Zajímavé přestupy: Beze stopy

Druhou část týdeníku o zajímavých přestupech věnuji jednomu z těch nejpikantnějších. Udál se před sezónou 2006/07 a jeho hlavní postavou byl náš dnes služebně třetí nejstarší hráč, John Obi Mikel. Ve většině z jeho životopisů na internetu nechybí samostatná kapitola s názvy typu „transfer controversy“. Pojďme si připomenout proč.

Bez krátkého historického úvodu by to nešlo. John začal svou fotbalovou kariéru ve 12ti letech. Právě v tomto věku se zúčastnil jakýchsi talentových zkoušek do Pepsi Football Academy v Nigérii a jako jeden z mála z 3000 uchazečů byl úspěšný. Jeho prvním fotbalovým týmem bylo Plateau United, ve kterém vyrostl také například náš někdejší obránce Celestine Babayaro.

Zájem evropských skautů poprvé vzbudil na Mistrovství světa U17 v roce 2003, které se odehrávalo ve Finsku a to přesto, že Nigérie vypadla již v základní skupině. Na turnaji si připsal jeden gól do sítě Austrálie. Jen pro zajímavost uvedu, že nejlepším hráčem mistrovství byl zvolen jakýsi Cesc Fábregas, který byl s 5 góly i nejlepším střelcem. Po povedených výkonech se zúčastnil pár tréninků s prvním týmem Manchesteru United, jeho trenéry však nepřesvědčil. Poté absolvoval zkoušku v jihoafrickém klubu Ajax Cape Town, aby nakonec překvapivě podepsal smlouvu s norským Lyn Oslo.

Dalším výrazným mezníkem v Mikelově kariéře bylo Mistrovství světa do 20ti let 2005, které se hrálo v Nizozemsku. Náš záložník byl tehdy základním stavebním kamenem týmu, který doputoval překvapivě až do finále turnaje, kde byl sestřelen dvěma góly Lionela Messiho. John byl po finále odměněn cenou pro druhého nejlepšího hráče mistrovství. Boj o služby talentovaného záložníka však začal už dřív.

Psal se 29. duben 2005, když Manchester United oznámil, že se s Lynem Oslo domluvil na Mikelově přestupu v hodnotě 4 milionů liber a s hráčem podepsal smlouvu na 4 roky. Všechno se zdálo ujednáno. Klub z Old Trafford však při jednání obešel hráčovy agenty, s čímž norská strana neměla problém a zástupce mladého fotbalisty pouze informovali, že jejich klient podepsal smlouvu s Manchesterem a jejich služby nebudou potřeba.

V tom však vznesla svůj nárok na hráče Chelsea. Ukázalo se, že vedení západolondýnského celku spolupracovalo s Lyn Oslo na hráčově loňském přestupu z Afriky do Norska, s tím, že na něj mělo mít předkupní právo ve formě dohody s hráčem a jeho agentem. Blues dokonce zaplatili Mikelovi studium na jedné z norských škol ve výši 190 tisíc liber. Ukázalo se, že se Obi již v létě 2004 zúčastnil pár tréninku s prvním týmem Chelsea, na kterých svým talentem ohromil samotného Josého Mourinha. Mikel potřeboval hrát v Evropě, aby později získal potřebné pracovní povolení na britských ostrovech. Lyn Oslo však existenci takové dohody popíral a trval na přestupu na Old Trafford.

Mládežnický reprezentant byl tak představen jako nová posila Manchesteru United, dokonce si stihl zapózovat s dresem rudých ďáblů, na který si vybral číslo 21. Do konce sezóny 2004/05 měl zůstat na hostování v Norsku. Na tiskové konferenci k přestupu vyjádřil své nadšení k novému angažmá. „Jsem rád, že dostanu šanci hrát v jednom z nejlepších klubů na světě, moc se na to, těším. Byl jsem hodně překvapen, když jsem se dozvěděl, že má o mě zájem tým takového formátu. Měl jsem smlouvu s Lyn, nikoliv s Chelsea, o tom sporu vím jen z médií,“ prohlásil Mikel. Po zpečetění přesunu poté údajně obdržel několik výhružných anonymních telefonátů, na základě čehož mu byla přidělena osobní stráž a ubytování v tajném hotelu: „Měl jsem několik výhružných telefonátů z Anglie i Nigérie, mám strach,“ potvrdil výhružky. Události však dostaly nový spád 11. května 2005. V ten den chyběl Mikel v sestavě Osla v pohárovém utkání proti Kemetsrudu a zápas sledoval pouze z tribuny. Po utkání však náhle zmizel!

Poté už se děly věci jako z detektivního seriálu. Po hráči bylo vyhlášeno pátrání, kterého se účastnily všemožné bezpečnostní složky v norském hlavním městě. O situaci neustále informovala všechna média. Napětí do situace poté vliv ředitel skandinávského klubu Morgan Andersen, když do médií prohlásil, že byl jeho svěřenec unesen. Podobného vyjádření se dopustil i tehdejší asistent manažera v Manchesteru United Carlos Queiroz, který si nebral žádné servítky a z údajného únosu rovnou obvinil Chelsea.

Situace se vyjasnila až po celých devíti dnech nejistoty. Ukázalo se, že Mikel odletěl nepozorovaně po zmiňovaném utkání do Londýna se svým agentem Johnem Shittuem. V hlavním městě Spojeného království se pak více než týden skrýval před médii. Až po zmiňovaných devíti dnech pro Sky Sports prohlásil, že byl k podpisu smlouvy s United donucen bez přítomnosti svého agenta, a že přestup od začátku odmítal. V rozhovoru také vyjádřil úmysl připojit se k Chelsea, se kterou v Londýně po příletu již trénoval.

Tyto události samozřejmě nenechaly chladné zástupce z Old Trafford, kteří podali oficiální stížnost na postup Chelsea a hráčových agentů orgánům FIFA. Ty tuto námitku zamítli pro nedostatek důkazů. John poté odletěl reprezentovat nigérijskou dvacítku na Mistrovství světa, o kterém jsem se zmiňoval v úvodu článku. Po tomto turnaji se odmítl vrátit do Norska. Logicky tak následovala stížnost Lynu, které bylo vyhověno, a tak se tehdy devatenáctiletý mladík musel na sever Evropy vrátit. Strávil tam celou sezónu 2005/06, za trest však nenastoupil k jedinému utkání. Na to nejdůležitější rozhodnutí se však zatím čekalo, FIFA měla posoudit, jestli je platná smlouva s Manchesterem United.

Jak by se rozhodlo se už však nedozvíme. Dříve než byl vynesen ortel zasedlo se na popud Chelsea k jednacímu stolu. Přítomny byly všechny strany, kromě Londýňanů také Lyn a Manchester. Po dlouhých jednáních k rozuzlení došlo 2. srpna 2006. A výsledek? Chelsea zaplatí United 12 milionů liber za vykoupení hráče ze smlouvy a Lynu 4 milióny, které dali za hráče ďáblové. Polovinu částky v obou případech odešle hned, zbytek za rok. Kluby se také dohodly, že je toto rozhodnutí konečné a v budoucnu nebudou vznášet žádné další nároky v této věci. Přestup byl stvrzen udělením pracovního povolení pro afrického fotbalistu 19. července. Obi podepsal smlouvu na 4 a půl roku.

Konec to však nebyl. Pokračování proběhlo v roce 2008, kdy Blues podali na Oslo žalobu pro podvod. Ta se týkala celé částky 16 milionů liber, kterou při přestupu zaplatili oběma klubům dohromady. Ukázalo se totiž, že v době transferu Mikel již nebyl hráčem norského týmu. Záležitost byla nakonec vyřešena nespecifikovaným mimosoudním vyrovnáním.

K situaci se později vyjádřil tehdejší ředitel Lynu Oslo Morgan Andersen, který poskytl svou verzi událostí, které se děly, těsně před tím, než byl Mikel „unesen“ do Londýna a trvá na tom, že John byl naopak nakoněn přestupu na Old Trafford. Když se Mikel dozvěděl, že přesun k družině Alexe Fergusona nevyjde, údajně se rozplakal. „Bylo to jako jednání s mafií, Shittu(agent hráče) a zástupci Chelsea se chovali agresivně a vyhrožovali nám, že budeme dohody s United litovat,“ prohlásil Andersen.

Říkal jsem jim, že práva na hráče máme my, zástupci Chelsea však nesouhlasili. Poté Shittu odvezl Mikela do Londýna a dál už to znáte. Když se to Obi dozvěděl, rozbrečel se. Měl jsem na něj spoustu nabídek, ale on chtěl jen do Manchesteru, byl velmi šťastný, když jsme přestup dojednali a chtěl jít do United. Alex Ferguson z něj chtěl udělat nového Roye Keana, nabídl mu dokonce lepší kontrakt, než Cristianu Ronaldovi o dva roky dříve,“ popisoval bývalý ředitel Lynu.

V případě Mikela šlo opravdu o velmi složitý přestup. Nemalou roli v něm hrál jeho agent, který byl poté ze strany Manchesteru obviňován, protože údajně zrežíroval přestup do Chelsea jen kvůli většímu zisku pro něj samého. Je třeba se také zamyslet nad uvažováním samotného hráče, který své rozhodnutí přehodnotil a svými vyjádřeními si protiřečil, těžko říct jestli to bylo tlakem agenta. O tom, že se Blues podíleli na jeho přesunu do Norska a platili mu školu však určitě věděl. Názor si udělejte sami. Finančně jsme na tomto přesunu tratili, i když přesně nelze říct kolik, mimosoudní vyrovnání s Lynem totiž nebylo zveřejněno. Pravda je však taková, že u nás John Obi Mikel odehrál již 9 sezón a vložené náklady a úsilí se tak snad nakonec i vyplatily.

48 komentářů

Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 48 komentářů