Josh McEachran

Celé jméno: Joshua Mark McEachran
Twitter účet:
Datum narození: 1. března 1993 (29 let)
Místo narození: Oxford, Anglie
Debutový zápas: 15.9.2010, MŠK Žilina 1:5 Chelsea
Předchozí kluby: odchovanec klubu
V klubu od: 1. července 1999
Smlouva do: 1. června 2016

Životopis

V šesti letech se Josh McEachran dostal do Chelsea a začal psát svůj příběh. Levonohý kouzelník, hráč od kterého očekáváme velké věci – tohle zaznívalo v Cobhamu vždy, když se svedla řeč na jeden z největších talentů posledních let. Předčil své vrstevníky jak v klubu, tak v reprezentaci – prostě obrovský talent.

Říká se, že revoluce požírá své děti. V tomto případě se nabízí tvrzení, že talent zabíjí svého nositele. Steve Holland, který vedl Joshe v rezervním týmu o něm prohlásil: „Jeho tělo se stále vyvíjí, potřebuje čas, ale hlava? Tou je roky před ostatními hráči.“

Klub dobře věděl o problémech, které má Josh se svým zdravím. Jeho subtilní postava měla vždy velkou náchylnost ke zraněním. Proto klub rozhodl, že se McEachran bude rozvíjet v duchu nové strategie, která mu měla být ušita přímo na míru. Jeho vývoj musí probíhat klidně a nenáročně.

Carlo Ancelotti si všiml tohoto mladíka a rozhodl se, že mu dá první šanci ve velkém fotbale – nelitoval. Zdálo se, že Roman Abramovič si vypěstoval prvního mladíčka, který se prosadí v prvním týmu. Rus vždy mluvil o tom, že nákupy pomáhají utvořit status klubu, ale jeho budoucnost musí být v akademii.

A byl to právě Ancelotti, kdo nad ním držel ochrannou ruku a vedl jej prvními zápasy v modrém dresu. Dokonce se začalo spekulovat o tom, že bude povolán do seniorské reprezentace hrdého Albionu. Jenže skončila sezóna a s ní také Carlo Ancelotti na lavičce Blues a nejvíce mohl litovat právě McEachran.

Jakoby se zde vše zlomilo a osud nabral jiný směr. Josh byl součástí prvního týmu, ale vedení se rozhodlo jej poslat na hostování do Swansea, kterou vedl bývalý trenér rezervy Chelsea Brendan Rodgers, který McEachrana dobře znal. McEachran však musel bojovat o základ s hráčem jménem Gylfi Sigurdsson a bohužel prohrál. Místo Premier League na něj zbyla pouze lavička náhradníků.

V nové sezóně už se klub rozhodl, že pro Joshe bude ideální druhá anglická liga, kde může opět nabrat herní praxi a ukázat svůj talent. Josh skutečně v Middlesbrough hrál (38 ligových utkání) a klubu výrazně pomohl – jeho výkony však byly spíše nadprůměrné, zkrátka a dobře, vedení Chelsea očekávalo lepší výkony.

Josh se vrátil do Chelsea a v létě opět trénoval s prvním týmem, ale nebyl by to on, kdyby jej nepostihlo zranění. Po vyléčení se upsal na hostování Watfordu, který vedla legenda Chelsea Gianfranco Zola. Ten před rokem rozzářil hvězdu Nathaniela Chalobaha, ale letos mu to s Joshem nevyšlo.

Zola lavičku Watfordu opustil. McEachran se pere se zraněními a příliš nehraje. Poklad ukrytý v jeho hlavě a jeho levé noze je tak stále ukryt před světem. Mnoho velkých talentů nikdy nedosáhne svého vrcholu – Josh byl ovšem velmi blízko. Zdraví je alfa a omega jeho výkonů. Je třeba mu držet palce.