Filipe Luis

Celé jméno: Filipe Luís Kasmirski
Datum narození: 9. srpna 1985 (36 let)
Místo narození: Jaragua do Sul, Brazílie
Výška: 182 cm
Předchozí kluby: Figureinse, Rentistas, Deportivo la Coruňa, Atlético Madrid
Přestupová částka: 16 milionů liber
V klubu od: 16. července 2014
Smlouva do: 30. června 2017

Životopis

Filipe Luis započal svou kariéru v brazilském Figueirense, kde hrával od roku 1995 – tehdy mu bylo pouhých deset let. Díky perfektnímu systému scoutingu holandských týmů se o něm časem doslechli i v Amsterdamu a Filipe si tak mohl užít první výlet na starý kontinent. Místní Ajax si jej vypůjčil v roce 2004 na roční hostování. Rok na to už jej vykoupil španělský klub Rentistas.

Za Rentistas toho ale Luis mnoho neodehrál. Brzy byl poslán na hostování do La Coruňa, kam později zamířil na trvalý přestup. Právě v této chvíli se naplno začal rozvíjet jeho talent, brzy se stal jedním z nejlepších beků v lize a v roce 2010 jej koupilo Atlético Madrid za částku okolo dvanácti milionů eur.

Ze začátku musel Filipe bojovat o místo s Antoniem Lópezem, už v druhé sezóně ale Španěla vystrnadil a nahrál přes padesát zápasů. V dalších letech se stal součástí revoluce Diega Simeoneho, s kterým vyhrál postupně Copa del Rey, Evropskou ligu, Španělskou ligu a v květnu 2014 vyzval Real Madrid ve finále Ligy mistrů. Bohužel ale neúspěšně. Přesto byl Luis považován za jednoho z vůbec nejlepších levých beků roku.

V Chelsea mezitím zažíval poslední chvilky v klubu dlouholetý levý bek Ashley Cole, José Mourinho se tak musel poohlédnout po náhradě. Ač byly k dispozici jiné varianty, především mladších hráčů, zvolil právě devětadvacetiletého Luise, který se měl stát okamžitým přínosem. Vyznačuje se především poctivou hrou, je velmi spolehlivý a i přes mírnou nepřesnost svých centrů dokáže úspěšně podporovat ofenzivní hru. Sezónu 2014/15 ale začal na lavičce za Césarem Azpilicuetou.