Islam Feruz

Celé jméno: Islam Feruz
Přezdívka: Skotský Rooney
Datum narození: 10. září 1995 (26 let)
Místo narození: Kismayo, Somálsko
Předchozí kluby: Celtic Glasgow
Přestupová částka: £300,000
V klubu od: 1. července 2011
Smlouva do: 30. června 2015

Životopis

Odchovanec Celticu přicházel do Londýna s obrovským renomé a přezdívkou „Skotský Rooney“, která narážela na jeho zarputilost v kombinaci a malou výškou a především obrovským čichem na góly.

A zvěsti nelhaly! Mašina na góly byla první roky bezchybná. Jako mladíček si podmanil každou soutěž do které vtrhl. 23 utkání a 14 branek – velmi slušná první sezóna.

O rok později opět patřil mezi ty nejlepší a končil s bilancí 29 utkání a 18 branek.

V sezóně 2013–14 svou nejlepší formu hledá, ale pořád ukazuje, že dávat góly nezapomněl, navíc má po svém boku vynikající spoluhráče. Do konce kalendářního roku stihl vstřelit 7 branek v 17ti utkáních.

Je vítězem FA Youth Cupu ze sezóny 2011–12, navíc je reprezentantem Skotska v kategorii U-21. V budoucnu však může reprezentovat také Somálsko a Tanzánii.

Jeho slabší výkony z posledních měsíců mnozí přisuzují jeho poněkud náladové povaze. Podobně jako Rooney, i Feruz je z těch, kteří si rádi užívají a je nerad svazován a omezován. Otázkou je, jak si poradí s úpadkem formy a faktem, že nově příchozí Brown je pro něj novou konkurencí.

Údajně už touží po hostování, kde by si poprvé vyzkoušel seniorský fotbal. Chelsea zatím s takovou variantou váhá a možná i tato jednání ubírají hráči na klidu – on sám zatím váhá s prodloužením smlouvy.