Zajímavé přestupy: O pět úrovní výš

Přestupové období nám pomalu startuje, a tak bych ho chtěl ozvláštnit pár články o nejzajímavějších přestupech směr Stamford Bridge za poslední roky. Jako první jsem se podíval na přestup Nemanji Matiče z Košic do Chelsea z léta 2009.

Nemusíte číst dlouho životopis Nemanji Matiče, aby jste si všimli první zajímavosti. V mládežnických kategoriích zkoušel štěstí v dresu obou srbských gigantů. Crvena Zvezda si jej v mužstvu nechala čtyři roky, než mu bylo řečeno, že už s ním nepočítají. Nemanjovi bylo vytýkáno málo pohybu. Ze stejného důvodu nepochodil ani v konkurenčním Partizanu, odkud se lifroval již po pár měsících.

Později na tyto angažmá, která jej potkala mezi 12–16. rokem života zavzpomínal. „Strávil jsem v těch klubech skoro 5 let, ale nikdo mi moc nevěnoval pozornost, celkově mi tam přišla práce s mládeží zvláštní. Vždycky jsem snil o tom, že si zahraji za Crvenou Zvezdu, bohužel to nevyšlo,“ vyjádřil mírné zklamání. Po nevydařeném angažmá v Partizanu Matič dokonce přemýšlel o konci s fotbalem. Po pár zápasech za domovské Jedinstvo Ub mu však záchranné lano hodila třetiligová FK Kolubara, to bylo Matičovi 18 let. Hrát na začátku plnoletosti ve třetí srbské amatérské lize? To nejsou kdovíjaké vyhlídky, co říkáte?

Elitní srbské kluby o vysokého záložníka neměly zájem. Klubem, který Matičovi otevřel cestu na vrchol se staly MFK Košice, v čele s trenérem Jánem Kozákem. Do Košic přišel v lednu 2007 nejprve na zkoušku. Při té právě tehdejšímu trenérovi MFK padl do oka. „V Srbsku se neprosadil, mně ale hned padl do oka, bylo mu tehdy 18 let,“ vzpomíná Ján Kozák. V Košicích se stal jedním z nejlepší hráčů Corgoň ligy, v srpnu 2008 získal dokonce slovenské občanství. Tímto rozhodnutím udělal velký krok směrem k Premier League. Kdyby měl pouze srbské občanství, se ziskem pracovního povolení by to měl složité. Nebýt pravidla o možnosti reprezentovat cizí zemi až po pěti letech trvalého pobytu, dost možná by dnes reprezentoval právě Slovensko.

Matič si svými výkony v Košicích po dvou letech řekl o zájem věhlasnějších klubů. Jako první o něj začalo v zimním přestupovém období sezóny 2008/09 usilovat Middlesbrough, které tehdy hrálo Premier League. Boro si srbského dlouhána pozvalo na týdenní zkoušku. I když na Riverside Stadium strávil kvůli nečekané pozvánce do reprezentace jen dva dny, stihl o svých schopnostech manažera Garetha Southgata přesvědčit. Sám hráč si tuhle stáž velmi užil. „Bylo to sice v zimě a na severu Anglie byla velká zima, ale potkal jsem se se skvělými hráči a bavilo mě to,“ zhodnotil Matič.

Middlesbrough se však s vedením slovenského celku nedohodlo na výši odstupného. Košice požadovali za svou hvězdu nejméně 2 miliony liber. Angličané informovali protistranu, že budou muset nějakého hráče prodat, aby na Matiče měli, později se snažili domluvit alespoň hostování, z přesunu však nakonec sešlo. Snahu o hráčovo hostování měly také Blackburn a Ipswich, ani jeden z týmů ale se svým návrhem nepochodil.

Sezónu 2008/09 tak Maňa, jak se mu přezdívalo později i v Chelsea, dokončil v Corgoň lize. A jelikož pokračoval ve skvělých výkonech, začal být v létě zájem o jeho služby enormní a nezůstalo jen u průměrných britských klubů. Janov, Udinese, Tottenham, PSG nebo Dortmund, to je výčet známějších týmů, které měly o Matiče zájem.

Jako první však podal nabídku někdo jiný, Chelsea. Snahu o příchod tehdy jednadvacetiletého záložníka vedl náš bývalý sportovní ředitel Frank Arnesen. Původní nabídka činila 1,5 milionů eur, tu se slovenským zástupcům povedlo navýšit o 250 tisíc. Velmi nemilá byla pro Košičany skutečnost, že 45% práv na hráče vlastnil jeho agent. Jako úspěch bylo bráno naopak to, že byla částka zaplacena jednotně nikoliv na splátky.

Nemanja byl z nabídky z Londýna nadšený. „Dostal jsem nabídku od Chelsea a byl jsem z ní velmi překvapený,“ netajil Matič. „Jde o smlouvu na 4 roky, samozřejmě jsem kontrakt přijal. Vím, že jsou ve hře i nějaké francouzské a italské kluby, ale jinam než do Chesea nechci,“ měl jasno. „Přestup ještě není hotový, každopádně to bude pro Košice velká reklama, když odtud přestoupím do takového velkoklubu,“ prohlásil hráč, který ještě v dresu Košic uvedl jako oblíbený tým Liverpool. „Bavil jsem se o Chelsea s Branislavem Ivanovičem, který mi přestup doporučil.“

Zajímavostí je, že byl Matič při přestupu zraněný, když si v zápase za srbskou jednadvacítku zlomil lýtkovou kost. Stěhování na britské ostrovy však již nic nezabránilo, oficiální datum přestupu bylo 18. srpna 2009. Byl to první přestup ze slovenské ligy do některého z velkoklubů od transferu Petera Dubovského ze Slovanu Bratislava do Realu Madrid v roce 1993.

Nemanja dostal na výběr čísla 4, 14 a 24, z čehož si vybral nejvyšší cifru. V kabině vzal za vděk místem mezi Kalouem a Ferreirou. Debut si odbyl 21.11 2009 v utkání proti Wolverhamptonu a na hřišti se ještě ukázal v posledním zápase sezóny pří kanonádě Wiganu 8:0, zažil tak i oslavy titulu, i když k medaili pro vítěze neodehrál dostatek zápasů.

Dál už ten příběh znáte, další sezónu odehrál na hostování ve Vitesse, aby se po jejím skončení stal zlomkovou protihodnotou při přestupu Davida Luize. I když jsme Nemanju kupovali nadvakrát a byli jsme kvůli toho terčem posměchu, chtěl bych vyjádřit respekt k tehdejšímu vedení, když dokázali jednu z posil najít ve slovenské lize a přestupu se nebáli. Z Matiče nakonec vyrostl hráč světového formátu a to navzdory tomu, že hrál ještě v 18ti letech amatérskou soutěž v Srbsku.

85 komentářů

Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 85 komentářů