Cesc Fàbregas

Celé jméno: Francesc Fabregas Soler
Přezdívka: Cesc
Twitter účet:
Datum narození: 4. května 1987 (35 let)
Místo narození: Arenys de Mar, Španělsko
Výška: 179 cm
Debutový zápas: 18. 8. 2014, Burnley 1:3 Chelsea
Předchozí kluby: FC Barcelona, Arsenal FC
Přestupová částka: 27 milionů liber
V klubu od: 12. června 2014
Smlouva do: 30. června 2019

Životopis

Celým jménem Francesc Fàbregas Soler se narodil 4. května 1987 v Barceloně. S fotbalem začínal v místním malém klubu CE Mataró, odkud v deseti letech přešel do La Masii – slavné akademii FC Barcelona. Zde byl členem týmu ročníku 1987, ze kterého se později prosadili hráči jako Gerard Piqué či Lionel Messi. Cesc ovšem úplně nenapodobil cestu svých kamarádů a do prvního mužstva Barcelony to vzal velkou oklikou.

V roce 2003 si ho totiž vyhlédl manažer Arsenalu Arsène Wenger a mladý záložník, jenž do té doby ještě ani jednou nenastoupil za Áčko Barcelony, podepsal na Highbury smlouvu. Zde na svůj debut nečekal dlouho, svou premiéru si odbyl v ligovém poháru proti Rotherhamu United a v 16 letech a 177 dnech se stal nejmladším hráčem v historii Gunners, co kdy startoval za A-tým. Historii tmavovlasý záložník brzy přepisoval znovu. V následujícím kole Carling Cupu totiž jednou brankou přispěl k vysoké výhře 5:1 nad Wolverhamptonem a stal se tak nejmladším střelcem v historii klubu ze severu Londýna.

V roce 2006 získal ocenění „Golden Boy“ pro nejlepšího hráče evropského kontinentu do 21 let věku. V Arsenalu se postupně vypracoval mezi klíčové hráče a v listopadu 2008 převzal po Williamu Gallasovi kapitánskou pásku. V téže sezóně byl nominován na cenu PFA pro hráče roku, figuroval i v týmu roku. V červnu 2008 získal se španělským národním týmem titul mistra Evropy.

Od následující sezóny se čím dál více začalo spekulovat o zájmu mateřské Barcelony. Postupem času i samotný Fabregas vyjádřil touhu vrátit se do rodného města. V půli srpna 2011 již bylo definitivně jasno, že fanoušci Arsenalu přijdou o svého miláčka. Barcelona za svého odchovance zaplatila 40 milionů liber. V té době již byl Cesc nejen mistrem Evropy, ale také světa.

V Barceloně ovšem již neměl takovou výsadní pozici jako v Arsenalu, přes Xaviho a Iniestu se do základní sestavy nedostával tak často, jak by si představoval. Přesto v létě 2012 patřil k důležitým hráčům španělské reprezentace na EURU v Polsku a na Ukrajině, kde Španělé obhájili titul evropského šampiona. Na tomto mistrovství často nastupoval na pozici hrotového útočníka, vstřelil dva góly. V roce 2013 získal s Barcelonou titul v Primera División, rok předtím i domácí pohár.

V létě 2014 se poměrně rychle uskutečnil jeho překvapivý transfer zpět do Londýna. Ne však do Arsenalu, nýbrž do rivala z opačného konce města – Chelsea FC. Hned v prvním ligovém duelu v dresu Blues si připsal dvě asistence a byl vyhlášen mužem zápasu.