Jimmy Greaves

Celé jméno: James Peter Greaves
Přezdívka: Jimmy
Datum narození: 24. února 1940 (82 let)
Místo narození: East Ham, Anglie
Odehraných zápasů: 169
Vstřelených branek: 132

Přišel jako výpomoc, ale stal se tím nejdůležitějším. Měl být plnohodnotnou náhradou za stárnoucího Roye Bentleyho, ale nakonec svého předchůdce překonal. Byl všeobecně brán za velký talent a v Chelsea také očekávání naplnil. Jak moc, už však musí posoudit každý sám. Jeho příběh nadchne snad každého správného fandu a ani nás nenechal chladnými. Svou kariéru spojil především s Tottenhamem Hotspur, ale i tak pro fanoušky Blues zůstává nezapomenutelnou ikonou a velkým hráčem. Seznamte se s Jimmy Greavesem.

První fotbalové krůčky

Dne 20. února roku 1940 v East Hamu začíná život jedné z největších komet nejen Anglie, ale i celého světa. Už odmala mu míč držel u nohou a později se s ním Jimmy naučil i patřičně naložit. Jako malý si chodil s kamarády hrát na hřiště a bylo na něm vidět, že mu bylo do vínku přidáno něco navíc. Dokázal se vypracovat na nejvyšší úroveň a zejména jeho gólový instinkt zkrátka nešlo přehlédnout. A tak si ho všimli i v Chelsea. To už však bylo Greavesovi sedmnáct let a jen zázrakem ho ulovil právě celek ze Stamford Bridge.

Cesta ke hvězdám

Svůj debut v modrém dresu prožil pouhé dva roky po senzačním zisku titulu. V té době na západu Londýna zářil především legendární Roy Bentley, o kterém také ještě bude řeč. Greaves přišel tehdy zkušenému mazákovi v Kristových letech krýt záda, ale brzy se vypracoval mnohem výš. Sám Bentley o něm prohlásil, že talentovanějšího kluka ještě neviděl a nikdo se s ním rozhodně nehádal.

Jedinou stinnou stránkou bylo, že v Chelsea nic nevyhrál. Zasloužil se však o mnohá vítězství a svými góly držel tým nad vodou. Hned ve svém prvním zápase dokázal vsítit branku a tím vlastně započal své střelecké konto v dresu Blues. Škoda, že ho tak brzy ukončil. I tak toho stihl hodně a dokonce si připsal jeden klubový rekord. V sezóně 1960/1961 vstřelil dohromady 41 ligových branek. (!) Dodnes se mu nikdo nevyrovnal a pravděpodobně se to nikomu ještě dlouhá léta nepovede.

Při dalším rekordu pak nezůstalo jen u toho klubového. Zapsal se do historie celé Anglie, jelikož se stal nejmladším hráčem, který dosáhl sté branky v ligovém utkání. Bylo mu dvacet let a 290 dní. Neuvěřitelné že? A to zdaleka není vše. Tedy pokud opomeneme fakt, že dalších úspěchů nedosáhl ve službách Chelsea.

V závěrečném hodnocení jeho výkonů v modrém dresu dosáhl na metu 157 ligových utkání a 124 vstřelených branek. Už to z něj činí nemalou legendu, ale je tu jeden háček. Největší klubovou legendou se nestal v Chelsea, ale v Tottenhamu.

Mimo vlast na rok, ale ani o den déle!

Když se schylovalo ke Greavesovu odchodu ze Stamford Bridge, začali se slétat všechny dravé kluby se svými nabídkami. Jedním z nich byl i Newcastle s opravdu velkou nabídkou. Přesná čísla nejsou známa, ale věřte, že na tehdejší poměry šlo o nevídanou sumu. Nakonec skvostný klenot z Londýna získalo milánské AC.

Jimmy se tedy stěhoval do slunné Itálie, kde však dlouho nevydržel. V pouhých dvanácti ligových utkáních vstřelil devět gólů, což je výborná bilance, ale přeci jen to není ono. V Itálii se hodně natrápil a jeho muka ukončil až slavný Bill Nicholson, legenda Tottenhamu. Greaves se stal stotisícovým hráčem a nutno podotknout, že se Spurs investice náramně vyplatila.

Tehdy jednadvacetiletý útočník na sebe oblékl dres Tottenhamu a výsledky se dostavily téměř okamžitě. Dva roky po svém přestupu se stává nejlepším střelcem ligy a toto ocenění získal ještě třikrát. Konkrétně v letech 1964, 1965 a 1969. Jeho celkový výčet za období v Tottenhamu obsahuje 379 odehraných zápasů a 266 vstřelených gólů. Nádherné, nevídané, neuvěřitelné. I tak by se dalo hodnotit Jimmyho působení na severu Londýna. Samozřejmě nezůstala bez trofejí.

V letech 1962 a 1967 zdvihá nad hlavu cenný FA Cup a roku 1963 dokonce i slavný Pohár vítězů pohárů. O ten se zasloužil tím nejlepším způsobem. Ve finálním měření sil s Atléticem Madrid vstřelil dvě branky a podílel se tak na konečném skóre 5:1. Své působení na severu Londýna přerušil až o sedm let později a přesunul se do jiného klubu. Tam však už tehdy tak zářivá kometa jen dohasínala.

Konec chvil na výslunní

Jeho dalším klubem se stal West Ham United. Tradičně při svém debutu skóroval, ale už to nebylo takové, jako dřív. Už jen dohrával svou kariéru a fotbal ho již nijak netěšil. O rok později oznámil konec profesionální kariéry. Ve skutečnosti se jednalo jen o delší pauzu a o šest let později už opět brázdil anglické stadiony.

Tentokrát už v dresu méně známého Barnetu ve kterém odehrál pouhé dvě sezóny. Poté nastoupil pouze k několika zápasům za Woodford Town, ale tam už se snad ani nedá mluvit o profesionální úrovni. Tím tedy končí bohatá kariéra veleúspěšného hráče, jenž ve svém životě opravdu něčeho dosáhl a může být na sebe hrdý. Za zmínku stojí i jeho reprezentační působení.

Zlatá reprezentace

Další část Greavesova života ve které byl úspěšný, není žádná jiná než ta reprezentační. Stal se opravdu významnou postavou anglického národního týmu a to mu nikdo nemůže vzít. Vstřelil 44 branek, tedy o pět méně než legendární Bobby Charlton, který je nejlepším střelcem Anglie vůbec. Lepším je ještě Gary Lineker a Jimmy Greaves tedy zaujímá třetí místo v žebříčku střelců.

Svůj první zápas v reprezentaci vyhrál roku 1959 při drtivé výhře proti Peru. O pět let později už zaznamenává hattrick z utkání proti Severnímu Irsku a tím vlastně začal svůj další rekord. Má na kontě nejvíce hattricků v dresu Anglie – šest. Při Britském domácím šampionátu z roku 1961 se mu povedlo něco vskutku neuvěřitelného. V pouhých třech zápasech vsítil sedm gólů (!) a nemalou měrou se tedy podílel na vítězství v tomto poháru. Reprezentační dres oblékal ještě dalších šest let a při utkání proti Rakousku dal národnímu týmu vale.

Tím končí naše vyprávění o hráči, jenž ve fotbale opravdu něco znamenal. Nezbývá než smeknout před ním a jeho úspěchy. Vždyť kdo o sobě může tvrdit, že je jedním z nejlepších střelců Anglie? Moc takových lidí po světě nechodí, ale Jimmy Greaves mezi ně patří.