John Neal - 1981 až 1985

Celé jméno: John Neal
Datum narození: 13. dubna 1932 (90 let)
Místo narození: County Durham, Anglie
Vyhrané trofeje: žádné
Období: 1981 - 1985
Zápasová statistika: 204: 84-62-58 (41%)

John Neal, narozen 3. dubna roku 1932 v Anglii, načal svou fotbalovou kariéru v dresu Hullu City, ve kterém strávil dlouhých šest let. Jeho další kroky vedly do Swindonu Town, ale za vrchol jeho fotbalových let lze považovat až angažmá v Aston Ville, se kterou nejen, že dokázal vyhrát druhou divizi a postoupit do nejvyšší anglické soutěže, ale hlavně s ní roku 1961 získal Ligový pohár. Aktivní kariéru pak Neal dohrál v Southendu United.

Krátce poté, co pověsil kopačky na hřebík, se Neal vydal na trenérskou dráhu. V roce 1968 usedl na lavičku velšského klubu Wrexham a zažil s ním několik pozoruhodných úspěchů. Poté, co se mu podařilo ovládnout velšský pohár, se roku 1972 dostal až do čtvrtfinále evropské soutěže Pohár vítězů pohárů a hned o dva roky později dosáhl dalšího dílčího úspěchu, když Wrexham dovedl až do čtvrtfinále FA Cupu. Následně už však ničeho velkého nedosáhl a tak se v roce 1977 vydal do Middlesbrough, kde však po čtyřech letech kvůli neshodám s vedením klubu skončil.

V roce 1981 tak usedl na lavičku tehdy druholigové a ve velké krizi se zmítající Chelsea. Z počátku svého angažmá na růžích ustláno rozhodně neměl a jen málo chybělo k tomu, aby Blues v roce 1983 sestoupili dokonce do třetí divize. Tomuto pádu se však nakonec podařilo zabránit a postupem času se na Chelsea začaly projevovat pozitivní následky Nealovy práce. Ten totiž dokázal bez velkého utrácení přivést řadu kvalitních hráčů, pro příklad uveďme borce jako David Speedie, Kerry Dixon, Pat Nevin, Nigel Spackman či Eddie Niedzwiecki. Ti všichni přitom dohromady stáli klubovou pokladničku sotva půl milionu liber.

V sezóně 1983/84, jen rok po takřka osudné sezóně, která mohla skončit pádem do třetí divize, Nealovo mužstvo vyhrálo druhou divizi a postoupilo mezi anglickou elitu. A i v první divizi se Nealovým svěřencům nesmírně dařilo, po celou sezónu bojovali v horních patrech tabulky a nakonec skončili na velice solidním 6. místě. Neal měl ovšem bohužel problémy se srdcem, kvůli kterým musel v klubu skončit a roku 1986 se podrobit operaci. Poté už se k trénování nevrátil, v současné době žije se svou rodinou ve Wrexhamu.