Zajímavé přestupy: Šetříme?! (2. část)

Po týdnu se v našem seriálu opět vrátíme do léta 2007. Roman Abramovič utáhl kohoutky a po Stevu Sidwellovi byla i posila do obrany zdarma. Z Boltonu přišel coby volný hráč stoper Tal Ben Haim.

Celá sága však začala už o půl roku dříve. V prosinci 2006 se zranili John Terry i Khalid Boulahrouz a na pozici stopera musel několik zápasů vedle Ricarda Carvalha nastupovat Michael Essien. Ve 4 zápasech v druhé polovině prosince dostala Chelsea málo vídaných 8 gólů. I když žádný z těchto zápasů neprohrála, bylo zřejmé, že by post středního obránce měla pro podobné případy posílit.

V Boltonu se v té době chýlila ke konci smlouva tehdy 24letého Tala Ben Haima. Izraelský reprezentant přestoupil na Reebok Stadium v roce 2004 z Maccabi Tel Aviv za 150 000 liber. Postupem času se stal stálicí ve stoperské dvojici Trotters, se kterými si zahrál i Pohár UEFA. Boltonu se dařilo i v Premier League, když se mezi lety 2005–2007 umístil střídavě na 6–8. pozici v konečné tabulce soutěže.

Ben Haim byl s Wanderers smluvně vázán jen do konce června 2007 a jeho tržní cena tak přirozeně každým týdnem klesala. Toho chtěla Chelsea využít a v lednu 2007 nabídla za hráče 2 miliony liber. Tuto nabídku však tehdejší manažer Boltonu, Sam Allardyce, odmítl: „Hned několik klubů o něj projevilo zájem, například Chelsea. Ale jestli ho chtějí, budou muset přistoupit na naši cenu, což se prozatím nestalo. Je to špičkový hráč, hraje mnohem lépe, než si José myslí. Byl by to pro Chelsea dobrý nákup, Tal může obstát i při zápasech v Champions League,“ vychvaloval Allardyce svého svěřence.

Po pár dnech už bylo jisté, že se přestup neuskuteční, což překvapivě potvrdila Chelsea na svých oficiálních webových stránkách: „Chelsea může potvrdit, že jednala s Boltonem o přestupu Tala Ben Haima během zimního termínu. Tato jednání ale nebyla úspěšná a Ben Haim v lednu do Chelsea nepřijde,“ stálo v oficiálním prohlášení londýnského klubu, který neuspěl ani s druhou nabídkou ve výši 2,5 milionů liber. Krach jednání potvrdil i manažer Trotters: „V tuto chvíli se zdá, že Tal u nás zůstane do konce sezóny. Nedostali jsme akceptovatelnou nabídku od žádného klubu,“ uvedl „Big Sam“. Podle zákulisních informací vedení Boltonu požadovalo za Ben Haima alespoň 4 milionů liber, popřípadě bylo smířeno s tím, že po sezóně odejde zadarmo.

S ideální stoperskou dvojící Terry-Carvalho nastoupila Chelsea až v polovině března – tedy až po 3 měsících od Terryho zranění. Po pár utkáních se však pro změnu zranil Carvalho a Blues v závěru sezóny, kdy poztráceli množství bodů, a přišli o titul, obránce postrádali. Jestli by byl Ben Haim lepší volbou než Essien, nebo později uzdravený Boulahrouz, je však otázka.

Že izraelský stoper v létě Reebok Stadium opustí zdarma však bylo všem jasné: „Nemůžeme zde Tala už déle držet. Na konci sezóny s mým požehnáním odejde a dostane se mu velkého klubu,“ oznámil Allardyce koncem března. „To, co se stalo v lednu, bylo velkým zklamáním, protože Chelsea dávala na vědomí svůj zájem, ale potom nikdy neučinila nabídku, která by mě přinutila nechat ho odejít,“ vrátil se o dva měsíce zpátky. „Tal chtěl odejít, což je pochopitelné, jenomže oni nebyli schopni zaplatit požadované odstupné,“ dodal.

Otázka byla jestli zájem Chelsea přetrvá do léta. Přetrval. Přesun na Stamford Bridge však nebyla jediná hráčova možnost. Zájem jevil také Liverpool a především Newcastle, kterého se po sezóně ujal Sam Allardyce, který Tala vedl v Boltonu. Ben Haim si však vybral Chelsea, pro což měl jeho bývalý kouč pochopení: „Škoda, že se mi jej nepovede přivést do Newcastlu, je to výborný obránce a dobře se známe. Lákadlo v podobě Chelsea a Champions League je však příliš velké.“ V polovině června 2007 byl jeho přesun na Stamford Bridge na spadnutí, což potvrdil výkonný ředitel Blues Peter Kenyon: „Ben Haim bude hrát za Chelsea. Prodiskutovali jsme s ním smlouvu a dokončujeme na ní poslední detaily. Doufáme, že k podpisu dojde už zítra.“

A taky že došlo, 15.6 2007 podepsal izraelský obránce na západě Londýna čtyřletou smlouvu s platem 60 000 liber týdně. „Jsem šťastný, splnil se mi sen,“ neskrýval nadšení. „Rozhodování nebylo lehké, zajímal se o mě i Newcastle, který vede Sam Allardyce, jehož velmi respektuju, přivedl mě do Boltonu, a dal mi důvěru. Jsem velmi rád, že budu nastupovat za jeden z nejlepších týmů na světě. Potřeboval jsem novou výzvu, budu hrát na jakékoliv pozici, kam mě José Mourinho postaví. Nemůžu se dočkat startu sezóny a těším se hlavně na Ligu Mistrů, půjdu do toho na 100 procent,“ prohlásil Ben Haim, který musel v novém klubu změnit číslo dresu, když vyměnil v Chelsea nedotknutelnou šestadvacítku za číslovku 22.

Debut v modrém dresu si Tal odbyl v úvodním utkání sezóny 2007/08 o trofej Community Shield, když odehrál celý zápas po boku Ricarda Carvalha. Po uzdravení Johna Terryho se naopak zranil portugalský obránce, a tak v úvodu sezóny Ben Haim nastupoval pravidelně. Stopera světové extratřídy však nepřipomínal(jak se nemá bránit rozběhnutý útočník se můžete podívat zde: https://youtu.be/ZJaazb7dwH4).

Zlomovým momentem byl pro Talovu kariéru v Chelsea odchod José Mourinha. Po jeho konci na lavičce Blues začaly odehrané minuty Ben Haima ve statistikách ubývat. Ricardo Carvalho byl sice stále často zraněný, v základní sestavě však začala pod vedením Avrama Granta dostávat přednost jiná letní posila, Brazilec Alex. Ben Haim se tak na hřiště dostával většinou pouze tehdy, pokud byli dva z trojice Terry, Carvalho, Alex mimo hru. V zimě navíc do kádru Blues přibyl Branislav Ivanovič, a i když do probíhajícího ročníku nezasáhl, dny Ben Haima na Stamford Bridge neměly mít dlouhého trvání. Záchranné lano se tehdy 25letému obránci pokusil hodit starý známý Sam Allardyce, Chelsea ale nabídku Newcastlu odmítla.

Místo pilného tréninku a trpělivosti, které by možná mohly vést k návratu do sestavy se izraelský reprezentant rozhodl řešit svou malou herní vytíženost přes média. Konkrétně se opřel do nového kouče Chelsea Avrama Granta: „Do Chelsea jsem šel kvůli Mourinhovi. Kdybych věděl, že ho zanedlouho vystřídá Grant, podepsal bych smlouvu jinde,“ prohlásil. „José mě přivedl na Stamford Bridge a nikdo jiný než já a on nevěděl o tom, že jsme spolu jednali o přestupu už loni v lednu,“ pokračoval. „A je pravda, že dokud tu byl José, pravidelně jsem hrál. Lidé, co mě znají, vědí, že jsem nešel do Chelsea proto, abych zahříval lavičku. Od trenéra Granta nemohou Blues čekat nic dobrého!“

To si samozřejmě Grant nenechal líbit a hráči udělil pokutu ve výši 80 tisíc liber a navíc jej zřejmě natrvalo odepsal. „Nemyslím si, že José Ben Haimovi slíbil, že bude hrát před Terrym, Carvalhem a Alexem,“ prohlásil Grant. „Je to interní záležitost, ale pokud se hráč zachová špatně, musíme se s tím vypořádat, každý po svém,“ dodal tehdejší trenér Blues. Ben Haim za Chelsea naposledy nastoupil 2.2 2008 v utkání proti Portsmouthu. Spíš než výkony na hřišti se tak zapsal do povědomí fotbalové veřejnosti, když se mu při tréninku „povedlo“ zranit Petra Čecha, který po jeho zákroku nějakou dobu nastupoval s chráničem brady.

Po konci sezóny bylo jisté, že Ben Haim odejde. Nový manažer Chelsea Luis Felipe Scolari se hned po svém nástupu rozhodl zúžit kádr: „Teď je nejlepší čas na obměnu kádru. Hráči mé plány znají. Pro následující sezónu tu se mnou zůstane maximálně tak 23 až 25 hráčů. To je prostě maximum.“ Soupiska Blues v tu dobu čítala 32 jmen. Zájem o bývalého stopera Boltonu nejprve projevil Portsmouth, Pompeys však hráč odmítl. Ben Haima tak nakonec ulovil Manchester City, který do Londýna poslal 5 milionů liber a s hráčem podepsal čtyřletou smlouvu.

98 komentářů

reklama
Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 98 komentářů