Steve Clarke

Celé jméno: Stephen Clarke
Přezdívka: Steve
Datum narození: 29. srpna 1963 (58 let)
Místo narození: Saltcoats, Skotsko
Odehraných zápasů: 421

V dalším pokračování naší rubriky se vydáme po stopách dalšího legendárního obránce, který spojil většinu svého fotbalového života s londýnským klubem. Po Marvinu Hintonovi a Ronu Harrisovi přichází na scénu poslední článek naší obranné linie. Steve Clarke.

Ve své kariéře působil jen ve třech týmech a jedním z nich byl naštěstí i klub ze Stamford Bridge. Proč naštěstí? To poznáte sami. Na svatostánku Chelsea odehrál přes 330 ligových utkání a při absenci dalších opor dokonce nosil kapitánskou pásku.

Fotbalové začátky

Steve Clarke se narodil roku 1963 ve skotském Salcoats. Jako malý se naplno věnoval fotbalu a také se mu to vyplatilo. Jak už bylo řečeno, působil jen ve třech týmech a jeho první štací byl celek Beith Juniors. Ve skotském klubu začínal v roce 1980, tedy když mu bylo sedmnáct let. Nedá se ovšem mluvit o profesionální kariéře. Tu začal o rok později v dalším skotském týmu St. Mirren. Zde odehrál přes 200 zápasů a vstřelil sedm gólů. Po pěti letech ho za 422 tis. liber odkoupila londýnská Chelsea, kde strávil zbytek své kariéry.

Konečná v Londýně

Roku 1987 začíná své nejúspěšnější a vlastně i poslední období své kariéry. Na první velkou trofej si však musel dlouho počkat. Za malou zmínku stojí jeho úplně první trofej tzv. Full Members Cup, který Blues vybojovali roku 1990, ale o nijak zvlášť cennou trofej se nejedná.

O čtyři roky později měl opravdu blízko k zisku anglického poháru. Ve finále však Chelsea doslova rozdrtil Manchester United 4:0 a Steve musel na trofej zapomenout. „Byla to opravdu krutá prohra. A to i přesto, že jsme dali do utkání všechno, co jsme mohli,“ litoval po zápase Clarke. To však skotského obránce a jeho spoluhráče nezastavilo v bojích za dalšími úspěchy a o tři roky později si dokonale spravili chuť. V roce 1997 se Steve stává klíčovou postavou v boji o FA Cup, když pomohl svému týmu zdolat Middlesbrough. Po gólových trefách spoluhráčů Di Mattea a Newtona vyhráli Blues rozdílem 2:0.

Dalšími trofejemi, které s týmem získal byly Carling Cup a Pohár vítězů pohárů. Oba Clarke s Chelsea vyhrál rok po výhře FA Cupu, tedy v roce 1998. Na mistrovský titul bohužel nedosáhl, ale přesto se nesmazatelně zapsal do historie Blues a to i přes velkou konkurenci. V roce 1994 byl také zvolen nejlepším jejím hráčem.

„Pokud budete hrát po boku tolika skvělých hráčů, tak se buď necháte zastrašit, anebo se budete snažit být stejně dobrý.“

Nepovedená reprezentace

I přes parádní výkony na klubové úrovni byl, podobně jako Bonetti, pomíjen na úrovni reprezentační. V národním výběru Skotska sice figuroval sedm let, ale zasáhl pouze do šesti zápasů a nevsítil žádný gól. Více zápasů (8) odehrál ve Skotském reprezentačním týmu do jednadvaceti let. Ani tam se mu ovšem skórovat nepodařilo. Svou reprezentační kariéru tedy může hodnotit za neúspěšnou, klubovou však může do nebe vynášet.

Úspěšnější coby asistent

V roce 1998 sice ukončil Steve Clarke svou profesionální kariéru, ale ve fotbale pokračoval dále a ještě téhož roku se stal asistentem trenéra v Newcastlu United, kde pracoval i s hráči jako Alan Shearer či Rob Lee. Vydržel tu pouze dva roky a poté si konečně dopřál zasloužený odpočinek. Když ale jednou začnete, nechce se vám přestat. A proto se chopil příležitosti a roku 2004 už stál na lavičce Chelsea. Stále “jen“ jako asistent manažera. Tentokrát jej však dělal José Mourinhovi a konečně se dostavily i velké úspěchy.

Poprvé ve svém životě vyhrál anglickou Premier League a to dokonce dvakrát po sobě. Škoda, že na to musel čekat tak dlouho a nemohl přitom být na hřišti. Clarkova sbírka úspěchů se poté ještě rozrostla o další FA Cup a dva Carling Cupy. Když však odešel portugalský stratég, odešly i úspěchy. V roce 2007 stanul na lavičce Blues Avram Grant a Steve po sezóně odešel do West Hamu. Tam strávil dobré dvě sezóny a následně se stěhoval do Liverpoolu, dnes již zkouší štěstí jako hlavní trenér.

Nyní nám nezbývá než mu popřát hodně štěstí a smeknout před jeho bohatou kariérou. Clarke byl opravdu výjimečný fotbalista a zlatým písmem se zapsal do historie Chelsea, kde zůstane už navždy. Buďme za něj rádi a doufejme, že takových jako on bude více. I když…Originál je jen jeden.