Chalobah exkluzívne: Učenie a zlepšovanie na ceste k uzdraveniu

© chelseafc.com

Trevoh Chalobah si na tento moment dobre pamätá. Bola polovica októbra, medzinárodná prestávka a on sa po zranení stehenného svalu prvýkrát po dva a pol mesiaci vracal do plného tréningu. Ukázalo sa však, že to bol falošný úsvit.

„Cítil som sa naozaj dobre,“ spomína Chalobah. „Rehabilitácia s personálom tu [v Cobhame] bola vynikajúca, chvíľu som pracoval vonku, absolvoval som všetky kondičné tréningy a bol som naozaj starostlivo vedený.“

„Potom musíte pridať. Viete, že to príde. Ale v prvom cvičení tohto tréningu mi opäť odišla podkolenná šľacha. Človeče, to bol pre mňa najťažší moment. Skutočne ťažký. Ale musíte to pochopiť, prijať to a potom sa vrátiť do práce.“

Cesta Chalobaha k zotaveniu trvala ďalšie štyri mesiace. Bola to výzva, ktorú psychicky aj fyzicky prijal.

„Nič na tom neľutujem,“ hovorí. „Samozrejme, na začiatku je ťažké, keď nemôžete robiť to, čo máte radi. Človek tak trochu pociťuje stres. Bolo to však moje prvé veľké zranenie, takže som vedel, že si z tejto skúsenosti môžem niečo vziať.“

„Snažil som sa v tom nájsť potešenie, ak viete, čo tým myslím. Zostať sústredený, nerozptyľovať sa, robiť rehabilitáciu. Musíte si zachovať aj vieru – a zostať pokojný.“

„Nechcel som sa príliš stresovať, pretože čím viac ste pozitívne naladení, tým viac to vaše telo pocíti. Takže by som povedal, že som na sebe pracoval psychicky, fyzicky aj emocionálne a teraz sa cítim ešte lepšie.“

Ozdravná práca, ktorú vykonávajú hráči v Cobhame, je zväčša neviditeľná. Dní voľna je málo. Hodiny na ošetrovacom stole a v telocvični sú dlhé. Napriek tomu je konečný cieľ pre hráčov aj zamestnancov rovnaký.

Chalobah nebol na ceste späť k plnej kondícii sám. Spojil sa s novými príchodmi, ktorí si prešli podobnými skúsenosťami – napríklad Romeo Lavia a Christopher Nkunku – a podporovala ho známa tvár v osobe Bena Chilwella.

Práve začiatkom januára absolvent akadémie opäť zintenzívnil svoj návrat. Opäť sa pripojil k prvému tímu, ale vedel, že od návratu na ihrisko ho delí ešte niekoľko týždňov.

„Musel som tomu dať čas,“ uvažuje. „Moje myslenie bolo ‚zlepšuješ sa, budeš dobrý, len zostaň pokojný‘. Takže som každý deň prichádzal s úsmevom na tvári a veril som tunajším chlapcom, že pomôžu môjmu telu uzdraviť sa.“

„Čo však bolo pre mňa ťažké, bolo sledovať zápasy z domu. Samozrejme, podporoval som chlapcov, ale človeče, bol som na gauči a nevedel som sa dočkať, kedy budem s nimi vonku a pomôžem tímu.“

Až 12. februára sa Chalobah vrátil do zápasového kádra Chelsea. V ten večer mal možnosť sledovať, ako Blues v Premier League zdolali Crystal Palace vďaka neskorým gólom Conora Gallaghera a Enza Fernandeza.

O päť dní neskôr ho čakal výlet na Etihad Stadium, kde sa stretol s majstrom Manchestrom City. Chalobah opäť začal na lavičke, ale 20 minút pred koncom ho Mauricio Pochettino poslal do hry.

Bol to prejav dôvery zo strany trénera Chelsea. „Myslím, že som mal dobrý štart pred sezónou, takže ma poznal a vedel, o čo mi ide,“ hovorí Chalobah. „Tréningy mi vrátili sebadôveru, ale každý hráč povie, že nie je nič lepšie ako zápas, ktorý vás a vaše telo skutočne preverí.“

Dvadsaťštyriročný hráč z toho vyšiel bez ujmy. Potom dostal sedem minút vo finále Carabao Cupu proti Liverpoolu. Nasledoval prvý štart v sezóne, keď Blues privítali na Stamford Bridge Leeds United v FA Cupe.

Chalobah začal zápas v strede obrany, ale na posledných 15 minút zápasu bol presunutý na pravého obrancu. V 90. minúte bolo skóre vyrovnané 2:2, a tak sa schyľovalo k predĺženiu.

„V posledných minútach som už naozaj cítil, ako sa mi podlamujú nohy,“ hovorí Chalobah s úsmevom. „Úprimne, modlil som sa, aby nebolo predĺženie! Samozrejme, Conor potom dal gól a zápas sa skončil. Musel som mu za to poďakovať.“

O tri dni neskôr si Chalobah udržal svoje miesto v zápase s Brentfordom. Pri tejto príležitosti bol použitý v strede trojčlennej zálohy. Je to pozícia, ktorú obranca hrával v časoch, keď pôsobil v akadémii a počas hosťovania v Loriente. Jeho všestrannosť je naďalej neoceniteľná.

„Je to úloha, v ktorej sa cítim dobre a budem hrať všade, kde ma budú potrebovať,“ vysvetľuje. „Hral som v strede obrany ale aj na pravej strane pod Thomasom Tuchelom, hral som aj na ľavej strane vo Francúzsku. Je to len o tom, čo je pre tím najlepšie.“

„V tom zápase s Brentfordom som sa cítil dobre. Nohy som cítil silnejšie. Keď sa dostanete späť do zápasového rytmu, je to jednoduchšie.“

Chalobahov návrat poskytol Blues včasnú posilu. Stále je o čo hrať.

„Vieme, čo musíme urobiť,“ hovorí Chalobah, „A pre mňa je najdôležitejšie pomôcť tímu, ako len môžem. Cítim sa dobre a dostávam sa späť do svojho rytmu. Ide len o to, aby som pokračoval tam, kde som skončil v júli pred zranením.“