Europa League.

V Nizozemské reprezentaci dělá kapitána v kategorii U-19 a není tedy náhodou, že kapitánskou pásku nosí také v klubu, když hájí barvy kategorie U-21.

Pro mnohé bylo překvapením, že sezónu 2013–14 nezačal na hostování, ale pouze jako kapitán U-21. Aké však naznačil, že se vedení takto zachovalo zcela záměrně, když chtěli v týmu udržet velmi silnou osobnost. Hráči v akademiích mají nyní nově relativně hodně náročný program a bojují o trofeje na několika frontách. Vítězství utužují charakter týmu a posilují morálku. Nathan Aké je jedním z hráčů, od kterých si trenéři slibují přínos nejen na hřišti, ale také v kabině.

Éra pod José Mourinhem pro něj znamenala posun do prvního týmu. Ryan Bertrand odešel na hostování a Aké měl za úkol krýt záda dvojici Ashley Cole a César Azpilicueta. Chelsea se vyhýbala zranění a hráči jako Kalas či Aké si své starty připsali především na závěr sezóny.

Ročník 2013/14 přinesl Nathanovi ligový titul v kategorii U-21, kde působil jako kapitán nesmírně úspěšné generace.