Mládí vpřed – Do finále a ještě dál

José Mourinho by zřejmě řekl, že je to součástí naší DNA, nezasvěcený by řekl, že jde prostě o náhodný úspěch, ale pravda je taková, že Akademie Chelsea pod vedením Neila Batha produkuje nejúspěšnější mladé talenty v Anglii. Od roku 1957 tohle v hrdém Albionu nepamatují.

Čtyři roky po sobě postupují mladící londýnské Chelsea do finále nejslavnějšího mládežnického turnaje v zemi a rozhodně to není to jediné, čím se budou „modrá lvíčata“ chlubit, jelikož v mládežnické Lize Mistrů budou hrát semifinále a v kategorii U21 v Premier League obhajují loňský titul z Old Trafford.

Titulky včerejších článků se napsaly vlastně samy: „Tottenham neudržel tříbrankový náskok, Chelsea zavelela k útoku a soupeře zničila!“

Kdo viděl včerejší utkání, určitě nelituje svého času a hlavně se mohl utvrdit v tom, že budoucnost Chelsea má opravdu zajímavé obrysy. Pojďme si ve zkratce představit hrdiny včerejšího utkání – pro zajímavost přikládám také krátké úryvky z jejich „životopisů“, které jsou vám k dispozici právě na našich stránkách, kde si můžete prohlédnout i profily hráčů na které se nedostalo.

Bradley Collins (GK) – 18 let
„Collins vyniká především svou kopací technikou a dostatkem sebevědomí. V mládí velmi rychle vyrostl a naučil se s touto svou předností dobře pracovat.“

Ola Aina (DEF) – 18
„Začínal jako pravé křídlo, jehož největší předností byla schopnost dávat góly. V současné době zapracoval především na své obranné hře a pravidelně nastupuje jako pravý bek.“

Jeho výkony jdou nahoru, přestože patří k těm, kteří mají s FAYC bohaté zkušenosti z let minulých, úroveň jeho zlepšení mile překvapuje.

Fikayo Tomori (DEF) – 17
Kanaďan, který se k Chelsea připojil ve svých 8 letech, určitě nepatří mezi známá jména, ale velmi poctivě zacelil mezeru po kvalitních obráncích, kteří se přesunuli o level výše.

Jake Clarke-Salter (DEF) – 17
Loni byl velkým překvapením soutěže a pomohl k zisku trofeje. Letos měl smůlu na nepříjemné zranění kolene, ale vrátil se včas a opět okusí chuť finále.

Jay Dasilva (DEF/MID) – 16
„V roce 2012 přivedla Chelsea do svých řad tři bratry – Jaye, Colea a Ria. Do médií se dostala informace, že pokud se někomu z těchto bratří podaří prosadit se v budoucnu do prvního týmu Blues, bude týmu Luton Town vyplaceno okolo jednoho milionu liber.“

V loňské sezóně působil jako zjevení. V 15 letech odváděl skvělé výkony a triumfoval, letos patří k nejlepším hráčům v celé Akademii. Levou stranu obrany zcela ovládl a ze všech obránců má zřejmě největší budoucnost.

Ruben Sammut (MID) – 17
„Ruben naposledy reprezentoval Skotsko v kategorii U-16, ale stále je možné, že si pro svou další kariéru vybere pro reprezentování Anglii či Maltu, kam sahají jeho kořeny.“

Podle mnohých nejlépe technicky vybavený hráč v týmu.

Charlie Colkett (MID) – 18
„Charlie je součástí Chelsea od kategorie U-11, do které byl zařazen po svém příchodu z klubu Charlton Athletic. Colkett je znám především svou schopností tvořit hru a připravovat gólové příležitosti pro své spoluhráče.“

Je až neuvěřitelné, jak se ve středu hřiště podobá Lewisi Bakerovi. Podobnost začíná například u kapitánské pásky, kterou oba nosili a končí třeba u senzační kopací techniky, o které se včera Tottenham přesvědčil na vlastní kůži – dva góly Colketta pomohly zápas definitivně zlomit.

Jeremie Boga (MID) – 18
„V takto mladém věku má stále za úkol svou hru zdokonalovat, ale jeho nízké těžiště a výborná technika z něj dělají velký talent.“

Už to není mladík, který všechny udivoval svou technikou a vedením míče. Nyní patří k oporám týmu a je škoda, že jeho skvělý start do sezóny zabrzdilo zranění – nyní opět nabírá tempo a ve finále na něj bude celý tým spoléhat jako na jednu z hvězd.

Isaiah Brown (FW) – 18
„Zajímavý osud má tento mladý fanoušek Chelsea. Jakožto ohromný talent klubu WBA dorazil v březnu na Stamford Bridge, kde byl nominován na lavičku pro utkání Premier League. Pokud by do hry zasáhl, stal by se nejmladším hráčem v historii Premier League.“

Není tak gólový jako jeho kamarád Dominic Solanke, ale talentu má opravdu plné nohy a včerejší výkon patřil k jeho nejlepším v modrém dresu – tímto tempem z něj bude velmi zajímavý hráč.

Tammy Abraham (FW) – 17
„Přestože zatím nebyl nikdy povolán k žádnému reprezentačnímu duelu, platí Tammy za vynikajícího střelce, když v nižších věkových kategoriích nasázel přes 20 branek a určitě věří, že časem na toto naváže i mezi staršími hráči.“

32 branek v 29 utkáních. Je třeba tohle nějak speciálně komentovat? Na rozdíl od Solankeho do kategorie U21 přestoupil teprve letos, ale to vzhledem k jeho věku není žádná ostuda – nenechte se oklamat prvním dojmem, tenhle hráč má stabilitu, techniku, rychlost, výskok a hlavně, obrovsky mu chutnají góly.

Dominic Solanke (FW) – 17
„Rok 2013 končil jako ve snu. Góly dával na požádání a obrovsky fotbalově vyrostl. I přes svůj nízký věk patří mezi elitní talenty.“

Není náhodou, že jej v Anglii považují za jeden z největších talentů. V loňské sezóně vystřílel týmu dvě cenné trofeje a letos je snad ještě úchvatnější. Je nejlepším střelcem mládežnické Ligy Mistrů, v FA Youth Cupu skóroval v každém kole a má za sebou debut v Champions League. Až bude Kane slavit 22 narozeniny, bude Dominicovi stále 17 let a je opravdu velkou nadějí Chelsea, za kterou hraje od 8 let.

Každopádně nechybělo mnoho a tento článek by nevznikl, jelikož Chelsea na půdě Tottenhamu padla a skóre 0:2 nevěstilo do odvety nic pěkného. Stále však platilo, že jsou Blues favoritem. Zlom přišel ve 32. minutě, kdy fanoušky na Stamford Bridge rozesmutnil Harrison. Chelsea tedy prohrávala celkově 0:3 a do konce zápasu zbývala necelá hodina hry.

„Potřebujeme dát alespoň tři branky a třetina utkání už je za námi – přesto věřím, že to tento tým může zvládnout,“ povzbuzovali komentátoři Chelsea TV všechny fanoušky, kteří už snad přestávali věřit a možná, ale to snad ne, přepínali na utkání Ligy Mistrů.

Že ovšem není konec, dokázal Solanke, který zužitkoval luxusní centr Browna, a cesta do kabin byla o něco nadějnější.

Ne náhodou o poločase promlouval pro diváky Adi Viveash, který loni dovedl hráče k velkému vítězství ve finále FAYC proti Fulhamu – už tehdy se mladíkům Chelsea přezdívalo „comeback boys“, jelikož jejich schopnost vyhrávat i zdánlivě prohrané zápasy byla známá.

Viveash aktuálně vede tým k finále Champions League Youth Cup a kategorii U18 převzal Joe Edwards.

„No nevím, nemyslím si, že je situace beznadějná – viděli jste hráče Tottenhamu? Zdají se mi trochu nervózní,“ žertoval Viveash, který velmi pečlivě sledoval výkony hráčů v modrém.

Zbytek už je dobře známá historie. Hráči Blues svého soka přetlačili skvělým útočným fotbalem a konečný výsledek 5:2 je pro Tottenham velmi lichotivý.

Jeden muž na stadionu se ovšem, spíše na oko, příliš nebavil: „Tímhle tempem ze mě udělají šedivého starce,“ řekl Joe Edwards, který patří k nejmladším trenérům v Akademii a může se pyšnit celoživotní láskou k Chelsea.

„Velmi rádi jdeme na hřiště s tím, že budeme útočit, takže jsme potřebné sebevědomí měli, i proto že většinou branky dokážeme vstřelit. Na White Hart Lane jsme sice nehráli špatně, ale věci se nevyvíjely tak, jak bychom potřebovali.

„Na začátku jsem hráče upozorňoval, že se může stát, že inkasujeme, protože ne vždy si uchráníme čisté konto, ale o to víc bylo důležité správně útočit. Chceme hrát atraktivní a tvořivý fotbal a myslím si, že to kluci ukázali. Prohrávali jsme, ale nesklopili jsme hlavy.

„Loni jsme proti Fulhamu prožili něco podobného a bylo skvělé, že jsme se mohli touto zkušeností inspirovat. Taktika je jedna věc, ale když vyběhnete na hřiště a stojíte před fanoušky, tak jsou to jen slova, vy musíte ukázat, že jste schopni je naplnit.“

Ve finále se hráči Chelsea pravděpodobně utkají s Manchesterem City, který v prvním utkání porazil Leicester City 3–0.

90 komentářů

reklama
Zapojit se do diskuze

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Po kliknutí vám bude načtena neinteraktivní verze komentářů

V této verzi nedochází k automatickému zobrazování nových komentářů či informací o hodnocení ostatních uživatelů.

Doporučujeme povolit Javascript a používat interaktivní výpis.

Pokud se načtení nezdaří, tak stránku obnovte nebo pokračujte na neinteraktivní verzi.

Pouze přihlášení uživatelé mohou přidávat nové komentáře.

Přihlašte se, anebo využijte jednu z nabízených metod pro založení uživatelského účtu.

Celkem 90 komentářů