Thibaut Courtois

Celé jméno: Thibaut Nicolas Marc Courtois
Twitter účet:
Datum narození: 11. května 1992 (29 let)
Místo narození: Bree, Belgie
Výška: 199 cm
Debutový zápas: 18. 8. 2014, Burnley 1:3 Chelsea
Předchozí kluby: Genk
Přestupová částka: nezveřejněna
V klubu od: 26. července 2011
Smlouva do: 30. června 2016

Životopis

Thibaut Courtois začínal s fotbalem v místním klubu Bilzen V.V., kde dokonce začínal jako levý obránce. Po dvou letech, které strávil v poli mezi spoluhráči, se trenéři rozhodli zužitkovat jeho výšku a přeřadili jej na post gólmana. Tam Thibaut uchvátil natolik, že už po pár měsících se ozvali skauti z Racingu Genk, aby talentovaného mladíka přetáhli pod svá křídla.

Courtoisova kariéra zažila raketový vzestup. Už v šestnácti letech se postavil do branky prvního týmu a po dvou letech již slavil titul v belgické lize a trofej pro nejlepšího gólmana ligy. To samozřejmě neuniklo pozornosti několika evropských velkoklubů, nejhlasitěji se však ozývala londýnská Chelsea, kam také mladý Belgičan přestoupil. Obratem ale odešel hostovat do Atlética Madrid, které se muselo rozloučit s odcházejícím Davidem De Geou.

Jestliže tehdy někdo v Chelsea přemýšlel o tom, že by se Courtois eventuálně mohl dobře ukázat a vybojovat si hostování třeba v rámci Ostrovů, pak se šeredně mýlil. Mladý Thibaut vletěl do španělské Primeira División jako uragán. Od začátku začal překonávat všemožné rekordy, získal několik individuálních trofejí a pod taktovkou Diega Simeoneho vychytal vítězství v Copa del Rey, Evropské lize, Španělské lize a dokonce nakoukl i do finále Ligy mistrů. Asi netřeba zmiňovat, že se stal očekávanou jedničkou v národním týmu, s kterou se dostal až do vyřazovací části Mistrovství světa v Brazílii.

V létě 2014 tak vzhledem ke Courtoisovým úspěchům rozhodl José Mourinho, že se popere s dosud nedotknutelným Petrem Čechem o post brankářské jedničky v klubu. Dokonce ani nebylo tak velkým překvapením, že Belgičan nakonec tento souboj vyhrál a sezónu 2014/15 tak začal jako první volba na brankářském postu.