Willian

Celé jméno: Willian Borges da Silva
Twitter účet:
Datum narození: 9. srpna 1988 (33 let)
Místo narození: Ribeirao Pires, Brazílie
Výška: 174 cm
Váha: 70 kg
Debutový zápas: 18. září 2013 proti Basileji
Předchozí kluby: Corinthians, Šachťar Doněck, Anži Machačkala
Přestupová částka: 30 milionů liber
V klubu od: 25. srpna 2013
Smlouva do: 30. června 2018

Životopis

Willian Borges da Silva začal svou fotbalovou kariéru v rodné Brazílii ve slavném Corinthians. Hrával za ně už v mládežnických věkových kategoriích, v roce 2006 pak podepsal svou první profesionální smlouvu. Ve stejném roce oblékl dres s číslem deset a během sezóny nastoupil k šestnácti zápasům, ve kterých vstřelil dvě branky. Dlouho se ale z proražení v Corinthians neradoval, okamžitě totiž upoutal pozornost evropských skautů, a tak se brzy stěhoval na starý kontinent, konkrétně do ukrajinského Doněcku.

Tamní Šachtar neváhal za nadějného Brazilce vysázet na stůl úctyhodných čtrnáct milionů eur. Willian zde podepsal smlouvu na pět let a představení mohlo začít. Pouhý měsíc a půl po svém debutu vstřelil důležitý gól proti Arsenalu Kyjev. Nakonec se ještě v té samé sezóně radoval z Double. Šachtar totiž v sezóně 2007/08 vyhrál jak ukrajinskou ligu, tak národní pohár. To ještě ale nebylo nic oproti tomu, co mělo přijít.

Další rok už plně aklimatizovaný Willian bořil obranné systémy všech týmů. Na podzim rozhodl jediným gólem klíčové utkání s konkurentem Dynamem Kyjev. V lize se tedy tradičně dařilo, stejně tak tradičně ale Šachtar nedokázal prorazit v Lize mistrů. Ve skupinové fázi skončil třetí, nepomohl ani perfektní Willianův výkon proti Záhřebu. Mladý Brazilec tak měl okusit poslední ročník Poháru UEFA (později přejmenovaného na Evropskou ligu). Nakonec jej také s Doněckem vyhrál a završil tak úspěšnou sezónu, v lize odehrál všechny zápasy kromě jednoho jediného, celkově tedy naskočil do osmapadesáti utkání a vstřelil osm branek.

V tomto stylu Willian pokračoval, dokud se nezačaly ozývat přední evropské kluby. Asi největší zájem projevila v lednu roku 2012 Chelsea. Talentovaný záložník se tehdy nijak netajil tím, že by si rád vyzkoušel anglickou Premier League, kvůli vysokým požadavkům Šachtaru ale přestup zkrachoval. Willian tak zůstal na další jeden a půl sezóny.

Zvláště v sezóně 2012/13 Willian po boku krajanů Teixeiry, Costy, Fernandinha a Adriana zářil. Šachtar tehdy měl v týmu až jedenáct Brazilců. I ti mu vlekou měrou pomohli k tolik vytouženému postupu do play off Ligy mistrů. Bohužel tehdy na úkor Chelsea, která musela vzít zavděk Evropskou ligou (paradoxně ji tehdy vyhrála, zatímco Šachtar skončil již v prvním dvojzápase Ligy mistrů). Willian ještě naposledy vyhrál ukrajinskou Premier Lihu a pak už dal Doněcku vale. V létě se nejprve ozval Liverpool, lékařskou prohlídku však absolvoval v Tottenhamu. Nejspíš by ke Spurs i přestoupil, to by ale nemohlo být dychtivého Romana Abramoviče a jeho kontaktů. A tak nakonec Willian zakotvil na Stamford Bridge, kde od léta 2013 působí.

Díky zranění Andrého Schürrleho se Willian nakonec dostal do základní sestavy. Pro Josého Mourinha zejména pro svou pracovitost představoval výbornou taktickou variantu do utkání s těžkými soupeři. Následující sezónu však začal v základní sestavě opět Schürrle.