Eddie McCreadie - 1975 až 1977

Celé jméno: Edward Graham McCreadie
Přezdívka: Eddie
Datum narození: 15. dubna 1940 (81 let)
Místo narození: Glasgow, Skotsko
Vyhrané trofeje: žádné
Období: 1975 - 1977
Zápasová statistika: 31: 8-11-12 (26%)

Kariéra rodáka ze skotského Glasgow Edwarda Grahama McCreadieho, kterému nikdo neřekl jinak než Eddie, je velice silným poutem spojena s londýnskou Chelsea. Eddie se narodil 15. dubna roku 1940 a už jako malý věděl, že bude chtít hrát fotbal. Nejprve putoval po skotských neprofesionálních klubech jako Drumchapel či Clydebank Juniors, později se přestěhoval do East Stirling. Největší zlom v jeho hráčské kariéře však přišel až roku 1962, kdy odmítl nabídku Fulhamu a stal se hráčem Chelsea.

Londýnskému celku hned ve své první sezóně pomohl k postupu do nejvyšší anglické soutěže a na pozici levého beka prakticky neměl žádnou konkurenci. McCreadie byl na onu dobu nesmírně ofenzivně laděným bekem a odborníci jej vedle Petera Osgooda, Rona Harrise či Bobbyho Tamblinga považovali za jednu z nejzářivějších hvězd klubu. Navzdory svému útočnému ladění nebyl Eddie příliš gólovým hráčem a za celou dobu své působení v Blues dal jen pět branek. Ta proti Leicesteru City ve finále ligového poháru roku 1965, kdy přeběhl téměř celé hřiště, překonal brankáře Gordona Bankse a zařídil výhru 3:2, se však do klubových análů navždy zapsala zlatým písmem.

McCreadie stál také u úspěšných 70. let, kdy Chelsea roku 1970 vyhrála FA Cupu a o rok později také PVP. Aténská finále s Realem Madrid však musel Eddie kvůli zranění vynechat. Díky skvělým výkonům v dresu Blues se samozřejmě stal také pravidelným skotským reprezentantem. Za Skotsko odehrál celkem 23 utkání a vždy patřil k oporám svého celku.

Po skončení kariéry v roce 1973 Eddie nikoho nepřekvapil, když se přidal k trenérskému týmu Chelsea. V dubnu o dva roky později pak klub v nelehké situaci přebral coby hlavní kouč. McCreadie sice nezabránil nezadržitelnému sestupu, ale ve druhé lize se mu i přes nedostatek finančních prostředků relativně dařilo, dokázal klub opět stmelit a i díky velké důvěře v mladé hráče se s Chelsea roku 1977 vrátil mezi anglickou elitu. Poté se však tvrdě nepohodl s předsedou klubu Brianem Mearsem a rozhodl se svou funkci opustit. Ačkoliv mu Mears později poslal omluvu a prosil o jeho návrat, McCreadie se svou typickou skotskou hrdostí návrat do Chelsea odmítl.

Eddie se po konci v londýnském klubu odebral do Spojených států amerických, kde čtyři roky trénoval dva tamní fotbalové celky a poté s koučováním definitivně seknul. V USA žije dodnes.