Mourinho: Eden je fantastický

José Mourinho hovoril pred dnešným stretnutím o výkonnosti Edena Hazarda, o tom, ako pozdvihol skazenú Terryho morálku po návrate na Stamford Bridge a vysvetlil, prečo sa náš kapitán objavuje tak často v základnej zostave.

Pred dnešným stretnutím na Britania Stadium sa obracia pozornosť predovšetkým na Edena Hazarda, ktorý predviedol v stredu proti Sunderlandu výborný výkon. Okrem toho, že dal dva góly, dokázal aj asistovať na presný zásah Lamparda, vďaka čomu bol vyhlásený na Stadium of Light hráčom stretnutia.

Eden si však musí uvedomiť, že s veľkými výkonmi prichádza aj veľká zodpovednosť. Očakávania pred dnešným zápasom sú veľké a José Mourinho dúfa, že Belgičan nesklame. „Eden je Eden, s jeho kvalitami sa musí snažiť zlepšiť a myslím, že pokiaľ sa o to bude snažiť, je to cesta, ako bude začínať v každom zápase od začiatku, so zameraním, ambíciami a mentalitou.“

„Myslím, že sa potrebuje stať pohodlným hráčom s veľkou zodpovednosťou, toto je kvalita veľkých hráčov. Vedia, že sú lepší ako ostatní, prijímajú zodpovednosť, že sú lepší ako ostatní, keď tím nehrá dosť dobre nato, aby vyhral zápas, vedia, že tím čaká na nich, aby vyriešili tieto problémy. Futbalový svet je plný tímov, kde jednotlivci môžu robiť rozdiel, keď sa vám nedarí kolektívne,“ zneli slová Mourinha pár hodín pred stretnutím.

„Eden je pre nás fantastickým hráčom, môže sa len zlepšovať, ale keď sa bude cítiť pohodlne a bude mať zodpovednosť špeciálneho hráča, potom to môže mať význam pre nás aj pre neho. Posledný výkon nebude ľahké zopakovať. Dnes nebudem od neho čakať to, že bude hrať presne tak isto ako v poslednom zápase od prvej do 96. minúty. Bol nezastaviteľný, ale ja to dnes neočakávam. Očakávam rovnakú mentalitu a rovnaký prístup, a pokiaľ to spraví, bude to skvelé.“

„Normálnou tendenciou je, keď príde špeciálny výkon, očakávate stále viac, ale ako manažér Chelsea preferujem povedať, že proti Sunderlandu bol schopný takého výkonu, pretože aj ostatní hráči boli veľmi dobrí. Vždy dostal prihrávku, mali sme prevahu v držaní lopty, pri prechode z obrany do útoku sme boli dynamickí, takže mal skvelé podmienky na svoj výkon,“ pokračoval.

Predpokladá sa, že John Terry nastúpi na svoje 33. narodeniny v dnešnom dueli od začiatku. V tejto sezóne Premier League štartoval vo všetkých zápasoch od úvodu, pritom v minulej sezóne pod vedením Rafaela Benitéza väčšinou vysedával na lavičke náhradníkov. Jednou z hlavných úloh Mourinha po príchode na trénerskú stoličku bolo pohovoriť si s Terrym o jeho význame pre tím a manažér je šťastný, akú mu dal Angličan odpoveď.

„Musel som s ním hovoriť, pretože si myslím, že jeho sebaúcta bola v minulej sezóne ovplyvnená. Nemám v ruke žiadne štatistiky, ale v tejto sezóne odohral už asi viac zápasov, ako za celú minulú sezónu. Bol trochu ovplyvnený a začal o sebe pochybovať, takže áno, povedal som mu, že som tu, aby som mu pomohol. Vôbec som si nemyslel, že bude hrať v prvých 14-tich ligových zápasoch v rade, ale hrá dobre, správa sa dobre, takže všetko funguje.“

„John, Frank Lampard, Ashley Cole a Michael Essien sú hráči, ktorých budem vždy rešpektovať. V určitom okamihu som s nimi pracoval, potom sa to skončilo a po šiestich rokoch som s nimi znova, ale nič nie je rovnaké. Napríklad, Ashley teraz nehrá, Lampard býva niekedy na lavičke, Essien nehrá príliš veľa. Ale to, čo z týchto osobných a profesionálnych vzťahov chcem je to, že úcta musí byť vždy nedotknuteľná. Hráči musia byť pripravení hrať alebo nehrať, začínať od začiatku alebo nezačínať, byť na lavičke, hráči by mali mať pocit dôležitosti ako vždy.“

„John je ten, ktorý hrá veľa, odohral každý zápas v Premier League, ale on zase nehrá v reprezentácii, takže zatiaľ čo ostatní chlapci idú do národných tímov, on zostáva v klube a stará sa o svoju kondíciu. To mu pomáha byť tak dôležitým a hrať každý zápas.“