André Schürrle

Celé jméno: André Schürrle
Twitter účet:
Datum narození: 6. listopadu 1990 (31 let)
Místo narození: Ludwigshafen, Německo
Výška: 184 cm
Váha: 74 kg
Debutový zápas: 17. července 2013 proti Singha All-Stars
Předchozí kluby: Mainz 05, Bayer Leverkusen
Přestupová částka: 18 milionů liber
V klubu od: 1. července 2013
Smlouva do: 30. června 2018

Životopis

Jako malý kluk hrával André Schürrle za Ludwigshafener SC, což je místní fotbalový celek v jeho rodném Ludwigshafenu. Od šesti do šestnácti let zde malý André udivoval svým ohromným talentem, dokud si jej nevhlédli zástupci FSV Mainz. Tam strávil Schürrle tři roky v mládežnickém týmu, dokud nepodepsal svou první profesionální smlouvu. Za A tým Mainzu pak odehrál dvě sezóny, během kterých vstřelil v šestašedesáti zápasech hned dvacet ligových branek. Tehdy osmnáctiletému Schürrlemu to přineslo místo v reprezentačním týmu do devatenácti a později do jedenadvaceti let. I v nich se dokázal pravidelně gólově prosazovat, v týmu U21 měl dokonce bilanci jednoho gólu na zápas.

V roce 2011 po něm sáhl Bayer Leverkusen. Za mladý talent vysázel Mainzu na stůl sedm milionů eur. Tehdy asi zástupci Leverkusenu netušili, jak dobrý nákup udělali. Schürrle se ihned v kádru vestfálského celku zabydlel a začal přitahovat pozornost celého Německa. Tehdy už jej dávno Joachim Löw přijal za člena seniorského týmu německé reprezentace.

Za tým Leverkusenu odehrál Schürrle během dvou sezón jen o jeden ligový zápas méně než v Mainzu, tedy šedesát pět. Nastřílel zde 18 branek, leckdy jimi sám rozhodl utkání. Už v roce 2012 upoutal pozornost londýnské Chelsea, ředitel týmu Rudi Voeller však nechtěl o přestupu ani slyšet. André tak musel na balení kufrů zapomenout.

Místo toho se soustředil na práci v národním týmu. Tehdy probíhalo slavné Mistrovství Evropy na Ukrajině a v Polsku. Tam bohužel ale naši severovýchodní sousedé vypadli již v osmifinále s Itálií. Schürrleho tak čekala poslední sezóna v dresu Leverkusenu. I v ročníku 2012/13 pokračoval ve famózních výkonech, dokázal si vybudovat pověst motorové myši, co neustále běhá podél lajny a v pravé noze skrývá smrtonosnou sílu. Nasázel tehdy třináct branek. To už ani Voeller nic nezmohl. André potřeboval posun v kariéře. V létě 2013 mu tak hodila laso vysněná Chelsea.

Velké haló způsobil svou dobrou formou v reprezentačním dresu. V kvalifikaci o postup na Mistrovství světa v Brazílii se blýskl hned ve dvou zápasech. Nejprve v domácím utkání s Irskem, kde vstřelil druhou branku, a poté hlavně ve Švédsku, které potopil hned třemi góly. Na Stamford Bridge mezitím začal pronikat do sestavy, vedle hvězd typu Edena Hazarda to ale rozhodně neměl lehké. Po půl roce laborování se zraněním se konečně mistr světa z roku 2014 propracoval do základu po bok Edena Hazarda a Oscara.