Diego Costa

Celé jméno: Diego da Silva Costa
Datum narození: 7. října 1988 (33 let)
Místo narození: Lagarto, Brazílie
Výška: 188 cm
Debutový zápas: 18. 8. 2014, Burnley 1:3 Chelsea
Předchozí kluby: Braga, Atlético Madrid, Valladolid
Přestupová částka: 32 milionů liber
V klubu od: 15. července 2014
Smlouva do: 30. června 2019

Životopis

Diego da Silva Costa se narodil 7. října 1988 v brazilském městě Lagarto ve státě Sergipe. Do svých 16ti let hrával pouliční fotbal, poté nastupoval dva roky za klub Barcelona EC v São Paulu. V roce 2006 přišel klíčový krok v jeho kariéře – jako většina Brazilců cestující do Evropy odešel do Portugalska, konkrétně mu laso hodila Braga, kde podepsal svou první profesionální smlouvu.

V Braze však nenaskočil ani do jednoho utkání a odešel na roční hostování do druholigového F.C. Penafiel. Nicméně zde nepobyl ani půl sezóny, v prosinci 2006 ho za 1,5 milionu eur koupilo španělské Atlético Madrid. Druhou polovinu ročníku strávil na hostování zpět v Braze. Sezónu 2007/08 strávil na hostování tentokrát v Celtě Vigo hrající Segunda División, následující rok pro změnu v Albacete.

8. července 2009 Atlético Costu prodalo do Valladolidu jako součást obchodu za talentovaného brankáře Asenja. Atlético udělalo velmi dobře, když do smlouvy o jeho odchodu zařadilo i opci na zpětný odkup do konce sezóny. Po ročníku 2009/10, ve kterém v dresu Valladolidu odehrál 34 zápasu a vstřelil 8 gólů, ho tedy Los Colchoneros odkoupili zpět.

V sezóně 2010/11 již sice zůstal v Atléticu, na hřiště se ovšem dostával sporadicky. Madridský klub totiž táhlo duo Forlán a Agüero. Před následujícím ročníkem si v přípravě poranil koleno a zůstal několik měsíců mimo hru. Padl tak jeho již téměř dohodnutý transfer do Besiktase Istanbul. V lednu 2012 si odskočil na půlroční hostování do Raya Vallecana, kde za 16 utkání nastřílel 10 branek a Diego Simeone věděl, že si již forvarda s brazilskými kořeny musí ponechat.

V sezóně 2012/13 byl pořád ve stínu kolumbijského tygra Radamela Falcaa, přesto vstřelil 19 branek v 43 zápasech. V této době hodně upozornil na svou temperamentní povahu. V Evropské lize v duelu proti Viktorii Plzeň udeřil hlavou do obličeje Davida Limberského a kromě červené karty si vysloužil také čtyř zápasový distanc.

Ročník 2013/14 se stal pro Costu naprosto klíčovým. Konečně nestál ve stínu Forlána, Agüera či Falcaa. Své role se zmocnil skvěle a Atlético ve veleúspěšné sezóně svými brankami dovedl ke španělskému titulu a finále Ligy mistrů. V 51 utkáních zaznamenal 36 gólů a vysloužil si tak pozvánku do reprezentace.

Zde se dostáváme k další kontroverzi. Costa měl totiž vzhledem k svému původu možnost reprezentovat Brazílii, ale také Španělsko, neboť zde získal občanství. V březnu 2013 sice v přátelském utkání proti Itálii debutoval v dresu Kanárků, jenže o pár měsíců později se rozhodl, že bude reprezentovat Španělsko. Toto rozhodnutí bylo překvapivé i vzhledem k tomu, že se mělo brzy konat Mistrovství světa právě v největší zemi jihoamerického kontinentu. V Brazílii tak za nelibosti domácích příznivců reprezentoval Španělsko, které však skončilo již ve skupině. Diego nastoupil ke dvěma zápasů, ani jednou neskóroval.

Již od lednového přestupového okna se mluvilo o zájmu londýnské Chelsea, který v létě vyústil v konečnou nabídku. Oficiálně byl přestup oznámen 15. července. Costa se hned v premiérovém klání v dresu Blues předvedl ve skvělém světle, když na hřišti Burnley vstřelil vyrovnávající gól na 1:1.