Ramires

Celé jméno: Ramires Santos do Nascimento
Přezdívka: Blue Kenyan
Datum narození: 24. března 1987 (37 let)
Místo narození: Rio de Janeiro, Brazílie
Výška: 180 cm
Váha: 73 kg
Debutový zápas: 28. srpna 2010 proti Stoke City
Předchozí kluby: Cruzeiro, Benfica
Přestupová částka: 17 milionů liber
V klubu od: 13. srpna 2010
Smlouva do: 30. června 2017

Životopis

Ramires Santos do Nascimento je jedním z dalších brazilských klenotů, který začínal s fotbalem na ulicích Rio de Janeira. A nakonec se vykopal až do Chelsea.

Ramiresovy první profesionální krůčky vedly do klubu Joinville, odkud v roce 2007 zamířil do Cruzeira, jednoho z největších brazilských týmů. Zde si během pouhých dvou let vysloužil přezdívku „Queniano azul“, tedy „modrý Keňan“. Modrý kvůli barvám dresu Cruzeira, Keňan kvůli své obrovské vytrvalosti.

Jak známo, evropské kluby krouží okolo každého mladíka, který v Jižní Americe vystrčí růžky, a nejinak tomu bylo u Ramirese. V létě 2009 se Cruzeiro dohodlo s Benfikou Lisabon na odstupném 7,5 milionu eur a pro Keňana začalo jeho evropské dobrodružství.

V Portugalsku vydržel pouhopouhý rok. Benfice po dlouhé době pomohl k titulu, propracoval se do kádru brazilské reprezentace a svými výkony oslňoval nejen fanoušky portugalského týmu, ale i skauty evropských velkoklubů.

V létě 2010 se jako první ozvala Chelsea, která po odchodech několika starších hvězd potřebovala do záložní řady novou krev. Ramires byl pro ni jasná volba a Blues neváhali vyplatit částku okolo 17 milionů liber, aby brazilskou naději dostali na Stamford Bridge.

V sezóně 2011/2012 výrazně přispěl k celkovému vítězství Chelsea v Lize mistrů, když při semifinálové odvětě na Nou Campu geniálním dloubáčkem vstřelil vyrovnávací gól. Rok na to slavil triumf i v druhé evropské soutěži – Evropské lize.

V ročníku 2013/14 se Ramires střídal v základní sestavě především s Frankem Lampardem. Úspěchy z minulých let však nezopakoval. V létě 2014 jej ze sestavy nadobro dostal nově příchozí Francesc Fabregas.