Kurt Zouma

Celé jméno: Kurt Zouma
Datum narození: 27. října 1994 (27 let)
Místo narození: Lyon, Francie
Výška: 187 cm
Váha: 84 kg
Přestupová částka: 12,3 mil. liber
V klubu od: 1. července 2014
Smlouva do: 30. června 2019

Životopis

Kurt Zouma, po vzoru svého staršího bratra Lionela, začal s fotbalem ve velmi mladém věku. Už v patnácti letech podepsal první smlouvu se Saint-Étienne, kam se dostal z malého klubu Vaulx-en-Velin. Po dvou letech v mládežnických týmech se zouma i přes svůj věk dostal do seniorského týmu, při svém debutu odehrál celý zápas a podílel se na výhře 3:1 nad Bordeaux. Zanedlouho už byl pokládán za jeden z nejnadějnějších pokladů francouzské ligy. A v sezóně 2012/13 dokonce mohl svému týmu vyhrát francouzskou ligu.

Zouma uchvacoval i v reprezentaci. Stal se součástí generace talentovaných stoperů, kde stojí po boku Raphaela Varaneho, Mohamadou Sakha či Raphaela Calveta. Jeho hlavní doménou jsou souboje jeden na jednoho, předvídavost, hra ve vzduchu a velké fyzické dispozice. Přesto se ale nejedná o typickou dvoumetrovou skálu, osobní souboje vůbec nevyhledává. Což ale neznamená, že neumí přitvrdit, za sebou má už i deseti zápasový trest za zlomení nohy Thomasi Guerbertovi ze Sochaux.

V lednu 2014 si jej vyhlédla londýnská Chelsea s nadějí, že by jednou mohl převzít žezlo po Johnu Terrym. Půlrok však ještě strávil na hostování v Saint-Étienne. Tehdy už se jednalo o široce známý fotbalový talent, britskými listy byl dokonce zařazen mezi špičku nejtalentovanějších mladých hráčů v Evropě. V létě pak absolvoval s týmem Josého Mourinha přípravu a sezónu začal jakožto třetí volba na stopera za Johnem Terrym a Garym Cahillem.