Demba Ba

Celé jméno: Demba Ba
Twitter účet:
Datum narození: 25. května 1985 (36 let)
Místo narození: Sèvres, Francie
Výška: 189 cm
Váha: 83 kg
Debutový zápas: 12. ledna 2013 proti Stoke City
Předchozí kluby: Rouen, Mouscron, Hoffenheim, West Ham, Newcastle
Přestupová částka: 15 milionů liber
V klubu od: 4. ledna 2013
Smlouva do: 30. června 2017

Životopis

Původem senegalský útočník se narodil ve Francii, konkrétně v jihozápadním městě Sévres. Od svých čtrnácti let, kdy jej kulatý nesmysl nadobro pohltil, hrál v menším klubu Port Autonome. Zde však strávil jen jednu sezónu, stejně jako v nadcházejícím působišti Frileuse. Teprve mládežnické celky Montrouge dokázaly mladý talent alespoň na tři roky udržet. O Dembu byl tehdy zájem, skauti z celé západní Francie se jezdili dívat a čekali, kdy nadejde správný čas Ba zlákat.

Nakonec jej ve dvaceti letech získalo FC Rouen, kde Demba podepsal první profesionální smlouvu. Ne ale na dlouho, Ba měl v povaze často měnit působiště. A jelikož měl talentu na rozdávání, zájem o něj byl pořád. I v zahraničí, kam se z Rouenu vydal a odkud se doteď do rodné Francie nevrátil. Ono, dvaadvacet ligových branek z šestadvaceti utkání, to zláká kde koho. Třeba belgický Mousron, kam směřovaly Dembovy kroky. Zde ale odehrál jen dvanáct utkání a zas si balil kufry.

Ve svých dvaadvaceti letech Ba konečně vystoupal ve své kariéře na příčku, kde se o něj rvou i známější kluby. Třeba právě Hoffenhaim, který jej nakonec zlákal a v jehož dresu vydržel dlouhé čtyři sezóny. Všude, kam šel, potvrdil Demba čich na góly. Ať už hrál nižší francouzskou ligu nebo Bundes Ligu. Nijak se ale netajil tím, že by si rád vyzkoušel angažmá na Ostrovech.

Tehdy už byl dávno reprezentantem. Možná ale jen díky tomu, že zvolil namísto rodné Francie zemi, odkud pochází jeho rodina – Senegal. Zde od roku 2007 hrává poměrně pravidelně. Avšak velkého úspěchu se stále dočkat nemůže. Přitom národní tým Země terangy vůbec neměl špatný kádr. Moussa Sow, Demba Ba, Papiss Cissé nebo Mohamed Diamé, to nejsou vůbec neznámá jména. Bohužel, podobně jako v případě Pobřeží Slonoviny se potvrdilo, že jména nestačí. Za poslední čtyři ročníky se Dembův Senegal zúčastnil Afrického poháru národů jen dvakrát, navíc vypadl hned v prvním kole. Jediné Mistrovství světa, kterého se Senegal účastnil v roce 2002, Demba nepamatuje.

Nicméně na klubové úrovni se dařilo více. Po angažmá v Německu mu hodil laso anglický West Ham. Ani jeho góly však Hammers před sestupem z Premier League nezachránily, Ba tak musel znovu změnit působiště. To nebylo vůbec nic těžkého, v Londýně si vydobyl pověst zabijáka s bilancí více jak jednoho gólů na dva zápasy. Zájem tak projevil Alan Pardew z Newcastlu. Zde Demba střílel jak divý a svou bilanci z West Hamu udržel. Newcastle zažil skvělou sezónu 2011/12, kde skončil jen těsně pod příčkami účastníků Ligy mistrů. Ba navíc vytvořil skvělé střelecké duo s rodákem Cissém.

Ovšem postupné upřednostňování Cissého a odstrčení Demby k lajně donutilo tehdy sedmadvacetiletého útočníka přemýšlet o změně působiště. Zase. V létě to však nevyšlo, Demba tak zažil další ze svých pověstných podzimů – tedy období, kdy mu to střílí nejvíce – opět v Newcastlu. Až v lednu 2013 se ozvala Chelsea a Ba tak definitivně změnil dres. Na Stamford Bridge ale vedle Fernanda Torrese příliš příležitostí nedostává.