Dave Sexton - 1967 až 1974

Celé jméno: David Sexton
Přezdívka: Dave
Datum narození: 6. dubna 1930 (94 let)
Místo narození: Londýn, Anglie
Vyhrané trofeje: Fa Cup 1969/70, Pohár vítězů pohárů 1971
Období: 1967 - 1974
Zápasová statistika: 373: 165-108-100 (44%)

David Sexton, kterému nikdo neřekl jinak než Dave, se narodil 6. dubna roku 1930 v hlavním anglickém městě Londýn. Ačkoliv byl jeho otec Archie profesionálním boxerem, Dave se do ringu příliš nehrnul a mnohem více jej to táhlo na fotbalové trávníky. Svou hráčskou kariéru načal jako útočník v 18 letech ve West Hamu United, dále si pak zkusil angažmá v Luton Townu, Leyton Orientu, Brighton and Hove Albionu či Crystalu Palace. Díru do fotbalového světa však nikdy neudělal, jeho největším úspěchem byla výhra třetí jižní divize, které dosáhl s Brightonem.

Po skončení aktivní kariéry usedl na lavičku Leytonu Orient, jen o rok později pak dostal práci také v Arsenalu. Ani zde však dlouho nevydržel a tak jeho první velká role přišla až v roce 1967, kdy se stal trenérem Chelsea. Jakožto nástupce bouřliváka Tommyho Dochertyho vnesl do kabiny Blues potřebný klid a nadhled. Zděděný kádr nikterak výrazně neměnil a jen jej vhodně doplnil.

A výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Po dvou sezónách dokázal Sexton se svým týmem vyhrát FA Cup, když v památném finále v roce 1970 v opakovaném utkání zdolal Leeds United. Jen o rok později pak Chelsea získala i Pohár vítězů pohárů, když ve finále porazila slavný Real Madrid. Po těchto skvělých letech však forma Chelsea opadla a Sexton už klub dovedl jen do finále ligového poháru v roce 1972, ve kterém nestačil na Stoke City. Sexton, podobně jako předchůdce Docherty, začínal mít spory s hráči, zejména pak s největší hvězdou Peterem Osgoodem. Jejich vzájemná nevraživost vyústila v prodej Osgooda a následný Sextonův konec v klubu.

Další Sextonovy kroky vedly do Queens Park Rangers a později do Manchesteru United, na jehož lavičce paradoxně znovu vystřídal Dochertyho. Nejdelší dobu však strávil coby kouč anglické reprezentace do 21 let, kterou v součtu vedl 15 let.