César Azpilicueta

Celé jméno: César Azpilicueta Tanco.
Přezdívka: Dave, Azpi
Twitter účet:
Datum narození: 28. srpna 1989 (35 let)
Místo narození: Pamplona, Španělsko
Výška: 178 cm
Váha: 70 kg
Debutový zápas: 25. září 2012 - Wolverhampton Wanderers
Předchozí kluby: Osasuna Pamplona, Olympique Marseille
Přestupová částka: 7 milionů liber
V klubu od: 24. srpna 2012
Smlouva do: 30. června 2017

Životopis

César Azpilicueta je odchovancem španělského prvoligového klubu CA Osasuna, který sídlí v Azpiho rodné Pamploně. Přes všechny mládežnické výběry se dostal až do A-týmu a v La Lize debutoval 8. dubna 2007 hned proti Realu Madrid. Nejprve nastupoval na pozici krajního záložníka, později se přesunul do obrany. V létě 2010 přestoupil do francouzského špičkového klubu Olympique de Marseille, se kterou dvakrát vyhrál francouzský pohár. V srpnu 2012 si ho vyhlédla londýnská Chelsea s koučem Di Matteem. Ve svém úvodní sezóně se postupně probojoval do základní sestavy a s týmem na konci ročníku slavil triumf v Evropské lize UEFA. Ve finále proti Benfice nechyběl v úvodní jedenáctce.

V roce 2007 zvítězil se španělskou devatenáctkou Mistrovství Evropy, v létě 2011 si připsal takový titul i s jednadvacítkou. Zúčastnil se také Olympijských her v Londýně 2012. Od roku 2013 patří také do kádru prvního mužstva Španělska, které bude v Brazílii obhajovat pohár pro mistra světa. Zahrál si tak i na Poháru FIFA, kde La Roja získala stříbrné medaile. César Azpilicueta odehrál 90 minut proti Tahiti (10:0) a ve finále střídal Alvára Arbeolu.

V sezóně 2013/14 zaujal Azpilicueta takovým způsobem, že byl dokonce vyhlášen nejlepším hráčem sezóny. Celý rok přitom odehrál na své sekundární pozici – na levém beku. Napravo si totiž svou pozici uhájil Branislav Ivanovi. Azpilicueta však i přesto dokázal ohromit fotbalový svět a nebýt dobrých výkonů Davida Alaby a Filipe Luise, mohl by se směle prohlásit za nejlepšího levého beka té doby. Luis mu shodou okolností přišel další léto dělat v Chelsea konkurenci, Cesar si i tak ale své místo dokázal vybojovat.