Ashley Cole

Celé jméno: Ashley Donovan Cole
Přezdívka: Ash, AC3
Twitter účet:
Datum narození: 20. prosince 1980 (41 let)
Místo narození: Stepney, Anglie
Výška: 176 cm
Váha: 66 kg
Debutový zápas: 9. září 2006 - Charlton
Předchozí kluby: Arsenal, Crystal Palace (hostování)
Přestupová částka: 5 milionů liber + William Gallas
V klubu od: 16. srpna 2006
Smlouva do: 30. června 2014

Životopis

Přestože ho téměř všichni ostatní fanoušci v Anglii nenávidí, mezi modrými příznivci je Ashley Cole velice oblíbený. Komu by se také nelíbilo, když jeden z nejlepších levých obránců světa hraje právě za jejich tým?

První oficiální kontrakt podepsal Ashley v Arsenalu. Tento klub netřeba představovat. Severní Londýn, odnož od Nottinghamu Forest – ze současnosti Arséne Wenger. Právě ten si vytáhl dvacetiletého Ashleyho Donovana Colea a podepsal s ním smlouvu. Předtím ale hájil barvy Londýňanů v mládežnických soutěžích. Zajímavostí je, že jeho první debut byl proti Middlesbrough a Ashley i navzdory svým centimetrům nastoupil jako útočník.

Před podepsáním kontraktu ho Wenger poslal do klubu Crystal Palace, aby se mladý Angličan vyhrál. V roce R, tedy 2000, se Gunners zranil Sylvinho a Cole byl povolán do akce. Francouzský trenér si z maličkatého Ashleyho vychoval nejlepšího levého obránce na světě. Donovan se začal objevovat na veřejnosti se zpěvačkou Cheryl Tweedy a o jejich velkolepé svatbě jste jistě všichni slyšeli.

Už v roce 2004 začali námluvy s Chelsea. Cole i klub miliardáře Abramoviče zaplatili pokutu, protože měli dostaveníčko bez vědomí Arsenalu. Mourinho si pořídil jiného beka, ale příští rok už se přestup za velkého mediálního boomu uskutečnil. Ashley jako reprezentační obránce přešel k modré a William Gallas, s pěti miliony liber v náručí, se poroučel opačným směrem.

Ashley Donovan Cole dostal číslo tři a na začátku sezóny 06/07 působil trochu nervózním dojmem. Nemohl se pořádně rozehrát a celou druhou polovinu sezónu promarodil. Fotbalový svět se shodoval, že na výměně vydělal Arsenal.

Novou sezónu – 07/08 – začal Ashley stejně. Hádal se s rozhodčími, z jeho osobního života vyplulo na povrch bulvárních deníků několik skandálů. Po incidentu na White Hart Lane, kdy ošklivě zajel do Huttona a ještě se pak zlobil na rozhodčího, že mu dal žlutou kartu, i když to byl zákrok červený, se stal v Anglii nepřítelem číslo jedna. Nenáviděli ho nejen fanoušci Arsenalu, ale už i většina ostatních.

Coleovi to však ale paradoxně pomohlo. Od té doby se na hřišti uklidnil, sudí nechává na pokoji a soustředí se na sebe. Ve druhé polovině sezóny nabral vynikající formu a po rozpačitém vystupování Gallase na Emirates Stadium si mnul ruce pro změnu Abramovič.

Po návratu Mourinha na Stamford Bridge opět v začátku nechybí v základní sestavě, po sérii neuspokojivých výsledků a zhoršujících se výkonech Ashleyho ovšem levou stranu obrany přepouští mladšímu Španělovi Azpilicuetovi, jenž dříve nastupoval výhradně zprava.