Zajímavé přestupy: Rozdílový ale skleněný

Přiznám se, že původně jsem zamýšlel psát tuto rubriku jen o příchodech do Chelsea, nikoliv odchodech. Hned při třetím článku však toto předsevzetí poprvé a nejspíš i naposled poruším. Je tu jeden přestup, který byl mně osobně a snad i velké skupině fandů Chelsea trnem v oku. Jedná se o prodej Arjena Robbena do Realu Madrid, který se udál v srpnu 2007.

No ale bez toho, abychom si řekli, kde se Robben v Chelsea vzal, pokračovat nemůžeme. Když bylo Arjenovi 18 let, všimli si jeho nesporného talentu zástupci Eindhovenu a přivedli jej z konkurenčního Groningenu. Ve skvělém světle se jevil i v dresu PSV, když za dvě sezóny, ve kterých odehrál 75 utkání, nastřílel 22 gólů. Tohoto počinu, stále teprve dvacetiletého křídelníka, si nemohly nevšimnout věhlasnější zahraniční kluby, včetně nového fenoménu s názvem Chelsea. Svou šanci na zisk Robbena si již v zimě 2004 nechal ujít Manchester United, když se s holandským klubem nedohodl na výši přestupové částky. Tehdejší prezident PSV Harry Van Raaijn později kritizoval i přístup klubu z Old Trafford.

A tak přišlo léto 2004 a Arjenův přestup na Stamford Bridge. Do Eindhovenu putovalo 14 milionů liber, a také brazilský obránce Alex na dvouleté hostování, který do Nizozemí zamířil ihned po přestupu ze Santosu v hodnotě 7 milionů liber. Chelsea také měla získat předkupní právo na všechny hráče PSV, pokud mne však paměť neklame, této devízi jsme nikdy nevyužili. Arjen podepsal kontrakt na 5 let.

Když byl Robben fit hrál skvěle. Rychlost, technika, přechod jeden na jednoho a výborná levačka, přednosti holandského křídelníka se s postupem času nezměnily. V Chelsea za prvního angažmá Josého Mourinha, kdy jsme hráli výborně především v defenzivě(viz. pouhých 15 inkasovaných gólů v ligové sezóně 2004/05) se jevil vskutku jako zázračný hráč, který uměl udělat na hřišti rozdíl a vlastní genialitou rozhodnout zápas.

Problémem však byly hráčovy neustálé zdravotní patálie, z kterých byl rozčarovaný i José Mourinho. Ten jednou s povzdechem prohlásil, že je Robben průměrně jeden zápas ze tří zraněný. Tomu odpovídají i čísla, z celkových 114 zápasů, do kterých mohl v Premier League za tři sezóny v modrém dresu nastoupit, jich tehdy holandský mladík odehrál pouze 67. Kotníky, kolena, svalová zranění, pořád něco. Nejdelší Robbenova série bez zranění se zastavila na 16ti odehraných zápasech v řadě a to hned v úvodní sezóně. V ročnících 2005/06 a 2006/07 odehrál v kuse nanejvýš 10 utkání.

První indície toho, že se Arjenovy dny na západě Londýna chýlí ke konci se objevila již v létě 2006. Tehdy byl novým prezidentem Realu Madrid zvolen Ramón Calderón. Na tom by nebylo nic tak podstatného nebýt jednoho z předvolebních slibů španělského právníka. Ten se totiž zapřísáhl, že na Santiago Bernabéu nizozemského rychlíka přivede. Aby toho neměl málo, slíbil fanouškům královského klubu také příchody Kakáho a Cesca Fábregase. Real Robbena oslovil okamžitě po Calderónově zvolení v červenci 2006, bylo to však za zády Chelsea, ktera proto na Bílý balet podala stížnost k FIFA. Calderon to vyvracel se slovy, že sportovní ředitel Realu, Predrag Mijatovič, kontaktoval nejdříve Romana Abramoviče a s ním o Robbenovi mluvil, to však odmítl výkonný ředitel Peter Kenyon. Zájem Realu však nebyl jediným potencionálním důvodem odchodu. Už jsem zmiňoval náchylnost ke zranění těžko slučitelnou s působením v Premier League a neošidím vás ani o třetí díl přestupové skládanky, tím byl José Mourinho.

Proč José Mourinho? Důvody byly hned dva. Za prvé se Robbenovi nelíbil styl hry, kterým se Chelsea prezentovala. Logicky pak především obranné povinnosti útočných hráčů a celková pasivní hra, která hráči neposkytovala volnost, kterou by potřeboval k prodání svých útočných schopností. Druhý důvod vám bude povědomý. Manažer Chelsea totiž Robbena zkrátka často opomíjel v základní sestavě Blues, čemuž hráč nerozuměl. Jako příklad si můžeme uvést finále Carling cupu 2007 proti Arsenalu. Mourinho na tento zápas postavil zálohu ve složení: Lampard, Essien, Ballack, Makélélé a Robbena vynechal. Rodák z Bedumu se na hřiště dostal až po poločasové pouze za stavu 1–1, když vystřídal Makélélého. V 84. minutě zápas rozhodl, když po jeho centru skóroval Didier Drogba.

Po finále dal najevo své rozhořčení. „Jsem naštvaný, že jsem nehrál od začátku, asistence u gólu mě samozřejmě potěšila, ukázalo se, čeho jsem schopný. Je pro mne však důležité hrát od začátku. Proč jsem nehrál? Na to se musíte zeptat manažera,“ postěžoval si. „Pokud nebudu stabilním členem kádru, potom budu zvažovat jiné možnosti. Slíbili mi, že budu hrát pravidelně, tak uvidíme. Jsou tady někteří hráči, kteří dostávají spoustu peněz za nic, jenomže já nechci být jedním z nich, jsem na to ještě příliš mladý,“ uvedl Robben. Vedení Chelsea i manažer Mourinho však nechtěli o odchodu hráče ani slyšet a byli rozhodnuti jej na Stamford Bridge udržet.

Již na konci června 2007 přišel deník AS s tím, že se Arjen Robben dohodl na přestupu do Realu Madrid. Tyto zprávy však byly zástupci Chelsea odmítnuty. „Arjen je velice šťastný. Právě se oženil a chce ukázat své kvality. Stále věří, že tou pravou soutěží je pro něj Premier League. Jsem si jistý, že i v příští sezoně bude hrát tady. Žádná nabídka nepřišla a i kdyby ano, byla by odmítnuta,“ prohlásil výkonný ředitel Peter Kenyon. Jeho slova potvrdil i José Mourinho: „Robbena chceme v klubu udržet, na 100%.“ Zdálo se, že tato slova nizozemského záložníka obměkčila: „Velmi mě potěšila slova manažera, že si mě cení a pro tento klub chci udělat to nejlepší. Vždy jsem chtěl zůstat, uvidíme,“ řekl Robben. „Cítil jsem se skvěle, když jsme vyhráli FA Cup. Mourinho mi nakonec projevil svou náklonnost, cítím se dobře,“ zářil spokojeností.

Vše se tak v dobré obrátilo a Chelsea dokonce nabídla Robbenovi novou pětiletou smlouvu do roku 2012. Současný kontrakt ho s Blues svazoval na další 2 sezóny. „Můj syn zájem Realu Madrid v posledních dnech nezaznamenal. Jsme již blízko dohody s Chelsea, které by se Arjen měl upsat na dalších pět let,“ prohlásil hráčův otec a agent v jedné osobě Hans Robben. Do toho však mezitím na Stamford Bridge přestoupil další křídelní hráč Florent Malouda z Lyonu. Robbenovi najednou úplně obrátili. Arjen nabídku nové smlouvy odmítl. Důvod však údajně nebyl v příchodu konkurence, ale ve financích. „Uvádělo se, že Arjenovi nabízejí 90 tisíc liber týdně. Pokud by to tak skutečně bylo, možná by podepsal,“ prohlásil Hans Robben. „Ve skutečnosti nová smlouva nebyla tak úplně nová. Nebyla dobrá, tak jsme couvli,“ dodal Robben starší. Hráč do té doby pobíral plat 83 tisíc liber týdně.

I přes krach těchto jednání odletěl Robben s týmem na předsezónní turné do USA. V tu chvíli však přešel Real Madrid do ofenzívy. První nabídka však byla poněkud směšná. Bílý balet sice nabídl 40 milionů eur, k Robbenovi však žádal také Michaela Ballacka. Blues však španělskou stranu odpálkovali s tím, že 40 milionů stojí samotný Ballack a za Robbena chtějí další 36 milionů(cca 25 milionů liber). Sám německý středopolař navíc prohlásil, že se z Chelsea nechystá. Madridský klub se poté soustředil už jen na holandského hráče.

První nabídka? 13 milionů liber. Druhá? 17 milionů. Chelsea pochopitelně tyto úvodní rozehřívací částky smetla ze stolu. Tehdy 23letý křídelník se mezi tím na předsezónním turné nezapomněl zranit a odletěl z něj dřív. José Mourinho při otázkách na Robbenův případný odchod volil diplomatické odpovědi. „Poslední novinkou je, že Robben nastoupil k zápasu. Více vám říci nemůžu. Pro mě je hráčem jako Terry nebo Lampard se smlouvou na další dva roky. Dívám se na něho jako na hráče Chelsea, který musí soupeřit s velice dobrými křídelními fotbalisty. Se současnou situací jsem spokojen,“ prohlásil portugalský kormidelník. „Klub chce hráče udržet a já věřím, že Peter Kenyon odvede při jednáních tu nejlepší práci.

Real poté zvedl nabídku na 21 milionů, Blues však požadovali ještě o 4 milióny více. Přestup se však již blížil. „Stále pokračujeme v jednáních. Snad se to povede již brzy,“ prohlásil prezident Realu Ramón Calderón. 23letý Robben se nechal slyšet, že pokud londýnský klub nepřijme nabídku, je připraven dále odvádět dobrou práci pro svého současného zaměstnavatele. Jeho otec, Hans prohlásil: „Vím, že Real předložil nabídku Chelsea za mého syna. Když mluvíte o Realu Madrid, musíte říct, že je to jeden z nejlepších klubů na světě. Kdo by nechtěl hrát v Realu Madrid? Můj syn chce hrát v klubu, který může vyhrát Ligu Mistrů a Real Madrid je jedním z nich. Možná odejde do Madridu a možná taky zůstane v Chelsea a dodrží dva zbývající roky smlouvy,“ dodal.

Zájem potvrdil i tehdy nový manažer Realu Bernd Schuster: „Robbenův přestup je pro nás velmi důležitý. Samozřejmě bych byl raději, kdyby už byl náš, ale zvlášť v případě Chelsea to jde pomalu. Musíme být trpěliví a být připraveni třeba až do samého konce přestupního termínu,“ uvedl nástupce Fabia Capella. Leccos napovědět mohlo i úvodní utkání sezóny 2007/08 – zápas o Community Shield. Florent Malouda nastoupil v základní sestavě(k tomu dal parádní gól) a Arjen Robben se nevešel ani na lavičku. „Nevím, kdy budou jednání ukončena. Rád bych poslal zprávu fanouškům do Madridu, ale dokud není vše oficiální, nemůžu,“ prohlásil po zápase Robben.

Přestup Arjena Robbena do Realu Madrid byl zpečetěn 22.8 2007. Krá­lovský klub poslal na účet Chelsea 24 milionů liber. Robben byl na Santiago Bernabéu představen společně s Gabrielem Heinzem a prezentaci přihlíželo 5000 fanoušků. Bývalý hráč PSV Eindhoven podepsal kontrakt na 5 let. Ramón Calderón tak přivedl alespoň jednoho hráče, kterého koupit slíbil: „Byl to jeden z slibů naší prezidentské kandidatury z prostého důvodu – je to nejlepší levé křídlo na světě,“ prohlásil.

Nadšení neskrýval ani sám hráč: „Chci si to tady užít. Styl hry, kterým se prezentuje Real Madrid mi bude sedět více, než ten v Chelsea. Real chce hrát útočný, atraktivní fotbal, to zní velmi dobře,“ nechala se slyšet nová posila. Myslím, že se můžu stát důležitým hráčem tohoto týmu. Jako levé křídlo jste na hřišti kvůli střílení branek, věřím, že se mi to bude dařit. Teď se musím dostat do formy a všem ukázat co jsem za hráče a doufám, že s Realem vyhraji spoustu trofejí," dodal. Jakou konkurenci mu přivede za dva roky na jeho pozici nový prezident Realu Florentino Peréz tehdy nemohl tušit.

V rozhovoru se vrátil k zdlouhavým přestupovým jednáním. „Byly dny, kdy jsem si myslel, že každou chvíli přestoupím a pak z toho sešlo,“ prohlásil útočný záložník a také přiznal, že hlavní motivací ke změně působiště pro něj byla nedostatečná důvěra na Stamford Bridge. „Ve fotbale někdy musíte udělat těžké rozhodnutí, aby jste se dostali do klubu, kde vám bude lépe. Bylo těžké odejít, zažil jsem v Chelsea skvělé tři roky a udělal si tam spoustu přátel. Bohužel jsem se ani neměl čas rozloučit, přestup se odehrál z minuty na minutu a já musel odletět. Pokud bych měl den volno, určitě bych se chtěl vrátit a říct všem sbohem a chtěl bych poděkovat fanouškům, kteří mě vždycky podporovali. Zažil jsem s Chelsea spoustu úspěchů, na anglické půdě jsem vyhrál všechny trofeje, které jsem mohl,“ uvedl dvojnásobný vítěz Premier League a ligového poháru. K tomu přidal po jednom vítězství v FA Cupu a Community Shield. V modrém dresu odehrál celkově 105 utkání a vstřelil 19 gólů.

Lítost nad odchodem talentovaného hráče naopak vyjádřil předseda Bruce Buck. „Udělali jsme několik velmi dobrých obchodů pro náš klub. Protikladem je ztráta velice dobrého hráče a byli bychom raději, kdyby zůstal. Ale z nějakého důvodu, a to se budete muset zeptat jeho, zde zůstat nechtěl. Alespoň z ekonomického hlediska je to pro nás dobrý obchod.“ Politování vyjádřil i kapitán John Terry: „Jsme zklamaní, že jsme jej ztratili, Arjen je mladý a prvotřídní fotbalista. Byl to skvělý kamarád, nejen můj, ale také všech ostatních spoluhráčů. Je nám líto, že odešel, ale přejeme mu všichni hodně štěstí,“ prohlásil Terry.

Peníze z Robbenova přestupu chtěl José Mourinho využít na nákup Daniho Alvése ze Sevilly. Ta však všechny tři nabídky Chelsea odmítla a navzdory hráčovu přání, jej do Londýna nepustila. Poté Blues soustředili své úsilí na zisk mladé hvězdičky Roystona Drentheho z Feyenoordu , ten však dal přednost přestupu do Realu Madrid a stal se Robbenovým spoluhráčem.

Pro oba týmy byl přestup v té době jeden z nejdražších v historii. Real dal do té doby více peněz jen za Zidana, Figa a Ronalda, dnes však holanďanův příchod nenajdete ani v první desítce nejdražších nákupů Bílého baletu. Pro klub ze Stamford Bridge to byl nejdražší prodej v historii, který překonaly až přestupy Juana Maty a Davida Luize. Závěrem bych řekl, že byl tento přestup pro Chelsea jedinečný. Náš klub je pro drtivou většinu hráčů brán jako konečná stanice, top velkoklub, ze kterého už nemají potřebu odcházet, jelikož má Chelsea potenciál k zisku všech trofejí. Robben byl jediným hráčem, který odešel, i když se jej klub snažil udržet, což se o přestupech Davida Luize nebo Juana Maty říct nedá.

Litujete zpětně odchodu Arjena Robbena?

Pro možnost hlasovat musíte být přihlášen.
Váš hlas byl úspěšně přijat, děkujeme.
Hlasování bylo ukončeno.

ano / 121 hlasů

64%

ne / 68 hlasů

36%
Hlasovalo 189 uživatelů

322 komentářů

reklama
Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 322 komentářů