Charlie Cooke

Celé jméno: Charles Cooke
Přezdívka: Charlie
Datum narození: 14. října 1942 (81 let)
Místo narození: St. Monans, Skotsko
Odehraných zápasů: 373
Vstřelených branek: 30

Bavič, technik, kouzelník. Takový byl styl naší dnešní legendy. Legendární Charlie Cooke se svým proslulým knírkem sice není takovou ikonou Chelsea jako třeba Ron Harris nebo Peter Bonetti, ale i tak nesmazatelně patří do její historie. Blues jsou navíc nejvyšší úrovní, na kterou se kdy dostal. Pojďme se tedy seznámit s hráčem, pro nějž byl fotbal a Chelsea opravdu vším.

Mladý supertalent

Narodil se v desátém měsíci roku 1942. Jeho první krůčky směřovaly k fotbalu a kulatý nesmysl si velmi oblíbil. Mládí strávil v různých fotbalových akademiích a po pár letech se musel posunout dále. V osmnácti letech tedy začíná Charlie svou profesionální kariéru ve skotském Aberdeenu.

Už v té době byl brán za velkou naději skotského fotbalu a ono ani není divu. Za čtyři roky strávené v tomto klubu odehrál 125 zápasů a vstřelil 26 gólů. Na krajního záložníka nebo chcete-li křídlo dobré, že? A to k tomu nepočítáme hromadu asistencí. Na jednom místě však dlouho nevydržel, a tak se brzy přesunul do celku Dundee, kde strávil pouhé dva roky. Dundee bylo totiž jen slabou předehrou toho, co Cooka čekalo. Roku 1966 začíná Charlie novou etapu svého života. A je to právě ta, která nás bude zajímat nejvíce.

Londýne, už jedu!

Tehdy 24letý záložník přestupuje do londýnské Chelsea, kde se stává důležitou postavou v kádru kouče Dochertyho. Po boku hráčů jako Terry Venables, Peter Bonetti, Peter Osgood či Alan Hudson se z Cooka rodí opravdová hvězda. Jen kdyby přišel o rok dříve. Takhle ho jen o vlásek minulo historicky první vítězství v Carling Cupu, ale co naplat. Stejně nezůstal bez trofeje. Vše ale pěkně po pořádku.

Svůj debut si připsal v květnu téhož roku, kdy přestoupil k Blues. Také si jej náramně užil. Západolondýnský celek vyzívá slavná Barcelona, ale Dochertyho tým také Cookovou zásluhou vyhrává 2:0. A to bylo jen začátkem Charlieho éry v Chelsea. Čtyři roky po svém přestupu vyhrává se svými spoluhráči cenný FA Cup. Stalo se tak po vítězném zápasu proti Leeds United, který skončil 2:1. A Cooke v něm sehrál nemalou roli. Peteru Osgoodovi totiž nahrál na vítězný gól a tím vlastně rozhodl o tom, kam pohár poputuje.

O rok později se raduje z další trofeje a tou byl nyní už zaniklý Pohár vítězů pohárů. Svoji sbírku si mohl rozšířit v roce 1972, kdy Chelsea hrála finále Carling Cupu se Stoke City. Charlie sice Osgoodovi opět nahrál na gól, ale na vítězství to nestačilo. Po této sezóně opouští Cooke Stamford Bridge. Ne však nadlouho…

Menší odpočinek

Po neúspěšném honu na Ligový pohár přestupuje 30 letý křídelník do Crystal Palace. Odehrál tam pěkné dva roky a zasáhl do 44 ligových utkání. Skórovat se mu však nepodařilo, a tak se vrací zpět do Chelsea. Už tu bohužel nic nevyhrál a o čtyři roky později se nadobro loučí s modrým dresem. Legendární Cooke odchází do zámořské americké ligy a uzavírá své konto u Blues. Odehrál tu dohromady 373 zápasů a vstřelil 30 branek. Nutno podotknout, že měl o dost více asistencí než gólových zápisů, takže můžeme jeho působení na Stamford Bridge hodnotit za více než úspěšné. V Americe už jen dohrával svou bohatou kariéru a skotská hvězda už jen dohasínala.

Amerika a reprezentace

V americké soutěži vystřídal celkem šest týmů, ale působení v Chelsea se to rozhodně nevyrovnalo. Své poslední utkání odehrál roku 1985, kdy mu bylo 43 let. (!) Kdybychom měli zhodnotit jeho reprezentační úspěchy, tak bychom byli zklamaní. Za Skotsko odehrál pouhých šestnáct zápasů a nevstřelil ani jeden gól. Když se ale Charlie Cooke ohlédne za svou kariérou, může si říct: ‚Ano, něco jsem dokázal.‘ V roce 2006 vydal svou autobiografii nazvanou Bonnie Prince, ve které se právě za svou kariérou ohlíží. Nám nezbývá než vzpomínat na někdejší hvězdu, jež navždy zůstane v myslích všech fanoušků Blues, kteří mělo to štěstí a spatřili umění kníratého kouzelníka.