Ryan Bertrand

Celé jméno: Ryan Bertrand
Twitter účet:
Datum narození: 5. srpna 1989 (32 let)
Místo narození: Londýn, Anglie
Výška: 178 cm
Váha: 85 kg
Debutový zápas: 20. dubna 2011 proti Birmingham City
Předchozí kluby: Gillingham
V klubu od: 1. července 2006
Smlouva do: 30. června 2017

Životopis

Ryan Bertrand pochází původem z Londýna, narodil se v části Southwark, kde odmala hrával za tamní Gillingham. Až v jeho šestnácti letech si jej vyhlédli skauti Chelsea, kde strávil sezónu v mládežnickém výběru a následně podepsal smlouvu, která ho poutala na Stamford Bridge. Blues stál tehdy 125.000 liber. V sezóně 2006/07 nakoukl do mládežnických reprezentačních týmů Anglie, konkrétně do týmů U-17 a U-18. Tehdy také započal jeho hostovací maraton.

Chelsea totiž Bertranda rok co rok posílala na jiné hostování. Nejprve si vyzkoušel angažmá v Bournemouthu, kde hostoval společně s bývalým kolegou Jackem Corkem. Naneštěstí se vážně zranil a musel vynechat zbytek sezóny. Odehrál zde pouhých pět zápasů. Rok na to se stěhoval do Oldhamu, kde už nastoupil jedenadvaceti ligovým duelům.

V sezóně 2008/09 konečně nakoukl i do většího týmu – odešel hostovat na Carrow Road. Tehdy už opouštěl brány reprezentační U-19 a pomalu nakukoval do týmu jedenadvaceti­letých. V Norwichi odehrál prakticky celou sezónu a pevně se usadil v základní sestavě. Chelsea jej na další sezónu vyslala na štaci do Readingu. Tam se mu dařilo obdobně jako v Norwichi, odehrál zde 44 ligových utkání, dokonce vstřelil i branku. Jeho čas nadcházel, už nemohl dlouho běhat po hostovačkách.

Poslední hostovací destinací byl tedy Nottingham Forest. Tam strávil celou sezónu 2010/11, poté se vrátil do Chelsea, kde podepsal nový čtyřletý kontrakt a začal se porsazovat ve svém mateřském klubu. Většinou jen zaskakoval za Ashleyho Colea, tato pozice mu ostatně zůstala dodnes. Menší vítězství mohl vidět v tom, že na další hostování odsunul dalšího talentovaného beka van Aanholta a roli náhradníka zaujal sám.

Po návratu Josého Mourinha dostával na levém beku přednost dokonce i původem pravý bek Azpilicueta. Bertrand se do hry, podobně jako jeho další mladí kolegové, příliš nedostal. V lednu mu bylo nakonec povoleno odejít na hostování a jako vhodná destinace byla vybrána Aston Villa, která má na pozici levého obránce problémy. Ryan může konečně nabrat potřebné zápasové zkušenosti a ukázat, zda jeho kvality dostačují na těžkou soutěž jakou Premier League bezpochyby je.