Zajímavé přestupy: Šetříme?! (1. část)

Velmi nezvykle začala Chelsea přestupové období 2007/08. Po předchozích letech drahých nákupů chtěl Roman Abramovič zřejmě změnit filozofii klubu a posílit tým pro nadcházející sezónu volnými hráči. Nakonec se však ukázalo, že kvalita vždy něco stát musí.

Majitel Chelsea se k tomuto pokusu odhodlal zřejmě po špatných zkušenostech z předchozího přestupového okna. Před ročníkem 2006/07 investovali Blues do svého kádru 63 milionů liber. Především 40 milionů za dvojici Andrej Shevchenko – Khalid Boulahrouz se pak jevilo jako vyhozených z okna. Před sezónou 2007/08 se tak Chelsea rozhodla neutrácet a přivedla hned tři hráče zdarma. Prvním z nich byl Steve Sidwell.

Steve Sidwell je odchovancem Arsenalu. Za kanonýry však k žádnému zápasu v A-týmu nenastoupil. Po povedených hostováních v Brentfordu a Brightonu se jej v lednu 2003 rozhodl přivést do svého týmu Reading, se kterým anglický středopolař spojil dalších 4 a půl roku kariéry. V tehdy druholigovém klubu se Steve zařadil k oporám. V sezónách 2004/05 a 2005/06 byl zvolen do nejlepší jedenáctky League Championship. V druhém zmíněném ročníku pomohl týmu z Madejski Stadium k vytouženému postupu do Premier League deseti góly v 33 utkáních. V létě 2006 však tehdy 23letý hráč odmítl nabídku nové čtyřleté smlouvy v hodnotě 25 tisíc liber týdně a bylo zřejmé, že nejpozději za rok Reading opustí. Než se tak stalo, pomohl zrzavý záložník nováčkovi k fantastickému osmému místu v tabulce čtyřmi góly v 35 utkáních.

Lampard, Ballack, Essien, Mikel, Makélélé, Diarra – nezdálo se, že by Chelsea potřebovala posilovat střed zálohy. V zimě se však měl konat Africký pohár národů s téměř jistou účastí dvojice Mikel – Essien, a tak se José Mourinho přece jen rozhodl tento post vyztužit. Při konkurenci, která na této pozici byla, se neočekával příchod nějaké hvězdné posily. Zájem o hráče Readingu byl i tak překvapující. O podpis mladého záložníka, který byl k dispozici zdarma, však nestála jen Chelsea. Nabídku smlouvy hráči poslaly také Everton, Newcastle nebo Tottenham. Hovořilo se také o zájmu Manchesteru United.

Sidwell si však vybral přesun na Stamford Bridge, na kterém se domluvil už v průběhu května. Hráčem Blues se oficiálně stal 1. července 2007. Na západě Londýna podepsal smlouvu na 4 roky s platem 50 tisíc liber týdně. Na dres si vybral číslo 9. Právě kvůli jeho nové týdenní gáži se ozývaly názory, že si Sidwell Chelsea vybral jen kvůli penězům na úkor fotbalové kariéry. To však Steve odmítal: „Byly kluby, které mi nabízeli více peněz než Chelsea. Oni jsou však mistři a když vám zaklepe osobně na dveře José Mourinho s tím, že vás chce v týmu, nemyslíte už na nic jiného,“ vysvětlil Sidwell. „Spousta lidí říká, že jsem se rozhodl kvůli penězům, není to však pravda. Raději za pár let ukončím kariéru s tím, že jsem to zkusil a nevyšlo to a budu moci svým synům a vnukům říct, že jsem hrával za Chelsea. To zní určitě lépe, než říct, že jsem tady mohl hrát, ale odmítl jsem,“ vysvětil anglický záložník.

A pokračoval: „Můj táta Gordon je fanouškem Chelsea a nejen on, v mé rodině jich je víc. Kdyby se dozvěděli, že jsem odmítl Chelsea, vyvolalo by to pozdvižení,“ pokračoval s úsměvem. „Do Chelsea jsem však šel jen z fotbalových důvodů, to je vše na čem mi záleží. Chci jen dostat příležitost a manažer slíbil, že mi ji dá. Jsem připraven ji chytnout a nepustit,“ zakončil Sidwell.

Radost z přestupu měl i manažer Blues José Mourinho: „Jako hráč si mi líbí. Fotbalista s jeho myšlením bude přínosem pro naší herní filozofii i v šatně. Je to Angličan a v Readingu strávil pár úspěšných let, na britský styl fotbalu je plně adaptován,“ vyjádřil pozitiva. „Chtěl udělat v kariéře další krok. Hrát za velkoklub a sbírat trofeje je snem pro každého mladého hráče. Je to hráč, kterého jsem chtěl mít v týmu, byl jsem to já, kdo šel za vedením s tím, že bychom jej měli zkusit získat,“ zakončil Mourinho. Nového manažera si pochvaloval i sám hráč: „Má velký respekt, můžete se s ním normálně bavit i žertovat, ale když je čas na práci, každý ví, že nesmíte překročit určitou hranici.“

Premiéru v dresu Chelsea si 24letý Sidwell odbyl při zápase Community Shield proti Manchesteru United. Jeho místo bylo spíše na lavičce náhradníků, párkrát nastoupil i v základní sestavě a nedá se říct, že by vyloženě zklamal, zkrátka si odehrál svoje. Smůlu měl v tom, že již v září 2007 Stamford Bridge opustil José Mourinho, který si jej sem přivedl. Pod Avramem Grantem hrál čím dál tím méně. V lednu bylo na spadnutí jeho hostování v Sunderlandu, z toho však nakonec sešlo. Naposledy za Chelsea nastoupil 30.1 2008 paradoxně v zápase proti svému bývalému klubu Readingu. Zbytek sezóny strávil převážně na tribuně, odkud vyhlížel svůj očekávaný letní odchod.

Než se Sidwell definitivně rozhodl odejít, chtěl se ještě sejít s novým manažerem Blues, Luisem Felipem Scolarim. Brazilský kouč s ním však nepočítal. Navzdory nepříliš povedené roční anabázi na Stamford Bridge se o Steva zajímalo stálo mnoho klubů z Premier League, především pak Everton, Newcastle a Aston Villa. Souboj nakonec vyhrál posledně jmenovaný tým z Birminghamu, který za anglického středopolaře zaplatil 5,5 milionů liber, když Chelsea původně požadovala ještě o milion více. Ve Villa Parku měl původně nahradit Garetha Barryho, který byl tou dobou na odchodu do Liverpoolu, znalý fanoušci ví, že z tohoto přestupu nakonec sešlo. Novému zaměstnavateli se Sidwell upsal na tři roky.

Ač si byl hráč vědom, že se jeho vývoj na Stamford Bridge pozastavil, angažmá nikdy nelitoval. „Bylo to pro mě těžké rozhodování, jestli mám zůstat nebo odejít, ale chtěl jsem pravidelně nastupovat. Mohl jsem v Chelsea dodržet smlouvu a odejít za tři roky jako milionář, ale chyběly by mi adrenalin a bolest, které cítíte po každém zápase, pocit štěstí z gólů a vítězství či zklamání z prohry,“ prohlásil odchovanec Arsenalu.

Na svém přestupu z Chelsea však nakonec také vydělal. Aston Villa hráči nemohla dopřát srovnatelný plat, jaký pobíral na Stamford Bridge. Sidwell tak požadoval po vedení Blues jako kompenzaci za předčasný odchod 2,5 milionů liber. S klubem se nakonec domluvil na kompromisu, konečná částka však nebyla zveřejněna. V dresu Blues celkově nastoupil k 25 zápasů, a vstřelil jeden gól v ligovém poháru.

32 komentářů

reklama
Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 32 komentářů