Terry Venables

Celé jméno: Terence Frederick Venables
Přezdívka: Terry
Datum narození: 6. ledna 1943 (78 let)
Místo narození: Dagenham, Londýn
Odehraných zápasů: 237
Vstřelených branek: 31

“El Tel“, jak se mu přezdívá, je legenda sama o sobě. Hráč, později i manažer, jehož jméno má ve fotbale velmi velkou váhu. Nyní si už slavný internacionál sice užívá fotbalového důchodu, ale na své zážitky z mládí jistě vzpomíná rád. Obzvlášť na ty modré. Můžeme také s klidem říct, že srdce Terryho Venablese opravdu patří na Stamford Bridge. Tam se totiž zrodila tato živoucí legenda. Seznamte se s ní. Terry Venables.

Rané mládí

Terence Frederick Venables, jak zní pravé jméno slavného hráče, spatřil světlo světla na zlomu 42. a 43. roku 20. století (6.1.1943). Můžeme jen děkovat Bohu za to, jak to dopadlo. Mnoho jeho kolegů v síních slávy bylo už odmala vedeno k fotbalu. On se však měl původně živit hlavou a studoval i na střední škole Lennards v Essexu. Ale co fotbal schvátí, to už nenavrátí. I Venablese zachytil do svých spárů.

Ten opustil školu a roku 1957 podepisuje s Chelsea svou první smlouvu. Nejprve samozřejmě hrával za rezervu, ale pak s anglickým olympijským týmem slavil úspěch a to nenechalo vedení Blues chladnými. Tímto se mladý Terry dostává do víru profesionálního fotbalu. Byl přeřazen do A-týmu.

Chelsea v srdci

Léta Páně 1960, tedy rok kdy byl Venables přeřazen do A-týmu, se jeví jako rok, kdy Chelsea udělala jednu z nejlepších věcí v její historii. Později, když už na své levé paži pociťuje tíhu kapitánské pásky, dovedl mladý Terry Blues k jejímu prvnímu poháru v historii (nepočítaje ligu). Roku 1965 mužstvo vedené Venablesem dobývá trofej pro vítěze ligového poháru (nynější Carling Cup). Určitě byl nadějný středopolař spokojen. Možná až moc, protože netušil, že jeho působení na Stamford Bridge se chýlí ke konci.

Mužstvo vedené slavným stratégem Tommy Dochertym se po dlouhodobých skvělých výkonech hroutí. Jeho vyvrcholením byl skandál, kdy sedm klíčových hráčů neuposlechlo trenéra a bylo posláno domů. Mezi nimi byl samozřejmě i lídr týmu, Venables, a ani ten trestu neunikl. Byla mu stržena kapitánská páska a byl prodán prvnímu zájemci o jeho služby. Pásku převzal jeho spoluhráč Ron Harris a tím zájemcem byl Tottenham Hotspur.

Roku 1966 tedy navždy opouští slavný hráč a legenda klubu Stamford Bridge. Své konto ukončil na číslech 202 odehraných ligových utkání a 26 v nich vstřelených branek. Možná kdyby zůstal,…Nic naplat. Jeho život tím nekončí. Má před sebou novou výzvu a tou je Tottenham.

Tottenham, QPR, Crystal Palace a Irsko

80.000 liber zaplatil za mladého hráče londýnský Tottenham a rozhodně toho nemusel litovat. Hned rok po svém příchodu už vyhrává se Spurs cenný FA Cup, ale nevydržel tu dlouho. Vlastně tu strávil pouhé tři roky. I tak tu stihl odehrát 115 ligových utkáních a vstřelil v nich 19 gólů. Chelsea se to sice nevyrovná, ale stejně to jsou úctyhodná čísla. Poté zamířil do týmu Queens Park Rangers, kde vstřelil stejný počet branek, potřeboval na to však 179 zápasů. Strávil tu pěkných pět let a následně začal oblékat dres Crystal Palace. Ve sklonku kariéry pak hrával za irský klub St Patrick’s Athletic, kde však odehrál jen dvě utkání. Za reprezentaci odehrál stejný počet zápasů.

Tím končí hráčská kariéra slavného Terry Venablese a je hezké si říct, že většinu z ní věnoval Chelsea. Ta ho k fotbalu vychovala, dodala mu jas hvězdy, na ruku kapitánskou pásku a dopřála mu zvednout nad hlavu jednu ze dvou trofejí, které v životě vyhrál. A možná právě malý počet vydobytých trofejí ho motivoval k tomu stát se manažerem. A nutno podotknout, že sakra dobrým manažerem.

Slavný i na lavičce

Roku 1976 se rodí trenérská hvězda. Za své první působiště si vybral svůj někdejší klub, Crystal Palace, a ze třetí divize ho dovedl až do té první. Neuvěřitelné že? A to zdaleka není vše. Dalším jeho místem činu se stal Queens Park Rangers, kde už také hrával. S tímto celkem vyhrál také druhou divizi, což znamenalo postup do nejvyšší soutěže. Shoda náhod? To rozhodně ne, vždyť jeho umění si žádali i ve Španělsku. Konkrétně v hlavním městě Katalánie.

Slavnou Barcelonu dovedl Venables v sezóně 1984/1985 k triumfu v La Lize a rok později i k slavnému španělskému poháru Copa Del Rey. Za triumf v La Lize také obdržel cenu pro trenéra roku španělské ligy. Jenže Terry Venables zkrátka nevydrží dlouho na jednom místě, a tak se stává roku 1987 manažerem Tottenhamu. Ani tam nezůstal bez úspěchu. Vyhrál tam Charity Shield (dnešní Community Shield) a opět FA Cup. To byla bohužel poslední trofej, kterou slavný trenér získal.

Terry Venables si vyzkoušel i reprezentaci. Nejprve vedl Anglii, se kterou se již z ničeho neradoval, a poté Austrálii. Dále prošel týmy jako Portsmouth, Leeds United, opět Crystal Palace, Middlesbrough a poté si vyzkoušel i roli asistenta. V letech 2006–2007 byl pomocnou rukou trenérovi anglické reprezentace Stevu McClarenovi. Od té doby už se ve světě fotbalu nijak nepohybuje, i když bývá často spojován s různými celky. My si ho však budeme pamatovat především jako hráče, jehož srdce patří Chelsea.