Luiz Felipe Scolari - 2008 až 2009

Celé jméno: Luiz Felipe Scolari
Přezdívka: Big Phil
Datum narození: 9. listopadu 1948 (73 let)
Místo narození: Passo Fundo, Brazílie
Vyhrané trofeje: žádné
Období: 2008 - 2009
Zápasová statistika: 36: 20-11-5 (55%)

Luiz Felipe Scolari nebo-li „Big Phil“, jak se mu v Brazílii a někdy i v Portugalsku přezdívá, toho ve své aktivní fotbalové kariéře příliš nedokázal. Na pozici obránce působil jen v méně známých týmech v rodné Brazílii a než pro své fotbalové dovednosti byl spíše proslavený svojí tvrdostí. Ne nadarmo si vysloužil přezdívku „perna-de-pau“, což lze volně přeložit jako „dřevěná noha“. Aktivní kariéru ukončil roku 1982 a hned se vydal na trenérskou dráhu.

Ta se nesla ve znamení častých přestupů, Scolari jen málokdy na lavičce jednoho týmu vydržel déle než rok. Ve své bohaté kariéře vedl řadu exotických celků, ale na všech štacích dosahoval jen dílčích úspěchů. To se změnilo až s jeho druhým angažmá u Grémia, během kterého za tři roky získal šest cenných trofejí včetně Copa Libertadores roku 1995. Stejného úspěchu pak dosáhl také s klubem Palmeiras, díky čemuž byl v roce 1999 vyhlášen nejlepším trenérem Jižní Ameriky.

V červnu roku 2001 se stal trenérem brazilské reprezentace ve chvíli, kdy kanárkům vážně hrozilo, že nepostoupí na světový šampionát v roce 2002. Scolari však dokázal hrozící blamáž odvrátit a závěrečný turnaj v Japonsku a Koreji pak dokonce vyhrát, čímž si konečně udělal jméno i po fotbalové Evropě. Ne nadarmo tak byl po svém konci v Brazílii jmenován koučem portugalské reprezentace.

I na jeho první evropské štaci se Scolarimu relativně dařilo, s Portugalci se dostal až do finále domácího ME 2004, ve kterém nestačil až na houževnatě bránící Řeky. Na následném světovém šampionátu v roce 2006 pak svůj tým dovedl až do semifinále, kde už se ale musel sklonit před Francouzi. Konečné čtvrté místo přesto bylo příjemným překvapením. Následné EURO 2008 už tolik povedené nebylo, Portugalsko skončilo ve čtvrtfinále a Scolari byl zkritizován za to, že už na začátku turnaje oznámil svůj plánovaný odchod do Chelsea.

U londýnského celku se však sympatickému Brazilci vůbec nedařilo. Ačkoliv úvod sezóny sliboval velké věci, časem se hra Chelsea stala stereotypní a lehce čitelnou, kvůli čemuž ztrácela body častěji, než bylo zdrávo. Scolari si tak po necelém roce v klubu musel balit kufry a zamířil směr Uzbekistán, kde převzal mistrovský klub Bunyodkor. Po zpackané sezóně však znovu skončil a od léta roku 2010 vede brazilský Palmeiras.