Michael Emenalo

Celé jméno: Michael Kevin Emenalo
Datum narození: 4. července 1965 (56 let)
Místo narození: Aba, Nigérie
Předchozí zaměstnání: profesionální fotbalista
V klubu od roku: 2007

Po kontroverzním vyhazovu Raye Wilkinse se Chelsea překvapivě rozhodla dosadit na místo asistenta manažera muže z vlastních řad – pro mnohé fanoušky do té doby neznámého Michaela Emenala.

Michael se narodil v roce 1965 v Nigérii. Fotbal hrál už od malička a za svou kariéru procestoval nespočet klubů a zemí. V Americe, kde studoval na Bostonské univerzitě, nastupoval za tamní školní tým, odkud poté odešel kopat do Belgie za Molenbeek. Vyzkoušel si i Německo (za Eintracht Trier) a Anglii (Notts County), než se vrátil zpět do Ameriky. Tehdy už jako známý obránce stál u zrodu MLS. Ke konci kariéry se znovu vrátil do Evropy, tentokrát do Španělska a týmu Lleida a kopačky na hřebík definitivně pověsil v Izraeli. Emenalo odehrál i 14 zápasů za nigerijskou reprezentaci a dokonce se podíval na mistrovství světa v roce 1994.

Michaelova poslední fotbalová štace – izraelský Maccabi Tel Aviv – mu přinesla i jednu šťastnou známost. V tu dobu tam totiž koučoval jistý Avram Grant, který si po převzetí kormidla Chelsea v roce 2007 vzpomněl na svého starého svěřence a v říjnu téhož roku ho jmenoval hlavním skautem pro pozorování soupeřů.

V roce 2010, už za Carla Ancelottiho, byl překvapivě vyhozen ze své pozice Ray Wilkins a vedení Chelsea se rozhodlo vložit důveru právě v Emenala. Michael tak pomáhá Ancelottimu s trénováním prvního týmu, ale zároveň stále dozírá na sledování protivníků a také studuje na získání dalších trenérských odznaků, které bude ve své čím dál důležitější roli jistě potřebovat.

Nyní je jakousi „hlavní spojkou“ mezi trenérem a vedením klubu. Jeho práci si už několik trenérů řádně cenilo, aktuálně má to potěšení José Mourinho.