Juan Mata

Celé jméno: Juan Mata Manuel García
Twitter účet:
Datum narození: 28. dubna 1988 (36 let)
Místo narození: Ocón de Villafranca, Španělsko
Výška: 170 cm
Váha: 63 kg
Debutový zápas: 27. srpna 2011 proti Norwich City
Předchozí kluby: Real Madrid, Valencia
Přestupová částka: 25 miliónů liber
V klubu od: 24. srpna 2011
V klubu do: 25. ledna 2014
Přestup do: Manchesteru United za 37 milionů liber

Životopis

Málokdo si dnes již uvědomuje, že Juan Mata začínal svou kariéru v Realu Madrid a ne ve Valencii. A ještě méně lidí ví, že je odchovancem úplně jiného klubu, tedy Realu Oviedo. Tam mladý Manuel nastoupil už ve třinácti letech. Za pouhé tři roky natolik uchvátil skauty královského klubu, že jej pozvali na zkoušky na San Bernábeu. Tam Mata pochopitelně uspěl, a tak se roku 2004 stěhuje ze severní části Španělska Asturie do samotného centra země.

V mládežnických týmech Realu strávil pouhé dva roky. Hned další sezónu si jej trenéři vytáhli do B týmu. Tam odehrál pěkných třicet devět zápasů a z pozice krajního záložníka vstřelil deset ligových branek. To z něj činilo druhého nejlepšího střelce Castilly (B týmu Realu, pozn. red.), první byl jeho nynější reprezentační kolega Álvaro Negredo, který dal ještě o osm branek více. Nicméně Castilla skončila na nevábném devatenáctém místě, které znamenalo sestup do nižší soutěže.

Mata a zástupci Valencie tak využili výkupní klauzule ve Španělově smlouvě a mladý talent tak získali Netopýři. Ti, zmítaní ve finanční krizi, postupně museli hledat náhrady za hvězdy Davida Silvu a Davida Villu, které již moc dlouho udržet nemohli. Během své první sezóny zde Juan nastřílel devět branek a přidal dvě asistence. Trenéři si tehdy začali pomalu mnout ruce, jaký dobrý nákup udělali.

Následovaly další tři sezóny v dresu Valencie, během kterých Mata vylepšil statistiky na čtyřicet šest gólů a padesát jedna asistencí. Hvězdy Silva s Villou byli už dávno pryč. Nyní byl za hvězdu právě třiadvacetiletý Mata. V létě 2011 se tedy musel poroučet ze slunného města i on. Eminentní zájem o něj tehdy projevil Arsene Wenger, Arsenal však odmítl zaplatit požadovanou přestupní částku. Tu zacálovala až Chelsea, tak se Juan nakonec oblékl do modré.

Na Stamford Bridge se okamžitě stal základním stavebním pilířem, dvakrát za sebou byl zvolen nejlepším hráčem klubu. ZA sezónu 2012/13 byl dokonce zvolen do týmu roku anglické Premier League. Navíc přišly i týmové úspěchy, s Chelsea vyhrál hned v první sezóně Ligu mistrů a FA Cup, v dalším ročníku pak zase Evropskou ligu. Jedinou kaňkou byla reprezentace. Mata sice prošel všemi věkovými kategoriemi od U16 až po seniorský tým Španělska, trenér Vicente del Bosque ale jeho kvality příliš nedoceňuje, většinou začíná spíš na lavičce. Přesto byl u triumfu na Mistrovství Evropy, kde si zahrál i ve finále. Zrovna tak se jej ještě týkalo Mistrovství světa 2010, na kterém rovněž Španělé zvítězili.