Petr Cech

Celé jméno: Petr Čech
Přezdívka: Čechíno, Big Pete
Datum narození: 20. května 1982 (42 let)
Místo narození: Plzeň, Česká republika
Výška: 196 cm
Váha: 92 kg
Debutový zápas: 15.8. 2004, Chelsea 1:0 Manchester United
Předchozí kluby: Viktoria Plzeň, Blšany, Sparta Praha, Stade Rennes
Přestupová částka: 7 milionů liber
V klubu od: 1. června 2004

Životopis

Více než dva týdny trvaly námluvy Chelsea s českým reprezentačním brankářem Petrem Čechem. Problémem však nebyl Čechův souhlas k přesunu za kanál La Manche, potíže dělal jeho bývalý chlebodárce – francouzský klub z Rennes. Problémem byl především termín transferu a výše odstupného, za niž byli Francouzi ochotni svůj klenot oželet. Nakonec došlo k dohodě ke všeobecné spokojenosti. Čech zůstal do konce sezóny ve Francii a až potom se přesunul do Londýna. Za 7 milionů liber.

Kariéra vytáhlého mladíka, jehož příjmení i národnost znějí totožně, touto transakcí nabrala kurz k dalšímu strmému vzestupu. Teprve nedávno se objevil jako velká naděje a příslib do budoucna v prvoligovém celku z Blšan. Jako takového jej v roce 2001 vykoupila za úctyhodných 20 milionů korun Sparta Praha. Ani na Letné se příliš nezdržel. Okamžitě si totiž vydobyl pozici jedničky mezi tyčemi, zúčastnil se velkolepého rudého tažení Ligou mistrů, čímž na sebe upozornil v zahraničí a v létě 2002 se stěhoval do zmíněného francouzského Rennes za částku 150 milionů korun. Zatím se tedy každému svému zaměstnavateli vyplatil nejen po sportovní, ale i po ekonomické stránce. Nepovšimnut samozřejmě nezůstal ani českými národními týmy.

S výběrem do 21 let získal v roce 2002 ve Švýcarsku titul mistra Evropy a natrvalo se usadil i na pozici prvního brankáře v reprezentaci dospělých. V Chelsea se brzy prosadil do základu, stal se respektovanou brankářskou jedničkou a vybudoval si v klubu solidní postavení. 5. května 2005 vytvořil nový rekord v Premier League v počtu minut (1025) bez inkasovaného gólu, který bohužel o čtyři roky později překonal Edwin Van der Sar z Manchesteru United. Na konci ročníku 04/05 se mohl radovat z vůbec prvního ligového titulu v kariéře, o rok později primát obhájil.

V následující sezóně však přišel jeden z milníků Čechovy kariéry – srážka se Stephenem Huntem a prokopnutá lebka. Nejprve se spekulovalo, zda se ještě vůbec vrátí mezi tři tyče, nakonec se Čech dal do kupy už po třech měsících. Od té doby si ho lidé spojují s rugbyovou helmou, kterou na hlavě nosí.

V téže sezóně získal Petr oba domácí poháry, ale ten nejvytouženější pro vítěze Ligy mistrů mu stále unikal. V následujícím ročníku byl ještě blíže, ale zůstaly mu jen bolestivé vzpomínky na Terryho uklouznutí. O dalším semifinále s Barcelonou netřeba mluvit.

Premiérová sezóna pod taktovkou Carla Ancelottiho Čechovi spravila náladu – ligový a FA Cupový double jsme získali vůbec poprvé v historii.

Sezóna 2012/2013 byl pro Čecha asi jednou z nejlepších v jeho kariéře. On a Didier Drogba byli hlavními strůjci historického úspěchu v Lize mistrů. Český gólman prakticky zajistil Chelsea domácí vítězství v semifinále nad Barcelonou, na Nou Campu byl opět výtečný. Jeho vrchol ovšem teprve přišel. Ve finále proti Bayernu Mnichov chytil v prodloužení Robbenovi penaltu a v podobném gardu pokračoval i v závěrečném rozstřelu, kde přivedl k slzám Oliče i Schweinsteigera. Konečně získal vysněný ušatý pohár. O rok později samozřejmě opět nechybí v základní sestavě a získává i trofej pro vítěze Evropské ligy.

Další sezóna sice pro samotného Čecha nedopadla špatně, klub však zůstal bez trofeje. Společně s brankářem Arsenalu Sczcesnym vychytal Petr nejvíce čistých kont v Premier League, a tak si převzal další ocenění pro nejlepšího brankáře ligy. V létě 2014 jej však ze sestavy dostal mladší konkurent Courtois.