Branislav Ivanovic

Celé jméno: Branislav Ivanović
Přezdívka: Braňo, Bane
Datum narození: 2. října 1985 (39 let)
Místo narození: Sremska Mitrovica, Srbsko
Výška: 188 cm
Váha: 86 kg
Debutový zápas: 24. září 2008 - Portsmouth
Předchozí kluby: SREM Sremska Mitrovica, OFK Beograd, FC Lokomotiv Moskva
Přestupová částka: 9,7 milionů liber
V klubu od: 1. března 2009
Smlouva do: 7. června 2018

Životopis

Branislav začal svou kariéru v týmu FK Srem, odkud si ho v roce 2003 vytáhl OFK Bělehrad. Zde vydržel tři roky a stěhoval se do Ruska, mladého talenta si totiž všimli v Lokomotivu Moskva. S tím v roce 2007 vyhrál Ruský pohár.

15. ledna 2008 mladý Srb přestoupil do Chelsea. O hráče měl mimo Blues zájem i Ajax, oba milánské kluby a Juventus Turín. Lokomotiv přestup označil jako největší v ruské fotbalové historii. Odstupné bylo podle Chelsea 9 milionů liber, ruská strana hlásila 9.7 milionů. Tak si vyberte.

Navzdory svému talentu však Ivanovič v sezóně 2007/08 nenastoupil k jedinému zápasu. Kouč Grant to obhajoval tím, že hráč není fyzicky připraven, jelikož ruská liga skončila ještě dříve, než přišel do Chelsea. Branislav si tak připsal alespoň několik startů za rezervu.

V letním přestupovém termínu byl spojovaný s odchodem do Juventusu, nakonec však zůstal. Nový kouč Scolari mu dal pár šancí v přípravných zápasech a na ligová utkání se již díval alespoň z lavičky. Zájem o Ivanoviče se ozýval i z Milána, srbský univerzál se prý zalíbil kouči tamějšího AC Carlovi Ancelottimu.

Po odchodu Scolariho Braňovi začal věřit Guus Hiddink a náramně se to vyplatilo. Ve čtvrtfinále Ligy mistrů proti Liverpoolu se Ivanovič zapsal do modré historie – dvěma góly potopil Reds a výrazně přiblížil Chelsea k branám semifinále.

A osud tomu chtěl, aby se Bane, jak zní jeho přezdívka u anglických fanoušků, s Ancelottim potkal. Nevyřešil to však odchodem z Londýna – a když nejde Branislav k hoře, musí hora k Branislavovi.

Ancelotti ve své první sezóně dával Ivanovičovi hodně šancí, zpočátku kvůli zranění José Bosingwy, ale poté se srbský zadák na pravém beku tak rozehrál, že se stal neoddělitelnou součástí základní sestavy.

Během sezóny 2012/2013 často nastupoval na pozici stopera, tedy na postu, kde hrával před příchodem do Chelsea. Pod José Mourinhem už se však znovu vrátil na pravého beka a nechybí takřka v žádném utkání.

V srbské reprezentaci prošel výběrem do 21 let, který dokonce vedl jako kapitán. Nyní je nepostradatelnou součástí seniorského týmu.

V ročníku 2013/14 byl jedním ze základních stavebních kamenů Mourinhovy defenzivy, společně s kolegou Azplicuetou kralovali krajům obrany a dopomohli brankáři Čechovi k nejvíce čistým štítům v lize. Trofej z toho však nakonec nebyla.