Po stopách úspěchů: FA Cup - 2009/10

Je to poměrně nedávno, přesto se nám dnes již zdá doba, kdy Chelsea atakovala první příčky a myslela si jen na vítězství, jako dávná minulost. V dnešním dílu „Po stopách úspěchů“ se vrátíme v čase do roku 2010, jenž se později stál pro Blues historicky velice významným. Tým úplně poprvé ve své historii získal cenný Double, my si ale prozatím postačíme s FA Cupem.

Chelsea nastupovala do prestižního poháru z pozice obhajovatele, rok nazpět totiž FA Cup pro Blues vydobyl Guus Hiddink. Nyní však stojí u kormidla Carlo Ancelotti, který má tím pádem nesrovnatelně těžší výchozí pozici. Když ale přišlo na první zápas, nezdálo se, že by na jeho svěřencích ležela nějaká tíha. Úplně k prvnímu duelu totiž na Stamford Bridge zavítal Watford. Na něj měla Chelsea jen ty nejlepší vzpomínky, když se s ním střetla v minulé sezóně, vyhráli 3:1 a snadno proklouzli do dalšího kola.

Když se tedy měla odehrát repríza z loňského pátého kola, Blues nastoupili bez absentujícího brankáře Čecha, Drogby, Anelky a Essiena. I bez svých velkých opor a stálic však dokázali suverénním způsobem smést Watford z povrchu fotbalového drtícím výsledkem 5:0. Dvěma góly se blýskl Daniel Sturridge, svou troškou do mlýna přispěli i Florent Malouda s Frankem Lampardem, jeden gól si hosté vstřelili do vlastní brány sami. Famózní začátek a Chelsea si upevňuje roli favorita. Z poháru navíc vypadli pomalu upadající Liverpool a překvapivě i Manchester United, jenž podlehl rivalovi Leedsu.

V rámci čtvrtého kola zavítala delegace Blues na fotbalový plac Prestonu. Ten šel do zápasu s cílem favorizovaného soka překvapit a hrát s ním co nejvyrovnanější partii. V 36. minutě ale domácí ztratili míč, z protiútoku pak se štěstím dopravil míč do sítě Nicolas Anelka. Do konce poločasu už se nic zásadního neudálo, hřiště tedy po půli zápasu hráči opouštěli za stavu 0:1. Krátce po přestávce Chelsea přišla ke slovu díky rohovému kopu. Po něm se hlavou jeden z hostí dokázal prosadit, pohotový gólman Lonergan ale míč vyrazil. Bohužel ale přímo ke kopačkám Daniela Sturridge, který svým již třetím gólem poslal Chelsea do dvoubrankového vedení a zpečetil tak cenný postup do další fáze soutěže.

Štěstí při losování soupeře Blues neopustilo ani v pátém kole. Do Londýna měl zavítat waleský Cardiff, za zraku 40.827 diváků se však pakoval domů s výpraskem 4:1. Chelsea, a tedy i zaskakující Henrique Hilário, přesto inkasovala úplně první gól v probíhajícím ročníku FA Cupu. Byla to dokonce branka srovnávající, protože již ve druhé minutě dokázal razantní ranou rozvlnit soupeřovu síť Didier Drogba. Když pak hosté z rohového kopu srovnali, Blues opouštěli hřiště poněkud zaskočeni. Carlo Ancelotti za pomoci asistenta Raye Wilkinse však dokázali uplést vhodnou taktiku a Chelsea nakonec po brankách Michaela Ballacka, Salomona Kaloua a opět i Daniela Sturridge zápas zvrátila ve svůj prospěch a vyhlídky na obhajobu už začaly nabírat hmatatelných rysů.

Když pak na Stamford Bridge zavítalo Stoke City, gólově bylo přáno dvěma největším legendám, jaké Blues ve svém tehdy nadupaném kádru měli. Frank Lampard nejprve skóre ve 35. Minutě otevřel a kapitán John Terry poté ve druhé půli dílo dokonal. Při Chelsea ale stálo ve velké dávce i fotbalové štěstí, až z brankové čáry míč vykopával John Obi Mikel. Následně ale modrá osmička povedenou trefou, kterou ještě stačil jeden z obránců tečovat, poslala domácí do vedení. Lampard si pak ještě připsal na konto jednu asistenci, po skvěle zahraném rohovém kopu se způsobem sobě vlastním prosadil John Terry. Po závěrečném hvizdu Martina Atkinsona se pak na Chelsea začala pomalu chystat Aston Villa.

Její hráči ani fanoušci zřejmě ale nečekali, že Blues vyrabují Villa Park a třígólovým skóre potopí všechny naděje na trofej. A to přitom k tomu nejdůležitějšímu došlo až v posledních třiceti minutách. Dvaadvacet minut před koncem řádné hrací doby se trefil Didier Drogba, ten ale nakonec závěr utkání musel sledovat z lavičky. V jeho stopách pak kráčel i minutu před koncem Florent Malouda, v nastavení se prosadil i Frank Lampard. Šestigólový John Carew tedy ke slovu nepřišel, stejně se ale stal nakonec nejlepším střelcem celé soutěže. Tak či tak, za dozoru Howadra Webba si Chelsea vybojovala postup do finále, kde se měl utkat s jedním z dvojice Tottenham a Portsmouth.

Všichni očekávali, že finále nejstarší klubové soutěže se bude konat v londýnském duchu. Portsmouth vedený někdejším koučem Blues Avramem Grantem však překvapil a přestože už měl jistý sestup z Premier League, hodlal se ještě poprat alespoň o národní pohár. Do něj jej až v prodloužení dostaly góly Kevina Prince-Boatenga a Fredericka Piquionneho. Oba nakonec Portsmouth po konci sezóny opustili, ale to už není podstatné.

Patnáctého května tedy FA Cup dospěl ke svému konci. Chelsea měla ve Wembley vyzvat upadající Portsmouth a jen těsným výsledkem se nakonec oba kluby rozešli. Blues nastoupili s touto vítěznou sestavou: Čech – Ivanovič, Alex, Terry, Cole – Lampard, Ballack, Malouda – Anelka, Drogba, Kalou. Brankář Pompey David James měl opravdu skvěle postavené tyče. Snad pětkrát za zápas byla nastřelena ze stoprocentní šance branková konstrukce. Jak frustrující! V první půli se ale nikdo gólově prosadit nedokázal, přesto, jak už bylo řečeno, k tomu pomyslní domácí neměli daleko. Třeba takový Salomon Kalou střílel snad ze tří metrů! Ale i tak to odneslo jen břevno… Ještě před koncem první půle se však musel ze hřiště proti své vůli odebrat Michael Ballack. Toho nevybíravým zákrokem srazil k zemi Kevin Prince-Boateng. Německý reprezentant byl tehdy na dlouhou dobu mimo hru. Navíc to byl nepříliš povedený poslední zápas za Chelsea.

Po poločase se pokračovalo v podobném duchu jako v úvodních čtyřiceti pěti minutách. Portsmouth se mohl snadno dostat do vedení, Chris Foy totiž Pompey poskytl jednu z největších šancí na skórování. Pokutový kop. K tomu se odvážil už žlutou kartou obdařený Boateng, brankáře Čecha však naštěstí překonat nedokázal. Foy poté v 59. minutě dal možnost i Chelsea, nařídil přímý kop, ke kterému se odvážně postavil Didier Drogba. Ten svým typickým způsobem Davida Jamese překonal a Chelsea mohla slavit. Blues se s definitivní platností stávají totálními anglickými vládci.

Za mohutných oslav si toho ještě moc lidí nevšímalo, ale nakonec byl z tohoto triumfálního duelu ten poslední hned pro tři hráče. Během nadcházejícího léta totiž Stamford Bridge nadobro opustili Michael Ballack, Juliano Belletti a oblíbený Joe Cole. FA Cupový pohár byl také nakonec tím posledním, který Carlo Ancelotti s Chelsea získal. Po konci následující sezóny byl totiž propuštěn. Blues zažívali během sezóny 2009/2010 jednu ze svých nejlepších forem za poslední dlouhou řádku let. Genialita José Mourinha tak byla na okamžik zastíněna. To, co on nikdy nedokázal, „makarón“ Carlo Ancelotti zvládl hned v první sezóně. A navíc pohlednějším způsobem.