Mohamed Salah

Celé jméno: Mohamed Salah Ghaly
Datum narození: 15. června 1992 (30 let)
Místo narození: Basion, Egypt
Výška: 175 cm
Váha: 69 kg
Předchozí kluby: El Mokawloon, FC Basilej
Přestupová částka: 11 milionů liber
V klubu od: 26. ledna 2014
Smlouva do: 30. června 2019

Životopis

Mohamed Salah je prvním egyptským hráčem, který si kdy zahrál za tým bývalé anglické Big Four, tedy Arsenal, Chelsea, Liverpool a Manchester United. Konkrétně pochází z města Basion v guvernorátu Gharbíja. Od svých deseti let hrával za tým El Mokawloon, v jehož dresu nakonec strávil celé desetiletý. Rovněž zde v roce 2010 podepsal svou první profesionální smlouvu. Tehdy bylo Mohamedovi osmnáct let.

Z důvodu občanských nepokojů na egyptském území byla na jaře 2012 přerušena egyptská nejvyšší liga. Toho využila švýcarská Basilej, která už nějakou chvíli mladého Salaha monitorovala. Švýcaři nabídli egyptskému národnímu týmu do třiadvaceti let, aby si přijel do helvetské metropole zahrát přátelské utkání. Salah odehrál pouze jeden poločas, nakonec dal ale dva góly a zařídil Afričanům výhru 4:3. Basilej ho za odměnu pozvala na trénink a posléze jej i podepsala.

Salah začal vykazovat mimořádný talent. Svůj první gól vstřelil hned při svém prvním zápase v přáteláku proti Steaue Bukurešť. Brzy přišel i debut v Lize mistrů, ve švýcarské lize a nakonec i v Evropské lize. Na konci sezóny měl Mohamed na kontě devětadvacet ligových utkání a v nich vstřelených pět gólů. V Evropské utkání si zahrál i proti svému nynějšímu zaměstnavateli Chelsea, které dokonce vstřelil branku.

Další sezónu už Salah začal jako opora basilejského týmu. V Lize mistrů opět Švýcaři narazili na kádr Chelsea, Mohamed v obou zápasech skupinové fáze vstřelil Londýňanům gól. V půlce sezóny už držel spolu se spoluhráčem Strellerem statistiku nejlepšího střelce týmu. To zkrátka nemohlo zůstat bez odezvy. Zajímat se o Mohamaedovy služby začal Liverpool, nakonec se ale Salah poroučel z pod Alp do Londýna, kde se měl stát na rychlo domluvenou náhradou za Juana Matu. Na Stamford Bridge dostal číslo patnáct a pěknou pět a půl roku trvající smlouvu.

Po půlroce nepravidelného nastupování vyměnil v létě 2014 Salah číslo patnáct za Hazardovu sedmnáctku a v konkurenci Edena Hazarda, Oscara, Williana a Andrého Schürrleho se pokouší dostat do sestavy.