Pat Nevin

Celé jméno: Patrick Kevin Francis Michael Nevin
Přezdívka: Pat
Datum narození: 6. září 1963 (58 let)
Místo narození: Glasgow, Skotsko
Odehraných zápasů: 242
Vstřelených branek: 45

Malý šikula, výborný technik, skvělý bavič. To je výčet vlastností Pata Nevina. Kvůli tomu a kvůli oddanosti vůči týmu se stal nesmrtelnou legendou. Dokonce i po přestupu jinam. Takové křídlo, jakým byl, se velmi těžko hledá. Uměl střílet branky, ale i hrát pro tým. Přínos pro hru měl neuvěřitelný. Ovšem když si u Boha stál frontu pro talent, zapomněl si počkat také na trochu štěstí. Za celý život totiž nevyhrál jedinou velkou trofej…

Fotbalové začátky aneb rodící se legenda

Narodil se roku 1963 v Glasgow. Když pomineme jeho mládežnické týmy, začínal s fotbalem ve skotském Clyde, které tehdy hrálo skotskou Second Division, tedy druhou nejvyšší skotskou ligu. Nevin předtím trénoval i v Celticu, ale tam ho odmítli. Dodnes si musí tehdejší představitelé klubu trhat vlasy, koho že to odmítli. Tak tedy v osmnácti podepsal smlouvu v Clyde. Dlouho tu ale nevydržel, jelikož hned ve své první sezóně nastřílel dvanáct gólů a byl zvolen mladým hráčem roku druhé divize. Na osmnáctiletého křídelníka dobré. Bylo to dokonce tak dobré, že po mladém Patovi sáhla londýnská Chelsea.

Součást nové éry

Za 95 tisíc liber se v létě roku 1983 připojil ke klubu ze Stamford Bridge. V té době se na západu Londýna uchylovalo k počátku nové éry. Někdejší trenér John Neal utratil pět set tisíc, aby dokázal postavit tým snů. Vedle Nevina se do modrého dresu oblékli i hráči jako Kerry Dixon, John Hollins, Nigel Spackman či Eddie Niedzwiecki. Tolik změn úplně převrátilo tempo hry a Chelsea získala do svých řad plno dalších fanoušků. Obzvláště se dařilo právě Nevinovi, který byl o rok později zvolen hráčem roku. V té sezóně totiž zaznamenal čtrnáct branek a na spoustu také nahrál.

V zápase proti Newcastlu hráli Straky v pěti obráncích a tři z nich hlídali právě Pata. Blues nakonec zvítězili 4:0. V semifinále Carling Cupu potrápil Sheffield Wednesday, kterému nasázel hned tři góly. V lize tehdy skončil se svým týmem na slušné šesté příčce, ale v příští sezóně už se tak nedařilo. Chelsea skončila na čtrnáctém místě a Nevinova čvrtá sezóna na Stamford Bridge moc nevyvedla. Byl sice opět zvolen hráčem roku, ale co z toho, když nevyhrál žádnou trofej. V modrém dresu setrval ještě jeden rok a poté přestoupil do Evertonu. I tak ale zůstal nadále věrný západolondýnské­mu celku.

Z Londýna plnou parou do města Beatles

Se slzami v očích opouštěl Pat Stamford Bridge. Ale s fotbalem skončit nehodlal, a tak přišel na scénu jiný klub. Byl jím liverpoolský Everton, v jehož dresu strávil Nevin pěkné čtyři roky. Za tu dobu měl na kontě 138 ligových utkání a z toho dvacet branek. Dostal se s Evertonem i do finále FA Cupu v roce 1989, ale ve finále vyhořeli na odvěkém rivalovi Liverpoolu.

O rok později přichází do klubu manažer Howard Kendall, který se s Nevinem neměl příliš v lásce. To a příchod dalších dvou křídelníků znamenalo méně příležitostí pro Pata. Měl navíc neuvěřitelnou smůlu na trofeje. Jan o vlásek ho minuly dva ligové tituly, FA Cup a Pohár vítězů pohárů, které Everton získal před jeho příchodem. Jeho největším úspěchem v liverpoolském celku bylo už zmíněné druhé místo v FA Cupu a po Kendallově příchodu už prostě musel odejít. Odešel tedy do Tranmere Rovers.

Navždy bez většího úspěchu

Po přestupu k Rovers už ani nedoufal v nějakou trofej. Tranmere maximálně bojovalo v play-off o postup do první divize, ale nikdy se mu nepovedlo postoupit. Tedy alespoň ne za doby, kdy tam Nevin působil. Ale zkoušel to dál a strávil tu dlouhých pět let. Však za tu dobu odehrál 193 ligových utkání a do sítě se trefil třicetkrát. Opět však zažil období bez větší trofeje. Když od Rovers odcházel, bylo mu již 34 let. Poté již působil jen ve skotských klubech Kilmarnock a Motherwell, kde dohromady odehrál 92 zápasů a vstřelil pouhých osm gólů. Jeho kariéra možná nebyla úspěšná, ale hráč to byl vynikající. Jen ty trofeje.

Reprezentace opět bez trofeje

Jako by toho nebylo málo. Celý život byl bez většího úspěchu a ani v reprezentaci si chuť nespravil. Jediným jeho turnajem bylo EURO 1992, kde Skotsko vypadlo už v základních skupinách. V národním týmu Nevin působil rovných deset let, ale opět zbytečně. K čemu mu bylo pět gólových zásahů, když nic neznamenaly? A k čemu mu bylo 28 odehraných zápasů, když ani po jednom z nich se nemohl radovat z trofeje? K ničemu. Poslední zápas za reprezentaci odehrál v roce 1996, kdy už se měl na odchodu z Evertonu. Ale i přes pohárový půst potkalo Nevina ve světě fotbalu přeci jen něco dobrého. Klub, jemuž dodnes píše týdenní články na oficiálním webu. Chelsea, které zůstal navždy věrný.