Nerozhodný taktik Mourinho. Jaké kuje pikle?

4–4–2 nebo 4–3–2–1? Každý je jiného názoru. Chelsea letos přebíhá od jednoho systému ke druhému a zdá se, že se José Mourinho nemůže rozhodnout, jaký je vlastně lepší. Hra na dva klasické útočníky nebo dvě křídla a jednoho ‚hro?áka‘?

Po celé dva roky, co u týmu působí José Mourinho, hrozí ze strany Chelsea největší nebezpečí především z rychlých protiútoků. Ty portugalský trenér vypiloval do brilantní podoby. Stačí říci, že většina týmů při přechodu do útoku zpomalí hru a útočí tzv. postupným útokem ze zajištěné obrany.

Jenže Chelsea hraje naopak. Stáhne se na svou polovinu hřiště, sebere soupeři míč a v co největší rychlosti jde do zakončení. Celá akce vypadá asi takto – hráč najde většinou dlouhým pasem spoluhráče, který si zaběhl za obranu. Ten buďto centruje nebo sám akci zakončí. Pokud se brejk provede v rychlosti a bezchybně, druhý tým nemá sebemenší šanci. Tato hra se nejlépe provozuje v rozestavení 4–3–2–1. Tudíž úvahy o změně systému a různé zkoušky Mourinha přichází po dvou letech hodně pozdě.

Pokud zastánci hry na dva útočníky nechápou smysl systému 4–3–2–1, musí vědět, že tohle rozestavení je pružné. Na hřišti se tento systém může proměnit hned v několik rozestavení. Stačí například připomenout pražskou Spartu. Pod vedením trenéra Jaroslava Hřebíka hrála většinou 4–5–1. Po příchodu Stanislava Grigy se krajní záložníci vysunuli více do útoku a vznikl 4–3–3. Oba trenéři vyznávají stejný systém 4–3–2–1, jen mají na celou věc trošku odlišný pohled.

Je to jen jeden z důkazů, proč je systém 4–3–2–1 tolik mezi odborníky oblíbený. Využívá ho hned několik světových velkoklubů. Na křídlech ale musí být rychlonohý útočníci či záložníci. Loni tuto úlohu v Chelsea zvládali Robben, Cole, SWP a Duff. Poslední jmenovaný však odešel do Newcastelu a Cole vynechal úvod sezony kvůli zranění.

Tyto úkoly by mohli zvládnout také tři nově příchozí fotbalisté – Mikel, Kalou a Ševčenko. Univerzální tým Josého Mourinha si proto může dovolit hrát prakticky v každém rozestavení. Nicméně asi by bylo nejlepší, kdyby Chelsea zůstala u hry, kterou praktikovala dvě předchozí sezony.

Komentáře

reklama
K tomuto článku není možné vkládat komentáře.