Marvin Hinton

Celé jméno: Marvin Hinton
Datum narození: 2. února 1940 (84 let)
Místo narození: Londýn, Anglie
Odehraných zápasů: 344
Vstřelených branek: 4

Vždy byl základním kamenem týmu a tím, kdo odvádí “černou“ práci. A léta páně 1963–1976 má tuto práci na svých bedrech v Chelsea. Marvin Hinton. Muž, který bránil svůj tým před nájezdy útočníků. Muž, který držel obrannou linii, zatímco jeho útočící spoluhráči se proslavovali svými góly. Velký to muž! Čest jemu i dalším takovým obráncům. I přesto, že se do útoku moc netlačil, se dokázal v historii Chelsea výrazně zviditelnit. Ponořme se tedy hlouběji do jeho minulosti a okusme strasti i štěstí, které ho při jeho cestě fotbalem provázely.

První nástřel

Narodil se roku 1940 v Norwoodu v Londýně, kde také začal jako mladý hrávat za tamější Charlton Athletic. S fotbalem na klubové úrovni začínal ve druhé lize, ale v té době také vyhrál tři poháry anglickému výběru do 23 let. Oproti ostatním klukům zkoušejícím štěstí měl Hinton velikou výhodu. Dar od Boha. Už od dětství bylo vidět, že má ke kulatému nesmyslu vztah. Měl zkrátka talent.

Další jeho podstatnou výhodou byl charakter. Tím si také vydobyl své místo v základní sestavě. Nevadilo mu, že se Charlton zmítá ve druhé lize a nadále za něj bojoval. Odehrál tu krásných šest let a celkem 131 ligových zápasů. Dokonce i dvakrát skóroval a hlavně tu byl šťastný. Proč tedy odcházet?…

Sbohem Norwoode!

V sezóně 1962/1963 se Hinton stává klíčovou postavou Charltonu a tehdejšího kouče Chelsea Tommy Dochertyho to nenechalo chladným. Neváhal za mladého stopera nabídnout i 30 tisíc liber. Marvin tedy mění dres a svůj debut si připisuje v říjnu toho roku proti Ipswich Town. Hned se ukázal jako dobrá investice, protože Blues porazili Ipswich 3:1 a on na tom měl nemalou zásluhu. Jako mnoho dalších byl i on součástí té Zlaté generace okolo Petera Bonettiho, Rona Harrise a dalších.

Dva roky poté už Hinton spolu se svými spoluhráči třímá nad hlavou Ligový pohár. Po tomto triumfu měl blízko k FA Cupu, ale prohra s Tottenhamem Hotspur stála mnohé hráče ty nejdivočejší sny. Nic však nebylo ztraceno. Roku 1970 si již nenechali cennou trofej utéct. V památné odvetě na Old Trafford proti Leeds Chelsea vyhrává svůj první anglický pohár a na západu Londýna se slaví. A aby toho nebylo málo, radoval se o rok později Hinton znovu. Tentokrát z Poháru vítězů pohárů. Jenže tím bohužel také končí jeho úspěchy v Chelsea.

Tak blízko a přeci tak daleko

Když se vrátíme do roku 1965, kdy putoval na Stamford Bridge Ligový pohár, tak poznáme, že to nebyl až tak úspěšný rok. Možná naopak. Blues mohli po deseti letech opět vyhrát ligu, jenomže to by si museli držet stálou výkonnost a nenechat se stáhnout dolů krizí. V březnu téhož roku byla ještě reálná šance na titul a pod vedením trenéra Dochertyho vstupuje do každého zápasu Chelsea jako favorit. Jenže přišlo vyřazení z FA Cupu, o které se postaral Liverpool a prohraný důležitý zápas proti Manchesteru United.

A Hinton jen bezmocně přihlížel. On sám byl tím, kdo po boku Rona Harrise držel defenzívu Blues. A stejně marně. Přesto tyto prohrané zápasy ještě nic neznamenaly. To nejhorší přišlo při duelu s Burnley. A na tento okamžik Hinton rozhodně nevzpomíná v dobrém. Stal se totiž jedním z hráčů, kteří vážně porušili disciplínu a nekompromisní Tommy Docherty je poslal domů. Na zápas bylo tedy připraveno pár mladíků a hráčů rezervy, kteří podle očekávání padli.

Věrný v každé situaci

Někteří odešli hledat štěstí jinde. Hinton však ne. I nadále zůstal věrný modrému dresu a dalších jedenáct let hrával za Chelsea. Přišly zmíněné cenné trofeje a ke spokojenosti chyběl jen ten ligový primát…Za reprezentaci toho moc neodehrál a možná díky tomu měl dost sil na klubovou úroveň. Jen v dresu Blues odehrál necelých 350 utkání a z pozice obránce vstřelil čtyři góly. Můžeme na něj vzpomínat jako na hráče, který byl jeden z nejdůležitějších a přesto se na něj téměř zapomnělo. Škoda, Marvin Hinton byl jednou z největších legend Chelsea. A na takové se nemá zapomínat.