Frank Lampard - od 2019

Prakticky ihned po odchodu Maurizia Sarriho z Chelsea se začalo skloňovat jméno Franka Lamparda. Klubové legendy, která prožila velice vydařený trenérský debut s druholigovým Derby County. A dne 4.7.2019 se mnohým fanouškům po celém světě splnil sen. Klubová legenda, Frank Lampard, se stal manažerem Chelsea.

Počátky jeho nezapomenutelné hráčské cesty v londýnském klubu se psaly v roce 2001, kdy přestoupil z West Hamu za 11 miliónů liber. Do svého týmu si jej vybral tehdejší manažer Clauido Ranieri, který si zamiloval jeho útočný styl. Zpětně Claudio uznal, jak moc dobrý hráč Frank byl: “Od začátku byl neuvěřitelný. Zlepšil se i v obranné hře. Byl to nejlepší hráč, se kterým jsem kdy pracoval.” Prakticky ihned po svém příchodu se z něj stal důležitý člen základní sestavy. Hned ve své první sezóně odehrál za Chelsea celkem 48 zápasů, ve kterých nastřílel 5 gólů a přidal 2 asistence. Další sezónu se jeho čísla zastavila na počtu 6 gólů a 5 asistencí.

Poté už to byla z Lampardovy strany jedna velká jízda. Až do své poslední sezóny v Chelsea vstřelil v každé z nich alespoň 10 gólů. Tento počin se mu podařilo zopakovat v neuvěřitelných 10 sezónách za sebou. Z pohledu čísel byla nejúspěšnější sezóna 2009/2010, ve které k 22 gólům v Premier League přidal 14 asistencí. V počtu asistencí byl tuto sezónu nejlepší z celé ligy. Chelsea tehdy pod Carlem Ancelottim získala double.

Nejvíce času ale strávil v Chelsea pod vedením Josého Mourinha. A oba k sobě chovali velkou porci respektu. Když José Mourinho poprvé přišel do kabiny v roce 2004, byl Lampard nahý po sprše. José se mu podíval do očí a řekl bez mrknutí oka: “Ty jsi nejlepší hráč na světě.” Lampard byl trochu vyveden z míry, možná proto, že byl nahý, a José Mourinho zopakoval svá slova s větším důrazem: “Ty jsi nejlepší hráč na světě, ale musíš to dokázat vyhráváním trofejí.” Také Lampard vzpomínal na své dny při prvním Mourinhově působení v Chelsea v dobrém: “Byly to skvělé časy. Přišel k nám a zvýšil level. Byli jsme rodina tvořená manažerem. Na ty časy mám opravdu dobré vzpomínky. Samozřejmě se posunul dál i Chelsea se posunula. Ale ty 3 roky pro nás byly opravdu speciální.”

Výše zmíněné je jen zlomek z jeho úchvatných statistik. Stačí se podívat na další zajímavá čísla. Nejvíce odehraných po sobě jdoucích zápasů v Premier League pro hráče v poli. Konkrétně 164 utkání. 177 vstřelených gólů v Premier League. V této statistice je Frank Lampard historicky na 4. místě a mezi záložníky kraluje. Za sebou má i takové borce jako Thiery Henry, Michael Owen nebo Robin Van Persie. Na stejné příčce se drží i co do počtu asistencí. Za národní tým pak odehrál 106 zápasů, ve kterých vstřelil 29 gólů.

Celkově během své kariéry v Chelsea nastřílel Frank Lampard 211 gólů, což z něj dělá nejlepšího střelce v historii londýnského klubu. Také se v Chelsea podílel na zisku 11 trofejí a jako kapitán dovedl svůj klub k historicky prvnímu triumfu v Lize Mistrů, kde Blues na penalty přemohli Bayern Mnichov. Lampard byl jedním z úspěšných exekutorů.

V roce 2014 přišla ale pro všechny fanoušky rána. Frank Lampard oznámil svůj odchod z klubu a jeho cesta pokračovala do amerického New Yorku, který měl následující sezónu začít svou první štaci v MLS. Lampard měl tedy půl roku času před začátkem ligy. A tak si jej vyhlédl Manuel Pellegrini do Manchesteru City, kam odešla legenda Chelsea hostovat.

Osud tomu nechtěl, aby vstřelil svému bývalému zaměstnavateli ve vzájemném zápase gól. Zápas nakonec skončil 1:1 a Lampard se z gólu samozřejmě neradoval. Své hostování nakonec prodloužil na celou sezónu, což poněkud rozezlilo fanoušky amerického klubu. Vše jim ale Lampard nakonec splatil i s úroky, když zde v 31 zápasech vstřelil 15 gólů a 4× asistoval.

I přes spoustu miliónových příchodů, střídání manažerů, jejich taktik a rozestavení, byl Lampard vždy základním stavebním kamenem každé sestavy. Po boku Didiera Drogby, Petra Čecha, Johna Terryho a mnoha dalších vytvořil v Chelsea nezapomenutelnou generaci, jenž dovedla svůj klub k evropské špičce. Byl autorem nespočtu nezapomenutelných gólů i asistencí. Jeho vytříbená technická zdatnost zdobila stadiony Premier League i ty mimo ni.

Bohužel ani legenda jako Frank Lampard nezastaví čas, a tak 2. února 2017 přišlo nevyhnutelné. Lampard oznámil konec své hráčské kariéry. K neuvěřitelné kariéře mu gratulovalo mnoho spoluhráčů i ostatních lidí ze sprortovního světa. Eidur Gudjohnsen napsal: “Hrál jsem s Frankem Lampardem. Netřeba víc slov…” Nezapomněl na něj ani John Terry, který ve svém dlouhém instagramovům postu vzpomínal na společné zážitky, které s Lampardem prožil. K jeho odchodu se vyjádřili i Petr Čech, Eden Hazard, Gary Cahill, Carlo Ancelotti, Michael Ballack a spousta dalších. Jeho emotivní vyjádření se neslo na vlně vzpomínek a vděku. A znamenalo příslib trenérské kariéry.

Tu započal v roce 2018 v druholigovém Derby County. Zde sázel především na mladé hráče, což mu vyneslo účast v play off o postup do Premier League. V něm se dostal až do finále, ve kterém bohužel nestačil na Aston Villu, kde by pro změnu asistentem trenéra John Terry.

Jelikož se ale Mauriziovi Sarrimu po poměrně úspěšné sezóně v Chelsea zastesklo po domově a jeho kroky vedly do Juventusu, ocitl se Frank Lampard mezi kandidáty na manažera Chelsea. Neuvěřitelné se stalo pravdou, spoustě fanouškům se splnil sen, a Frank Lampard opravdu nastoupil do pozice manažera Chelsea. Věřme, že jeho manažerská kariéra bude minimálně tak dlouhá a úspěšná jako ta hráčská.