Bobby Tambling

Celé jméno: Robert Victor Tambling
Přezdívka: Bobby
Datum narození: 18. září 1941 (80 let)
Místo narození: Storrington, Anglie
Odehraných zápasů: 370
Vstřelených branek: 202

Robert Victor Tambling. Jen málo lidí zná jeho pravé jméno, ovšem když se řekne Bobby Tambling, tak všichni vědí o koho jde. Donedávna nejlepší střelec historie Chelsea. Stále se divíte proč ho tu zmiňuji? Pokud stále ano, tak vám prozradím, že v modrém dresu nastřílel 202 branek a působil tu jedenáct let. Nevídáno, neslýcháno. Legendární Bobby Tambling si jistě zaslouží naši ctěnou pozornost.

Blues is the colour!

Psal se rok 1941 a při západu slunce v osmnáctém dni devátého měsíce už byla na světě nová superhvězda. Jako malý samozřejmě dokazoval, že mu bylo ve fotbale přáno, ale nikdo rozhodně nečekal, že až tak moc. Dva kluby se přou o to, kdo byl jeho odchovancem. Jsou jimi samozřejmě Chelsea a Havant Town. Můžeme ale s čistým svědomím říct, že Bobby Tambling patří na Stamford Bridge. V šestnácti letech, tedy roku 1957, už mladý talent debutuje v utkání proti rivalovi z West Hamu. Vstřelil v něm vítězný gól a v očích fanoušků byl brán jako velká naděje Blues.

Svou první šanci v základní sestavě dostal po odchodu známého Jimmy Greavese do AC Milán. Svou příležitost nepromrhal a hned v první sezóně nastřílel 22 branek. Na spoustu z nich mu nahrál další odchovanec Barry Bridges. Jediným problémem byl fakt, že se i přes Tamblingův střelecký úspěch Chelsea loučila s první divizí. Jenže Blues se tak snadno nevzdávají. Do klubu přišel nový manažer a s ním i plno rázných změn. Nebyl jím nikdo jiný než Tommy Docherty. Začal dávat plno příležitostí i mladým a do sestavy se postupně usazovali Peter Bonetti, Eddie McCreadie a Terry Venables. Mladý Bobby vstřelil 35 branek (!) a vrátil svůj tým tam, kam patří. Do první divize. Tambling nezůstal ani bez odměny. Tou největší mu sice byl návrat do první divize, ale za své výkony mu byla svěřena kapitánská páska. Poté byl povolán i do reprezentace.

V dalších sezónách střílel, jak nejlépe mohl. 18 branek, 25 branek atd. Ale to už se psal rok 1965 a přišlo jeho nejlepší období v hrdém modrém dresu. Chelsea se dostala až do finále Ligového poháru a skóroval v něm samozřejmě i Bobby Tambling. Dva roky nato už stojí před branami finále FA Cupu, ale na poslední chvíli ho o trofej připravil konkurenční Tottenham. Zhruba ve stejné době Bobby vyrovnává střelecký rekord v počtu vstřelených branek za zápas. Proti Aston Ville dokázal skórovat dokonce pětkrát! Blues nakonec vyhráli 6:2.

Tambling rok co rok předvádí impozantní výkony, střílí branky a celkově táhne svůj tým kupředu. Ale jako u všech jeho předchůdců či následovníků i u něho se stal náhlý zvrat. V pozdějších letech se už na něm začalo projevovat stáří a začal být více zraněný. To a příchod dvou mladých pušek, Petera Osgooda a Tommy Baldwina, vytlačilo Tamblinga ze základní sestavy. Ve své finální sezóně nastoupil už jen sedmkrát. V lednu 1970 končí své konto v dresu Chelsea, které dosáhlo na metu 202 vstřelených branek a 370 odehraných utkání. Loučení se Stamford Bridge bylo opravdu těžké, vždyť to byl jedenáct let jeho druhý domov. Nic naplat, přestup do Crystal Palace je už domluven.

Skvělá dohrávka kariéry

Když za sebou zavřel brány Stamford Bridge, bylo mu 29 let. Možná, že je brzy mluvit o dohrávání kariéry jenže tomu, co předcházelo Crystal Palace se nic ani zdaleka už nevyrovnalo. V dresu Palace odehrál tři sezóny, ale úspěchu se nedočkal. K čemu 68 odehraných utkání, když v nich vstřelil jen dvanáct branek. Ano, píšu “jen“, protože na hvězdu Tamblingovy velikosti je to sakra málo. Není tedy divu, že brzy mění klub. Vlastně změnil i zemi.

Po úspěchu v Ligovém poháru z roku 1965 ještě přeci jen jedna trofej přišla. Byl jí pohár pro vítěze irské ligy, který Bobby dobyl s Cork Celtic. Tento klub již neexistuje, ale v dobách své slávy byl známý po celém království. V něm sice Tambling vydržel o něco déle než v Crystal Palace, ale vstřelil tu ještě méně gólů. To pro něj bylo zkrátka nepřijatelné a i přes dobytí poháru si balil kufry. Poté už jen bloudí v klubech jako Waterford, Shamrock a Cork Alberts. Nikde už Bobby nedosáhl toho, co v Chelsea, a tak, v roce 1979 končí svou kariéru. Tehdy mu bylo úctyhodných 38 let.

Ve světě fotbalu se ještě pohyboval jako trenér mládeže. Působil tak v Crosshavenu a dokonce i ve španělské lize. Tamnější celek dokonce vrátil do Primera División, ale přeci jen musel nostalgicky vzpomínat na léta v Chelsea. Pro její fanoušky se stal hrdinou.

Za reprezentaci toho také mnoho neodehrál. Vlastně jen tři zápasy a vstřelil jeden jediný gól. Řadí se tedy mezi ty, co zářili v Chelsea, ale v reprezentaci jejich umění nevyužili. Je to velká škoda, protože Tambling byl Pan střelec a jistě by hrdému Albionu dokázal pomoci na mezinárodních šampionátech. Ale co se dá dělat. Tehdejší trenér si to zjevně nemyslel a Bobbyho ve svém výběru opomíjel. Jeho mínus.

Patří na Stamford Bridge

Může si pobývat kde se mu zachce, ale srdcem a duší stále patří na místo, kde to všechno začalo. Na Stamford Bridge. Má tu i své apartmá, které je po něm pojmenováno za jeho úspěchy. Při stoletém výročí od založení v klubu se stal členem nejlepší jedenáctky klubu. V současné době léčí své zdravotní problémy a tento rok mu bude již sedmdesát. Ale jak mladý, tak starý zůstane již navždy v paměti mnoha fanoušků Blues. Považte, kolik hráčů by jen tak mohlo přijít a nastřílet 202 gólů? …