Chelsea FC

Oficiální název: Chelsea Football Club
Přezdívka klubu: The Blues, The Pensioners
Rok založení: 1905
Stadión: Stamford Bridge
Adresa: Fulham Road, London, SW6 1HS, United Kingdom
Tréninkový komplex: Cobham Training Centre
Klubové barvy: modrá, bílá
Oficiální webové stránky: www.chelseafc.com
Klubový Twitter účet:
Manažer: Thomas Tuchel

Fotbalový klub Chelsea, jakožto jeden z nejslavnějších klubů v Anglii, má dlouhou a jedinečnou historii. V minulosti Chelsea se střídaly jak doby slávy a úspěchů, tak i doby temna a propadů. Již od založení v březnu roku 1905 byla terčem posměchů pro její neúspěšnost a neschopnost vyhrát velkou trofej, na což však odpověděla v sezóně 1954–55, kdy se poněkud senzačně radovala z ligového titulu.

V polovině 60. let se z Chelsea stal fascinující, talentovaný a velice silný tým, který měl na fotbalové scéně velké jméno. Na začátku 70. let Blues získali dvě cenné trofeje v podobě FA Cupu a Poháru vítězů pohárů, které zřejmě už navždy bude připomínat vydaná píseň „Blue is the colour“, jež nazpívali hráči a personál klubu a jež se stala velkým hitem.

Později se však klub dostal do obrovských problémů a to jak herních, tak finančních. Na začátku 80. let byla Chelsea velice blízko absolutnímu bankrotu. V průběhu 80. let však byl kádr velice omlazen, což nakonec vedlo k jeho stabilizaci a odvrácení finanční krize. Na začátku 90. let nastala renesance a Chelsea se znovu zařadila mezi ty fotbalové celky, které bojovaly o velké trofeje.

Poslední velká změna nastala v roce 2003, kdy klub odkoupil ruský magnát Roman Abramovič a udělal z něj jeden z nejlepších fotbalových týmů světa. Chelsea po dlouhých letech získala ligový titul, jež o rok později navíc obhájila. V roce 2012 dosáhla Chelsea historického úspěchu, když ve finále Ligy Mistrů porazila Bayern Mnichov a konečně tak vyhrála vytouženou trofej. O rok později zase slavili Blues vítězství v Evropské lize.