Marco van Ginkel

Celé jméno: Wulfert Cornelius van Ginkel
Twitter účet:
Datum narození: 1. prosince 1992 (28 let)
Místo narození: Amersfoort, Nizozemsko
Výška: 186 cm
Váha: 67 kg
Debutový zápas: 17. července 2013 proti Singha All-Stars
Předchozí kluby: Vitesse Arnhem
Přestupová částka: 8 miliónů liber
V klubu od: 4. července 2013
Smlouva do: 30. června 2018

Životopis

Celý jménem Wulfert Cornelius van Ginkel se narodil 1. prosince 1992 v nizozemském Amersfoortu, což je jedna z provincií Utrechtu. Své první fotbalové krůčky dělal v 50 kilomterů vzdáleném Vittese Arnhem už v šesti letech. Zde prošel všemi mládežnickými kategoriemi až se v sedmnácti letech dostal do prvního týmu. Svůj profesionální debut si připsal 9. dubna 2010. V srpnu stejného roku už zaznamenal také svoji premiérovou trefu proti Ajaxu Amsterdam.

Během ročníku 2010/2011 se naplno zabydlel v A mužstvu a s pěti góly byl nejlepším střelcem týmu. Po příchodu afrického útočníka Bonyho ze Sparty se Vittese odlepilo z chvostu tabulky a pro sezónu 2012/2013 už si zajistilo účast v předkolech Evropské ligy. Právě tento ročník byl pro Marca životní, během osmatřiceti zápasů dal 11 branek a útočník Bony se stal i díky jeho přihrávkám nejlepším kanonýrem Eredivisie. Van Ginkel zvítězil v anketě o nejlepšího nizozemského mladého hráče za uplynulou sezónu.

Během této sezóny si jej výrazně všimla právě londýnská Chelsea, která má s holandským klubem uzavřenou spolupráci. V červenci 2013 úspěšně absolvuje zdravotní prohlídku a na Stamford Bridge podepisuje pětiletou smlouvu. Blues do Arnhemu výměnou poslali asi devět milionů euro.

Ginkel v úvodu sezóny postupně dostával příležitosti, krátce zasáhl do ligových duelů s Hullem a Aston Villou. Nečekaně se objevil v základní sestavě v Lize mistrů proti Basileji, kdy Chelsea prohrála 1:2. V úvodní jedenáctce je také v ligovém poháru proti Swindonu, má ovšem obrovskou smůlu. Už v deváté minutě si poranil koleno a vyšetření v nemocnici ukázalo nejhorší možný scénář – přetržený přední zkřížený vaz. Sezóna tak pro talentovaného Holanďana skončila.