Eden Hazard

Celé jméno: Eden Hazard
Twitter účet:
Datum narození: 7. ledna 1991 (31 let)
Místo narození: La Louvière, Belgie
Výška: 172 cm
Váha: 69 kg
Debutový zápas: 18. července 2012 proti Seattlu Sounders
Předchozí kluby: Royal Stade Brainois, AFC Tubize, Lille OSC
Přestupová částka: 32 000 000 liber
V klubu od: 1. července 2012
Smlouva do: 30. června 2017

Životopis

Eden Hazard, narozen 7. ledna 1991 v belgickém La Louvière, pocházel z fotbalové rodiny. Jeho mládežnická kariéra odstartovala v belgických klubech Royal Stade Brainois a Tubize, než se v pouhých 14 letech stěhoval do francouzského Lille OSC.

O dva roky později již tento zázračný mladík debutoval v nejvyšší francouzské Ligue 1, kdy se mu v sezoně 2007/08 podařilo jako náhradníkovi hned několikrát nasbírat důležité zápasové zkušenosti v první lize.

Následující rok pro něj byl opravdu průlomovým. Během pár měsíců se z občasného náhradníka stal talisman prvního týmu. Díky jeho brilantní výkonům se brzy dočkal i debutu v dresu Belgie a jako třešničku na dortu pro něj bylo udělení ceny „Nejlepší mladík Ligue 1“. Tuto cenu obhájil i v následujícím ligovém ročníku.

Potlesk a uznání tento mladý fenomén pocítil i v sezóně 2010/11, kdy se mu s Lille podařilo vyhrát Ligue 1 i ligový pohár a byl vyhlášen „Nejlepším hráčem Ligue 1“. Ačkoliv Lille v nedávno ukončené sezoně titul neobhájilo, Hazard toto ocenění získal podruhé, což před ním dokázal pouze portugalský kouzelník Pauleta.

Start sezony 2010/11 byl ale pro Hazarda poznamenán nemilou aférou, když byl kritizován belgickým reprezentačním koučem, jenž ho obvinil za lenost při trénincích, pro což neměl pochopení ani jeho klubový trenér, který mu dal důvěru v nové sezoně až v listopadu.

V létě 2012 zvítězila v boji o Edena Hazarda mezi několika světovými velkokluby Chelsea a za 30 milionů liber putuje na Stamford Bridge. Hned v prvním ligovém zápase na hřišti Wiganu přihrál na úvodní gól Ivanovićovi, vybojoval penaltu, kterou proměnil Lampard, a byl vyhlášen hráčem zápasu. V play-off Evropské ligy vybojoval pro Blues postup do osmifinále, když v nastaveném čase za nerozhodného stavu proti pražské Spartě povedeným sólem a střelou do šibenice pokořil Vaclíka. Ve finále této soutěže bohužel kvůli zranění nenastoupil.

V závěru své debutové sezóny v Premier League byl zařazen do nejlepší jedenáctky 2012/13. To si zopakoval i rok později, v ročníku 13/14 se stal již nepostradatelným tahounem týmu. K trofeji jej však nedotáhl.