Samuel Eto'o

Celé jméno: Samuel Eto'o Fils
Twitter účet:
Datum narození: 10. března 1981 (41 let)
Místo narození: Douala, Kamerun
Výška: 180 cm
Váha: 75 kg
Debutový zápas: 14. září proti Evertonu
Předchozí kluby: Real Madrid, Mallorca, F.C. Barcelona, Inter Milán, Anži Machačkala
Přestupová částka: zdarma
V klubu od: 29. srpna 2013
Smlouva do: 30. června 2014

Životopis

Samuel Eto'o Fils se narodil roku 1981 v kamerunském městě Nkonu. Nepocházel z žádných bohatých poměrů, vše, co teď má, si vybojoval takzvaně od píky. Když nepočítáme kopání po ulicích s přáteli, tak Eto'o začal s fotbalem v jedenácti letech, kdy se připojil k akademii Kadji Sports. Zde hrával dlouhých pět let. Během této poloviny desetiletí prokázal velký talent, instinkt zabijáka a chladnokrevnost v zakončení. Eto'o byl přirozený ničitel obranných řad. Jeho řádění po afrických pažitech neuniklo ani slavnému Realu Madrid. Ten ohromil při turné ve Španělsku, kam v šestnácti letech odcestoval. Tímto započala bohatá evropská štace jednoho z nejlepších Afričanů všech dob.

První angažmá v královském klubu však nedopadlo vůbec podle představ. Eto'o nastoupil za Bílý balet k pouhým třem ligovým zápasům. Celé tři roky totiž chodil po hostováních, postupně vystřídal barvy Leganésu, Espanyolu a Mallorcy. Kromě své poslední destinace ale nikde neoslnil, za Espanyol dokonce neodehrál jediný ligový mač. Real proto neměl nic proti, když jej za téměř čtyři a půl milionu eur vykoupila právě ostrovní RCD Mallorca. Jaká chyba! Málokdo by řekl, že mladý Samuel se zde stal prakticky legendou. Za čtyři roky nastoupil ke sto dvaceti ligovým zápasům, ve kterých vstřelil osmačtyřicet branek. Odměnou mu byl telefonát z roku 2004, kdy se ozvala samotná Barcelona.

Pokud v Mallorce Eto'o zapůsobil, tak v Barceloně přímo ohromil. Zprvu se na něj fanoušci sice dívali všelijak – pochopitelně kvůli madridské minulosti. Brzy však poznali, že pokud Eto'ovi v srdci někdy uvízne nějaký klub, bude to právě Barca. Jeho čtyřiadvacet branek pomohlo výraznou měrou k dalšímu z řady ligových triumfů Barcelony, sám pak dal průběh svým emocím a u Culés si nevýslovně šplhnul. Během oslav totiž prohlásil na adresu Realu: „Pozdravte šampiona, bastardi z Madridu!“ To pochopitelně zanechalo značný ohlas.

Barcelona mu následně prodloužila smlouvu až do roku 2010. Eto'o se odvděčil osmačtyřiceti brankami. Mnoho z nich dopomohlo Barce k vytouženému triumfu v Lize mistrů, ve finále tehdy Španělé porazili Arsenal. K tomu přibyl i další pohár pro vítěze španělské ligy. V Realu si opravdu mohli rvát vlasy…

Další sezóna se nesla ve znamení skandálů. Nejprve se Eto'o urazil kvůli tomu, že jej kouč Rijkaard vystřídal. Poté se zranil a při návratu odmítl nastoupit do hry ze střídačky. Nakonec se i otevřeně pohádal se samotným Rijkaardem. Ten ale zkušeně zvládl situaci a horlivého Kamerunce zkrotil. Odměnou mu bylo čtrnáct Eto'ových branek, což bylo vzhledem k půlroční absenci víc než dostačující.

Poslední rok v Barceloně byl ten nejlepší. Barca tehdy vyhrála vše, co se dalo, a Eto'o nastřílel dvaapadesát branek a přidal třicet šest asistencí. Tehdy vytvořil naprosto úžasnou útočnou trojici s Thierrym Henrym a Lionelem Messim. Společně dali zapomenout i na hvězdu Ronaldinhova kádru, která před sezónou Camp Nou opustila a zamířila do Milána. Eto'o ji nicméně o rok později následoval. Stal se součástí výměny s Interem Milán za Zlatana Ibrahimoviče. Barcelona tehdy ještě za Ibrahimoviče doplácela, byl to ale Inter, kdo nakonec měl být tím, kdo doplácí.

Tehdy už kamerunský kapitán pokračoval v kanonádě. V Mourinhově Interu se stal jednou z klíčových postav a během dvou let nasázel padesát tři branek. Byl součástí i Triple sezóny 2009/10, kde Milán vyhrál Ligu Mistrů, Scudetto a italský pohár. Po konci ročníku se společně s Mourinhem poroučel pryč. Nikoliv však směr slunné Pyreneje, ale naopak drsný Kavkaz. V tamní Machačkale se stal nejlépe placeným hráčem světa, vydělával si astronomických 250 tisíc eur týdně. V Rusku už tolik nezářil, začalo se projevovat fotbalové stárnutí, přeci jen už Eto'ovi bylo jedenatřicet. V létě 2013 se stal volným hráčem a následovalo shledání s Josém Mourinhem při jeho cestě do Londýna. Chelsea Eto'ovi nabídla jednoletou smlouvu.

V reprezentaci se na rozdíl od kolegů Ba nebo Mikela také dočkal pořádných úspěchů. S Kamerunem, jehož barvy obléká od roku 1997, dvakrát vyhrál Africký pohár národů. Konkrétně v letech 2000 a 2002. Zrovna tak pro svou vlast vyhrál olympijské zlato v Sydney. Za svou kariéru získal mnohá ocenění, co mu ale z prestižních trofejí chybí, je trofej pro vítěze anglické ligy. Tak snad se Samuel dočká.