Asmir Begovic

Celé jméno: Asmir Begović
Twitter účet:
Datum narození: 20. června 1987 (35 let)
Místo narození: Trebinje, Bosna a Hercegovina
Výška: 198 cm
Váha: 83 kg
Debutový zápas: 8.8.2015 proti Swansea (od 55. minuty, kdy nastoupil místo vyloučeného Courtoise)
Předchozí kluby: Portsmouth, Stoke City
Přestupová částka: 8 milionů liber
V klubu od: 13. července 2015
Smlouva do: 30. června 2019

Životopis

Hodně velkým cestovatelem byl v dětství Asmir Begović. Kvůli válce v rodné Bosně a Hercegovině se jeho rodina přestěhovala do Německa, pár let nato do kanadského Edmontonu. V Německu začínal s fotbalem v tamním klubu FC Kirchhausen, později v Kanadě chytával za univerzitní tým, dokonce byl členem i kanadské reprezentace. Za seniorský výběr ovšem nikdy nenastoupil. Brankářem se stal patrně kvůli otci, jenž hrál v Bosně v první ligu.

V roce 2003 pak uspěl na testech v anglickém Portsmouthu a v patnácti letech zde podepsal mládežnickou smlouvu. V dresu Pompey ale příliš nenastupoval, většinou putoval po hostováních. Svůj debut v Premier League si odbyl až v závěru sezóny 2008/09 proti Sunderlandu, kdy jeho tým zvítězil 3:1. V následujícím ročníku odchytal 15 utkání, aby v zimě vyměnil slunný jih Anglie za deštivý střed.

Stoke City nejprve mělo zájem o jeho kolegu Davida Jamese, nakonec si však manažer Tony Pulis vybral Begoviće. Ten nejprve kryl záda zkušenému Dánovi Thomasi Sorensenovi, post jedničky získal v závěru jara a od té doby už do branky nikoho nepustil. Vypracoval se v klíčového hráče a jedno z nejlepších gólmanů Premier League. Jeho předností je především obrovská spolehlivost, chybuje jen minimálně.

Potters několikrát odmítaly nabídky na jeho služby, zájem o něj měl už v roce 2012 Carlo Ancelotti. Získat se ho snažil i Sir Alex Ferguson, který v něm viděl náhradu za končícího Edwina van der Saara. Nakonec ho na Britannia Stadium s nelibostí pustili do Chelsea. Stoke svolilo k přestupu i proto, že už měla za svou jedničku náhradu v podobě nadějného Jacka Butlanda.

Blues za osmadvacetiletého brankáře zaplatili osm milionů liber, Mourinho si ho vybral jako náhradu za Petra Čecha, který odešel do Arsenalu. Begović by měl krýt záda jedničce Thibautu Courtoisovi. Při své premiéře v přátelském utkání s New York Red Bulls bez dvou centimetrů dvou metrový gólman nastoupil do druhého poločasu a obdržel čtyři branky.