Enzo Maresca: První interview

Po svém náročném prvním týdnu v roli hlavního kouče Chelsea diskutoval Enzo Maresca v rámci svého prvního rozhovoru pro klub svou roli, ambice pro nadcházející sezónu, vyhlídky práce s hráči a také budování vztahu s fanoušky.

Vítej v Chelsea Enzo. Jaké to je nastoupit do tohoto klubu?

„Jsem opravdu velmi nadšený. Bude to skvělá jízda a moc se těším, až konečně začnu pracovat se svými hráči."

Jaký byl tvůj první týden?

„Bylo to docela hektické a náročné, což je ale normální, když se začíná v nové pozici. Je to vždy stejné. Vždy se snažíte poznat všechny ty lidi kolem klubu, tréninkové prostory a samozřejmě také některé hráče, kteří už jsou zde. Ten pocit je ale skvělý.“

Zmínil jsi hráče, je to skupina plná talentu. Jak moc se těšíš, až s nimi začneš pracovat?

„Těším se opravdu hodně. Jeden z důvodů, proč jsem zde, je, že jsem přesvědčen, že tento tým je velmi dobrý a talentovaný. Nejdůležitější věcí nyní je, abychom dokázali vytvořit tu správnou kulturu, která nás bude pohánět po celou sezónu.“

„Je to vždy stejné, pokud se vám podaří zlepšovat hráče, pak zlepšujete i celý tým. A to je naším cílem, snažit se zlepšit je všechny každý den.“

Minulou sezónu jsi dosáhl velkého úspěchu s Leicester City se svým osobitým stylem. Jak důležitý je pro tebe tento styl?

„Myslím si, že každý manažer má svůj vlastní styl nebo svou ideu fotbalu. Můj je celkem jasný. Minulý rok byl velmi dobrý, ale to už je za námi. Je tu nová kapitola, nový tým a nový klub. Jsem šťastný, že tu jsem.“

Budeš se zde muset vypořádat s tlakem a očekáváními, které přináší tvůj úspěch v Leicesteru. Jak důležité jsou tyto zkušenosti při příchodu do klubu jako je Chelsea?

„Je to důležité, protože když přijdete do klubu jako je Chelsea, víte, že je to klub, který existuje pro to, aby vyhrával. Takže pro nás je úkolem snažit se být nejlepšími, bojovat a vyhrávat tituly.“

Během své hráčské kariéry jsi pracoval s mnoha známými trenéry. Pomohlo ti to také ve vývoji tvých trenérských schopností?

„Jednoznačně. Jak říkáte, hrál jsem pod Ancellotim, Lippim, Pellegrinim, všichni to byli skvělí manažeři. Každý kouč se snaží vzít si ty nejlepší zkušenosti, které má možnost pochytit, a vytvořit si svůj vlastní styl s různými prvky.“

„O to se snažím od začátku, co jsem začal vůbec uvažovat o tom, že se stanu také manažerem.“

Italští hráči a trenéři zanechali v Chelsea velkou stopu a skvělou historii. Co si o tom myslíš?

„Samozřejmě je to jeden z důvodů, proč jsem tady. Jsem hrdý na to, že jsem další italský manažer Chelsea. Zřejmě je nějaké zvláštní spojení mezi Chelsea jako klubem, jako rodinou, a Italy, protože to funguje skvěle.“

Vysvětli nám, jak důležité je vybudovat si silné pouto mezi týmem a fanoušky Chelsea.

„V tuto chvíli, kdy přicházíte do klubu jako nový, se snažíte analyzovat, co tento tým a vůbec celý klub potřebují k tomu, aby se zlepšili a dělali správné věci. Pro mě je jednoznačné, že opravdu potřebujeme vytvořit co nejdříve tu správnou mentalitu a kulturu. Kulturu, na kterou budou moci být fanoušci pyšní. To je velmi důležité.“

„Budeme se snažit být jako tým agresivní na míči i bez něj a musíme toto nastavení mezi klubem a fanoušky vytvořit, zejména doma.“

„Když máte své fanoušky za sebou, když tlačí váš tým, je to jako hrát s 12 hráči, a to je to, co musíme vytvořit.“

Minulou sezónu jsi na Stamford Bridge seděl na lavičce hostů, co pro tebe ale bude znamenat projít tím tunelem a usednout na domácí lavičku?

„Jak jsem řekl, cítím se hrdý. Chelsea považuji za jeden z největších klubů na světě, takže jsem na to pyšný.“

Hráči se vrací tento týden na začátek předsezónní přípravy, jak moc se těšíš na to, až se dostaneš s hráči na trávník?

„Je to velmi důležité, protože potřebujeme se s každým navzájem poznat. Upřímně mám již nyní pocit, že je všechny znám, protože jsem viděl v posledních dvou nebo třech týdnech snad všechny zápasy.“

„Je to ale samozřejmě vždy něco jiného, když s tou dotyčnou osobou strávíte celý den osobně. Můžete je vidět během zápasů, když jste ale spolu osobně během celého dne, s těmi lidskými bytostmi, lidmi, zjistíte o nich mnohem více získáte i odlišné pohledy.“

„Už se tedy těším, až v pondělí začneme.“

Jaká bude tvoje poslední zpráva pro fanoušky?

„Věřte tomuto procesu, věřte myšlence, buďte za naším týmem. Jsem přesvědčen, že to bude skvělá cesta. Jako v každém jiném klubu, pro žádného manažera to není jednoduché, nic není jednoduché. Ale jsem si jistý, že to bude skvělé.“