Tommy Docherty - 1962 až 1967

Celé jméno: Thomas Henderson Docherty
Přezdívka: Tommy
Datum narození: 24. dubna 1928 (93 let)
Místo narození: Glasgow, Skotsko
Vyhrané trofeje: League Cup 1964/1965
Období: 1962 - 1967
Zápasová statistika: 302: 143-64-95 (47%)

Thomas Henderson Docherty byl narozen 24. dubna 1928 ve skotském Glasgow. Jeho hráčskou kariéru výrazně ovlivnila druhá světová válka, jelikož ve svých osmnácti letech byl povolán do britské armády a musel tak s fotbalem na nějaký čas skončit. Když si své branné povinnosti splnil, bylo mu v roce 1947 nabídnuto angažmá v jeho milovaném Celticu Glasgow.

Zde se však Docherty příliš neprosadil a tak se stěhoval do Preston North Endu, kde strávil nejlepší část své kariéry. Odehrál tu přes 300 ligových utkání, zkusil si i finále FA Cupu a díky dobrým herním výkonům si střihl i 25 zápasů za skotskou reprezentaci. V roce 1958 si pak ještě zahrál v Arsenalu a úplně na sklonku své hráčské kariéry zamířil do Chelsea, za kterou toho však už příliš neodkopal.

Londýnský klub ze Stamford Bridge však ihned poté převzal jako hlavní trenér. Po vystřídání úspěšného Teda Drakea do něj byla vkládána docela velká očekávání, ale Docherty nedokázal zachránit již hodně zpackanou sezónu a spadl s týmem do druhé divize. Ihned poté však začal s mohutnou přestavbou kádru, prodal několik stárnoucích hráčů a namísto nich přivedl nové talentované mladíky. Jeho „diamantové jedenáctce“, která zahrnovala například Terryho Venablese či Bobbyho Tamblinga, se nebývalo dařilo a Docherty hned v prvním roce postoupil zpět mezi anglickou elitu.

V dalším roce skončil na 5. místě, o rok později už sahal dokonce po treblu. V lize se však nakonec musel spokojit se 3. místem a v cestě za FA Cupem jej vyřadil Liverpool. Náplastí na hluboké rány tak byla alespoň výhra Carling Cupu, v jehož finále modří zdolali Leicester City. Již zmíněné 3. místo v lize však zavinil hlavně Dochertův temperament. V jeho striktním režimu se neodpouštěly žádné prohřešky a když osmice klíčových hráčů porušila disciplínu, nenastoupila do důležitého utkání s Burnley. To převážně náhradníci nezvládli a po prohře 2:6 se naděje na titul rozplynuly.

Další sezóna už byla slabší, Blues se sice dostali do finále FA Cupu, ale to bylo vše. Dochertyho vztahy s některými hráči se navíc postupně zhoršily, největší spory měl s kapitánem Venablesem. Vyústěním celé situace byl pozdější Dochertyho vyhazov. Jeho trenérská kariéra však pokračovala a ve velké řádce klubů, které vedl, se vyjímají zejména Aston Villa, Porto, Manchester Unitedči skotská reprezentace.