John Obi Mikel

Celé jméno: John Michael Nchekwube Obinna
Přezdívka: Mike
Twitter účet:
Datum narození: 22. března 1987 (37 let)
Místo narození: Jos, Nigérie
Výška: 188 cm
Váha: 86 kg
Debutový zápas: 12. září 2006 proti Levski Sofia
Předchozí kluby: Lyn Oslo
Přestupová částka: 12 mil. liber Manchesteru United + 4 mil. liber Lynu
V klubu od: 3. června 2006
Smlouva do: 30. června 2017

Životopis

John Obi Mikel pochází z města Jos v Nigérii. Odmala hrával za místní klub Plateau United. Kvůli brzkému přestupu do severských zemí byly menší potíže s jeho jménem. Původně se totiž jmenuje John Michael Nchekwube Obinna. Jeho pseudonym se postupně měnil na John Obi Mikel a Mikel John Obi. My se však budeme držet toho prvního, zaběhnutého jména.

Mikelovi cesty vedly do mrazivého Norska, což je na hráče z Afriky dost netypické. Do tamního Lynu Oslo mladý Nigérijec přestoupil v roce 2004. Tehdy mu bylo pouhých sedmnáct let. A také, což už si dnes málokdo dokáže představit, začínal jako ofenzivní záložník. A poměrně kvalitní, v Lynu sice odehrál jen šest ligových zápasů, ale prakticky hned si připsal první gól. Až později se přetransformoval do podoby, v jaké ho známe dnes.

Dva roky po putování do země vikingů se udál jeden z nejkontrover­znějších přestupů, které novodobá historie fotbalu pamatuje. Mikel se upsal Manchesteru United. To samo o sobě ještě není tak kontroverzní, i když … No, dobrá, na tom nic až tak špatného není. Avšak zanedlouho Nigérijec změnil názor a zatoužil se připojit k Chelsea. Ta i přes různá porušení evropských regulí nakonec ještě to léto Mikela ze smlouvy na Old Trafford vykoupila.

Od roku 2006 tak Obi hájí barvy Chelsea. Je tak jedním z nejdéle sloužících hráčů, ač mu je stále jen dvacet šest let. Na svůj věk toho má tedy hodně za sebou, skoro by se dal přirovnat k Francescu Fabregasovi.

Mikel s Chelsea během své služby vyhrál téměř všechny trofeje, kterých může vrcholový fotbalista dosáhnout. Na kontě má poháry pro vítěze Premier League, Fa Cupu, Ligy Mistrů, Evropské Ligy, Carling Cupu i anglického superpoháru. Na Stamford Bridge se ale především zapsal jako perfektní protiklad ostrostřelce. Dlouhých sedm let čekal na ligový gól, trefil se jen v přátelském utkání a v jednom ze zápasů ligového poháru.

V lednu 2014 se Mikel odsunul na vedlejší kolej, do klubu totiž přišel navrátilec Nemanja Matič, který si z Benfiky přinesl vynikající formu. Do sestavy už věrného Nigérijce nepustil, Mikel však na Stamford Bridge zůstal i další sezónu, spokojil se s rolí náhradníka.